Styl życia

Hiro i jego pasja do szycia. Japoński barista podbija polską modę

Styl życia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Tomasz Brzoza
Hiro i jego pasja do szycia
Hiro i jego pasja do szyciaDzień Dobry TVN
wideo 2/14

Masahiro Hamamoto pochodzi z Japonii. Do Polski przyjechał, aby poznać kulturę europejską. Od wielu lat pracuje jako barista, jednak w trakcie pandemii odkrył nową pasję - szycie i przerabianie ubrań. W swoich projektach wykorzystuje oryginalne, japońskie materiały i łączy je z klasycznym denimem. Jak powstają jego kreacje? Opowiedział o tym w Dzień Dobry TVN.

Hiro szyje - od baristy do projektanta

Masahiro Hamamoto pochodzi z Japonii. Pracował tam jako barista i studiował na Bunka Fashion College - jednej z najlepszych szkół mody w Tokio. Hiro zdecydował się na wyjazd do Europy, aby poznać tutejszą kulturę i kuchnię. Choć planował zostać tylko rok, to w 2022 r. mija 8 lat od jego wyprowadzki. Mężczyzna poznał w Polsce również swoją żonę Oktawie Grygieńczę.

Przez większość swojego życia Masahiro Hamamoto pracuje jako barista. Wykonywał ten zawód w Japonii i kontynuuje go również w Polsce. Jego perfekcjonizm i precyzja objawia się także w pracy. - Na pewno jest to człowiek bardzo precyzyjny. Jak coś robi, to robi tylko jedną rzecz naraz. Jeśli parzy kawę, to parzy kawę. Robi to w swoim tempie, ale najlepiej jak potrafi za każdym razem - tłumaczy właściciel kawiarni, w której pracuje Hiro, Paweł Augustyn.

Pasja do szycia - Masahiro Hamamoto

Pasja do szycia obudziła się w nim podczas pandemii. Hiro w swoich projektach wykorzystuje oryginalne i tradycyjne japońskie materiały jak chociażby "Obi", czyli pasy do kimona. W przerabianiu jeansu stosuje metodę "sashiko", czyli formę dekoracyjnego szwu wzmacniającego. Barista zaprojektował i uszył również fartuchy dla pracowników kawiarni. - Pierwszy pomysł to był, żeby uszył fartuszki dla całej ekipy. Zaczął szyć gadżety typowo kawowe - podkreśla Paweł Augustyn.

W jaki sposób Hiro tworzy te wyjątkowe ubrania? Większość projektantów najpierw rysuje swoje projekty, a później przechodzi do ich wykonania. - Ja też mam takie, ale ja bardziej wolę freestyle - tłumaczy. Mężczyzna uwielbia eksperymentować z modą. - Bierze takie typowe klasyki i wpaja w nie elementy kimono albo coś, co dla nas jest zupełnie egzotyczną rzeczą - zaznacza fotograf Kornel Synal.

- Poszliśmy do sklepu z używanymi rzeczami. Było tam mnóstwo tradycyjnych ubrań. Hiro kupił kilka kimon i "Obi". Gdy wrócił do szycia, stwierdził, że to będzie świetne połączenie, właśnie denimu i kultury japońskiej - wspomina żona Hiro, Oktawia Grygieńcza. Choć na początku projektowanie i przerabianie ubrań były wyłącznie zabawą, to dziś Hiro chce dalej rozwijać swoją pasję. - Mam dużo pomysłów i chcę dużo projektować - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Tomasz Brzoza

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości