Styl życia

Japońska enklawa w polskich górach. "Wbudowaliśmy w to miejsce prawie 50 tysięcy ton kamienia"

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
Reporter:
Marta Wrońska
Orientalna oaza w sercu gór
Orientalna oaza w sercu gór Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

Sylwia i Jakub Kurowscy stworzyli orientalną enklawę w górach. Tu łączy się krajobraz Karkonoszy z Japonią. Skąd pomysł na tak pracochłonny projekt? Opowiedzieli o tym w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Ogród japoński w Polsce

Sylwia i Jakub pewnego dnia zamarzyli, by przy domu zaprojektować bajkowy ogród. Pomysł bardzo szybko ewoluował, a za ich oknami wkrótce powstał skwer inspirowany Japonią.

- Każdy z tych kamieni przeszedł przez moje ręce. Tu zostawiłem część swojego serca. To wszystko powstało z łąki i bagien – powiedział Jakub Kurowski, założyciel i twórca ogrodu japońskiego. Sylwia Kośmider-Kurowska, założycielka i współtwórczyni ogrodu przyznała, że początkowo niektórzy stukali się w głowę, widząc, co robi małżeństwo.

- Na początku powstał ogród przydomowy, potem powstała idea ogrodu japońskiego. Zostaliśmy zaproszeni do Japonii, poznaliśmy fantastycznych ludzi, zwiedzaliśmy przepiękne ogrody. To miejsce tworzymy od około 2009 roku, w tej chwili tej powierzchni jest 1,5 ha – mówiła Sylwia.

Miejsce z duszą - japońska enklawa w polskich górach

Ogród państwa Kurowskich zachwyca nie tylko przechodniów, ale także i rodzinę. Każdego dnia małżeństwo wraz z trójką dzieci spędza czas wśród natury. - Wbudowaliśmy w to miejsce prawie 50 tysięcy ton kamienia – podkreślił Jakub. - Mamy 3 tysiące sztuk różaneczników - dodała Sylwia.

Piękny ogród wymaga jednak czasu i cierpliwości. Jak się okazuje, właściciele na ten widok pracują codziennie od 7 do 22. Sylwia przy komputerze, a Kuba w terenie.

- Jest to ciężkie zadanie, sama pielęgnacja ogrodu wymaga ogromnego wkładu, ilości ludzi. Czasami jestem zmęczona, ale mam to szczęście, że robię, to, co kocham - podsumowała Sylwia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Reporter: Marta Wrońska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości