Styl życia

Najgłośniejszy trębacz w Polsce ma zaledwie 11 lat. "Wydobył dźwięk o głośności 98 decybeli"

Styl życia

Autor:
Sabina
Zięba
Najgłośniejszy trębacz w Polsce
Dzień Dobry TVNNajgłośniejszy trębacz w Polsce

Kilka dni temu odbyła się Wielkotrąbka, czyli pierwszy w Polsce festiwal poświęcony trąbce. Głównym punktem tego wydarzenia był konkurs na najgłośniejszego trębacza. Zawody wygrał 11-letni Jonathan Ryś-Peijen. W Dzień Dobry TVN opowiedział o swoim osiągnięciu. Chłopcu towarzyszył kompozytor Maciej Fortuna.

Konkurs na najgłośniejszego trębacza

27 listopada w Domu Tramwajarza w Poznaniu odbyła się Wielkotrąbka. W czasie festiwalu odbywały się wykłady, konkurencje i muzyczne zabawy. Jednym z wydarzeń był także pierwszy na świecie konkurs na najgłośniejszego trębacza, który składał się z trzech etapów. W pierwszym z nich należało głośno zagrać na trąbce przez ok. 6 sek. Dźwięk był mierzony aparaturą używaną do pomiarów akustyki środowiska. Następnie dźwięk był analizowany przez komputer, który dostarczył wyniki. Drugi etap wiązał się z zagraniem określonego utworu, czyli hejnału Poznania, a w trzecim etapie (kategoria open), dwójka finalistów ścierała się ze sobą już w materiale dowolnym, mając po maksymalnie 2 minuty na to, żeby zaprezentować swoje dokonania.

- W pierwszym etapie Jonathan Ryś-Peijen zagrał dźwięk o głośności 98 decybeli, co w jego kategorii wagowej, a tak naprawdę wiekowej, było najlepszym wynikiem - wyjaśnił w Dzień Dobry TVN Maciej Fortuna.

Jonathan Ryś-Peijen najgłośniejszym trębaczem

Konkurs wygrał Jonathan Ryś-Peijen i - co ciekawe - specjalnie się do tego nie przygotowywał. Z natury gra bowiem bardzo głośno. Wyznał, że najtrudniejszy był dla niego pierwszy etap, jednak znakomicie sobie z nim poradził. Choć nie spodziewał się wygranej, po cichu na nią liczył.

- Na trąbce zacząłem grać w wieku 7 lat, teraz mam już 11, więc w sumie już piąty rok gry na trąbce zacznę - mówił Jonathan Ryś-Peijen w naszym programie.

Trąbkę wybrał na samym początku swojej muzycznej drogi i nie wyobraża sobie, by teraz mógł grać na czymkolwiek innym. Ćwiczy do 1,5 godz. każdego dnia. Chłopiec ma też inne ulubione zajęcia - chodzi też na basen, gra na konsoli i z chęcią opiekuje się swoją młodszą siostrą.

Posłuchajcie krótkiego występu Jonathana:

Najgłośniejszy trębacz w Polsce! Występ
Najgłośniejszy trębacz w Polsce! Występ
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości