Jak gwiazdy spędzały wakacje w czasach PRL-u? "Moje środowisko miało fantazję, sznyt, potrafiło zaszpanować"

Jak szpanowały gwiazdy na wakacjach w PRL-u
W czasach PRL-u nie brakowało pomysłów na oryginalne wakacje, mimo że nie można było czerpać inspiracji z Instagrama. Doskonale wie o tym dziennikarka Krystyna Gucewicz, która postanowiła opisać ówczesne podróże w książce "Wakacje gwiazd w PRL. Cały ten szpan". Opowiedziała też o nich w Dzień Dobry TVN.

Książka o podróżach w PRL-u

Krystyna Gucewicz napisała w swoim życiu ponad 20 książek. Zazwyczaj dzieli się historiami, które powstają w jej głowie. Tym razem spisała przygody znajomych. Premiera książki "Wakacje gwiazd w PRL. Cały ten szpan" odbyła się 16 czerwca.

- To jest fantastyczne zajęcie na sklerozę (...), ale ja nie robiłam tego z powodów gimnastycznych, tylko dlatego, że pandemia była pandemią i chciałam sobie popodróżować. Kiedy wydawca zwrócił się z propozycją, że może bym coś napisała o kurortach, spojrzałam na niego wymownie, że co mnie to w ogóle obchodzi. Potem sobie uświadomiłam, że w tych dziesiątkach tysięcy książek u mnie w domach są takie, w których moi przyjaciele, wielcy ludzie, opowiedzieli swoje przygody - powiedziała w Dzień Dobry TVN Krystyna Gucewicz.

Każda historia w jej publikacji jest osobnym felietonem. Można zacząć czytać dowolny z nich. Znajdziemy tam przeżycia z Sopotu, Mazur, Ciechocinka, Bieszczad, Kazimierza itd., a bohaterami w nich są m.in. Andrzej Łapicki, Zbigniew Cybulski, Agnieszka Osiecka czy Nikifor Krynicki. Każda opisana przygoda jest prawdziwa, ponieważ dziennikarka albo była świadkiem wydarzeń, albo opowiedzieli jej o nich przyjaciele.

- Pan Bóg dał mi z 5 życiorysów i ja je wypełniam z radością w pracy. W takim domu, w jakim się urodziłam, była na to szansa, że świat stał otworem - piękny i cudowny, nierepresyjny, bez polityki, tylko z przyjemnościami. To mnie ukształtowało. Być może jestem obok tego wszystkiego, co się dzieje, ale bardzo się z tego cieszę - powiedziała Krystyna Gucewicz.

Szpan w czasach PRL-u

Według Krystyny Gucewicz ludzie w czasach PRL-u zachowywali się bardzo oryginalnie i choć nie mieli Instagrama, umieli zyskiwać popularność.

- Teraz trzeba wyskoczyć w Internecie ze śniadaniem, z kolacją, z narzeczonym, ze ślubem, z czymś tam, żeby zaistnieć. Oni istnieli poprzez swoją pracę fantazję, intelekt, osobowość i charyzmę. (...) PRL wcale nie był szary. (...) Dowcip polega na tym, że PRL był szary dla tego, kto tak chciał, albo kto miał opresję bytową, bo przecież nierówności społeczne były ogromne - być może nie większe niż dziś, tylko się pogłębiły z powodu transformacji. (...) Moje środowisko miało fantazję, sznyt, potrafiło zaszpanować, ale dla żartu - opowiadała Krystyna Gucewicz.

Dziennikarka podkreśliła również, że w jej książce nie ma fantazjowania, są tylko fakty . Agnieszka Woźniak-Starak podsumowała: "Ale fantazja wtedy była ogromna".

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Horoskop na niedzielę. Jeden ze znaków nie powinien dzisiaj odbierać telefonów

Horoskop na niedzielę. Jeden ze znaków nie powinien dzisiaj odbierać telefonów

Horoskop dzienny na poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r. dla Strzelców, Koziorożców, Wodników, Ryb

Horoskop dzienny na poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r. dla Strzelców, Koziorożców, Wodników, Ryb

Horoskop dzienny na poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r. dla Lwów, Panien, Wag, Skorpionów

Horoskop dzienny na poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r. dla Lwów, Panien, Wag, Skorpionów

Horoskop na niedzielę, 14 kwietnia 2024 r. dla Baranów, Byków, Bliźniąt i Raków

Horoskop na niedzielę, 14 kwietnia 2024 r. dla Baranów, Byków, Bliźniąt i Raków

Horoskop na poniedziałek.

Horoskop na poniedziałek.

Nie żyje żona cenionego reżysera. Matka zamknęła syna za karę w bagażniku, popularny aktor przeszedł wielką metamorfozę. O czym jeszcze informowały media w sobotę, 13 kwietnia?

Nie żyje żona cenionego reżysera. Matka zamknęła syna za karę w bagażniku, popularny aktor przeszedł wielką metamorfozę. O czym jeszcze informowały media w sobotę, 13 kwietnia?

Chciał "przepalić" motorower po zimie. Pijany zabrał na przejażdżkę dziecko

Chciał "przepalić" motorower po zimie. Pijany zabrał na przejażdżkę dziecko

Sekretne życie bocianów. Dlaczego dochodzi do rozwodów? "Zdarzają się tragiczne przypadki"

Sekretne życie bocianów. Dlaczego dochodzi do rozwodów? "Zdarzają się tragiczne przypadki"

Contra-dating. Czy nowy trend w randkowaniu ułatwi znalezienie idealnego partnera?

Contra-dating. Czy nowy trend w randkowaniu ułatwi znalezienie idealnego partnera?

Nie żyje najstarsza polska instagramerka. 92-letnią Anię w sieci śledziło 105 tysięcy osób

Nie żyje najstarsza polska instagramerka. 92-letnią Anię w sieci śledziło 105 tysięcy osób