Świąteczne kuchenne rewolucje
Perfekcyjna pani domu wszystko ma zaplanowane. Jednak przy wielu obowiązkach, pracy zdalnej, dzieciach biegających po cały domu lub psem, który nieubłaganie prosi o długi spacer, ciężko jest zapanować nad domowym chaosem. W ostatniej chwili bierzemy się więc za przygotowania świątecznego menu. Jak ułatwić sobie pracę w kuchni, by w biegu nie popełnić karygodnego błędu i nie zepsuć dotychczasowej pracy? Postanowiliśmy zebrać kilka istotnych trików, dzięki którym będzie nam nie tylko łatwiej, ale i przyjemniej gotować.
Trik pierwszy – sprawdzanie świeżości jajek
Jak powszechnie wiadomo Wielkanoc bez jajek to nie Wielkanoc. Jemy je w różnej postaci, faszerowane, gotowane, smażone czy zblendowane na pastę. To także niezbędny składnik wielu ciast i deserów, które w święta stawiamy na stołach. Choć ich przygotowanie jest dziecinnie proste, jeden szczegół może zepsuć nam każde danie. Nieświeże jajko! Jak więc sprawdzić, czy nadaje się ono do spożycia? Wystarczy nam szklanka i woda, a cała prawda wyjdzie na jaw. Zanurzając jajko w płynie otrzymujemy prostą odpowiedź. Jeśli wypłynie na powierzchnię, oznacza, że jest nieświeże. Dlaczego? Przez skorupkę czasem dostaje się do wewnątrz powietrze. Im starsze jajko, tym więcej tego powietrza posiada, a co za tym idzie jest lżejsze i unosi się na wodzie.
(Nie)bezpieczne krojenie warzyw
Nie ma nic gorszego niż ciągle przesuwająca się deska do krojenia. To właśnie najczęstsza przyczyna kuchennych wypadków z nożem w roli głównej. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto choć raz nie przeciął sobie w taki sposób palca. Mamy na to rozwiązanie. Zanim sięgniecie po ostre narzędzia, połóżcie pod deskę wilgotny papierowy ręcznik. Dzięki temu bezpiecznie będziecie kroić warzywa czy mięso bez strachu o swoje dłonie.
Sposób na schłodzone masło
Zapach maślanych ciasteczek rozchodzący się z piekarnika niejednemu przypomina dzieciństwo. Proste do wykonania słodycze w mig przenoszą nas do czasów szkolnych. Okrągłe, kwadratowe lub te w kształcie zajączka czy baranka - nieważne, wszyscy dobrze wiemy, że każde z nich w mgnieniu oka znika ze świątecznego stołu. Przejdźmy więc do triku, który w tym przepisie może być bardzo przydatny. Jak sama nazwa wskazuje, głównym składnikiem ciasteczek jest schłodzone masło. Duża bryła wyjęta wprost z lodówki niestety nie jest najłatwiejsza do uformowania. Co z tym zrobić? Zetrzeć masło na tarce. Dzięki temu nasze składniki zdecydowanie szybciej i lepiej się połączą.
Zachowanie świeżości ciast z kremem
Jak już jesteśmy przy słodyczach, przejdźmy dalej. Torty i ciasta z kremem, choć pyszne i syte, mają jedną wadę - szybko czerstwieją. Gdy tuż po pierwszej kawie postanowimy wstawić nasze ciasto do lodówki, niestety kilka godzin później zaobserwujemy, że brzegi są suche. Aby temu zapobiec, wystarczy przymocować do odkrojonych brzegów ciasta kromki chleba. To sprawi, że cały tort zachowa swoją świeżość. Ciasta typu babki warto przed schowaniem do lodówki owinąć szczelnie folią aluminiową. Taka czynność sprawi, że nasz deser będzie świeży nawet do 10 dni po upieczeniu.
Sposób na kipiącą wodę
Czas świątecznych przygotowań przypomina wam "Kuchenne rewolucje"? W piekarniku ciasto, na płycie garnek z gotującą wodą, a w na blacie mikser oraz składniki gotowe na krem do mazurka. Jak w jednym czasie omieść wzrokiem wszystkie kuchenne stacje i zastosować tak zwany multitasking? Refleks to jedno, spryt to drugie. Po pierwsze - polecamy ustawienie budzika, który przypomni wam, że czas wyłączyć ciasto. Po drugie - na garnek z gotującą się wodą połóżcie drewnianą łyżkę. Po co? Ten trik sprawi, że nawet podczas chwili nieuwagi gotująca się woda nie wykipi.
Obieranie ziemniaków nigdy nie było łatwiejsze
Sałatka jarzynowa to obowiązkowy punkt na świątecznym stole. Tradycyjna z majonezem smakuje najlepiej. Jednak jak wiemy, jej przygotowanie wymaga od nas trochę czasu. Obieranie i krojenie ziemniaków w drobną kostkę nie należy do przyjemności. Mamy na to rozwiązanie. Ugotujcie je mundurkach, dzięki temu skórka odejdzie dużo łatwiej.
Kuchenne triki na udane wypieki. Zobacz wideo:
Zobacz także:
Kuchnia z gwiazdką Michelin: kamienie z jogurtu i ryba w sosie rybno-cebulowym
Postna kuchnia staropolska - ciekawsza od współczesnej? "Pewne rzeczy są tak stare, że aż nowe"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision