Styl życia

Prekursorka pedagogiki specjalnej w Polsce. "Wyrównywała krzywdy najbardziej poszkodowanym"

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Monika Nasternak
Prekursorka pedagogiki specjalnej w Polsce
Prekursorka pedagogiki specjalnej w Polsce Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Maria Grzegorzewska to prekursorka pedagogiki specjalnej w Polsce. Studiowała w Belgii i Francji, była uczennicą psycholog, Józefy Jotejko. Już wtedy wyróżniała się wiedzą. Określana jest jako niesamowita postać, autorytet.

Prekursorka pedagogiki specjalnej

Maria Grzegorzewska, jak wspomina dr Anna Hryniewicka, autorka biografii o znanej pedagog, miała możliwość zrobienia kariery na świecie, bo już w trakcie studiów wyróżniała się wiedzą. Studiowała wychowanie estetyczne, zajmowała się sztuką. W trakcie nauki na Sorbonie zrozumiała, co może być jej życiowym powołaniem.

- Zwiedzała różne placówki i trafiła do szpitala psychiatrycznego. To był ten moment, kiedy ona zobaczyła osoby niepełnosprawne, chore psychicznie. Wtedy właśnie taka myśl jej przyszła do głowy, że powołaniem jej życia jest wyrównywanie krzywdy tym najbardziej poszkodowanym - powiedziała dr Anna Hryniewicka.

W Polsce w 1922 roku z inicjatywy Marii Grzegorzewskiej powołano Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej, który kształcił nauczycieli w tej dziedzinie.

- Gdyby nie było Marii Grzegorzewskiej, nie byłoby współczesnej pedagogiki specjalnej w takim kształcie w jakim ona jest. Jest podejście od filozofii przez wykorzystanie nauk medycznych i oparcie rehabilitacji na bardzo mocnych podstawach medycznych - powiedziała dr hab. prof. APS Barbara Marcinkowska.

Największe osiągniecia Marii Grzegorzewskiej

Maria Grzegorzewska za największe osiągnięcie uważała prace związane z kształceniem nauczycieli. Napisała m.in. "Listy do młodego nauczyciela", a także istniejące do dzisiaj pismo "Szkoła specjalna".

- Utrzymywała kontakty z Brukselą, z Genewą, z Rzymem. Utrzymywała też stały kontakt z absolwentami. To są jej kartki pocztowe różnego rodzaju i podziękowania - powiedział w Dzień Dobry TVN dr hab. prof. APS Jacek Kulbaka.

- Miała wielu wielbicieli, całe rzesze. Byli zafascynowani jej postacią. Miała ujmujący uśmiech, zniewalała ludzi tym. Miała adoratorów, jej takim starającym się o rękę był Janusz Korcz - dodała dr Anna Hryniewicka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Monika Nasternak

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości