Kwiaty w domu a sezon grzewczy. Jak zabezpieczyć rośliny przed suchym i ciepłym powietrzem?

WOJT7022
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zabezpieczyć kwiaty przed suchym i ciepłym powietrzem?
Jak zabezpieczyć kwiaty przed suchym i ciepłym powietrzem?
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin
Nadeszły chłodne, zimowe dni. Choć dzieci cieszą się ze śniegu za oknem, nieco gorzej w tej temperaturze czują się nasze kwiaty. Jak pomóc im w sezonie grzewczym przetrwać trudny czas i co zrobić, aby nie zaburzyć ich naturalnego cyklu wzrostu? O tym opowiedziała w programie Dzień Dobry TVN florystka, Anna Wojtala.
Jak zabezpieczyć kwiaty przed suchym i ciepłym powietrzem?

Mimo że kalendarzowa zima jeszcze nie nadeszła, temperatury zaskoczyły całą Polskę. Śnieg za oknem przypomina nam o nadchodzących świętach, a w domach kaloryfery działają w najlepsze. W tym czasie warto zadbać o naszych zielonych przyjaciół. Większość z nich zimą odpoczywa, zapada w sen zimowy, gdyż obniżona temperatura otoczenia pozwala im zahamować wzrost, kwitnienie i zregenerować się po intensywnym sezonie wiosenno-letnim. Niestety, rośliny nie lubią suchego powietrza. Jak pomóc im przetrwać trudny czas?

- Rośliny na zimę mają się gorzej, ponieważ zaburzamy ich cykl całoroczny. W idealnych warunkach powinniśmy zapewnić im zimno. Dlaczego? Rośliny w dżungli mają znacznie większą wilgotność powietrza i nasze suchoty im nie służą. Mamy kilka trików, które mogą im pomóc. Pierwszy, starajmy się odsuwać kwiaty od kaloryfera – powiedziała.

Niestety odsuwanie roślin od kaloryfera, który znajduje się pod oknem, skutkuje także zabieraniem im światła. W sezonie zimowym warto więc pomyśleć o lampie naświetlającej.

Jeśli mamy super ciepło w domu to możemy zastosować metodę z kamyczkami, keramzyt zalewamy wodą wokół roślinki. Chodzi o to, aby to parowało i pomagało roślinom poczuć się lepiej. Możemy też zraszać kwiaty
- dodała.

Co więcej, w czasie zimy nie nawozimy roślin oraz jeśli nie ma takiej potrzeby, nie przesadzamy kwiatów.

Wystawianie roślin za okno

Na wszelkie przeciągi są najbardziej narażone rośliny egzotyczne. Monstery, fikusy, strelicje, alokazje, bananowce, palmy. Fikusy potrafią zgubić wszystkie liście, a monstera czy strelicja dostanie czarnych plam od zimna. Najlepiej odsunąć takie rośliny od drzwi balkonowych lub zdjąć z parapetu, gdy chcemy przewietrzyć mieszkanie w mroźny dzień.

- Przewietrzanie zimą nie jest dobre, bo mamy duże wahania temperatur. Jeżeli otwieramy okna, przesuńmy te roślinki, bo one nie będą zachwycone – powiedziała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości