Styl życia

Zmienił starą oborę w salę koncertową. "Tu wszystko do siebie pasuje"

Styl życia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Arkadiusz Gdula
Filharmonia na wsi
Dzień Dobry TVNFilharmonia na wsi

Wbrew pozorom muzyka klasyczna nie potrzebuje przepychu i pięknej koncertowej sali. Michael Winker, światowej sławy skrzypek pokazał, że można ją grać na wsi, do tego w starym gospodarczym budynku. Jak dawna obora zmieniła się w filharmonię?

Filharmonia na wsi

Michael Winker jest skrzypkiem i na stałe gra w orkiestrze opery w Berlinie. Dwadzieścia lat temu muzyk zdecydował się przeprowadzić do Polski i zamieszkać na wsi. Artysta zakochał się w starych zabudowaniach gospodarczych, które z czasem zmieniły się w filharmonię. - Wcześniej była tu obora dla świń. Pomieszczenie było brzydkie i nieprzyjemne - mówił w rozmowie z naszym reporterem skrzypek.

Pomysł na przerobienie budynków gospodarczych na salę koncertową pojawił się po rozmowie z władzami miasteczka, w którym mieszka muzyk. - Pani burmistrz zapytała mnie, czym zajmuję się zawodowo. Odpowiedziałem, że jestem muzykiem. Wtedy ona zapytała mnie, dlaczego nie gram tutaj - wspominał skrzypek. I tak kilka miesięcy po tej rozmowie do sali, która kiedyś była oborą, zjechali berlińscy przyjaciele Michaela Winkera. Koncert okazał się wielkim sukcesem, a na widowni nie było ani jednego wolnego miejsca.

Dlaczego daje koncerty w starej oborze?

W rozmowie z naszym reporterem Michael Winker wyznał, że choć praca w orkiestrze opery w Berlinie to wspaniałe i prestiżowe zajęcie, to koncerty w dawnej oborze dają mu najwięcej radości. Co ciekawe, niezwykły urok tej niecodziennej sali doceniają inni muzycy, których zaprasza do wspólnego koncertowania. - Muzycy i publiczność bardzo dobrze się tu czują. Ta atmosfera, ten stary dom i sala koncertowa to takie szczęśliwe połączenie. Tu wszystko do siebie pasuje - mówił Michael Winker.

Andrii Fesenko, akordeonista Duo Coloriage już czwarty raz przyjął zaproszenie Michaela Winkera. Artysta w rozmowie z naszym reporterem wyznał, że tylko tutaj czuje się jak w rodzinie. - Aplauz i dobra energia, którą dostajemy od widowni, są po prostu wspaniałe - dodał muzyk.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Arkadiusz Gdula

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości