Cyfrowa nomadka to osoba, która często zmienia miejsce swojego pobytu i może pracować z każdego miejsca. Jak w praktyce wygląda życie w drodze? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z polskimi nomadkami: Sylwią Kołpuć, blogerką i autorką książki o podróżowaniu oraz Joanną Horanin, trenerką języka angielskiego.
Od pracy w korporacji po bycie nomadką
Sylwia Kołpuć przez lata pracowała w biurze, gdzie zajmowała się m.in. umowami cywilno-prawnymi. Pewnego dnia jej życie zmieniło się o 180 stopni. Nadarzyła się okazja, by spędzić z mężem i synem trzy miesiące w Stanach Zjednoczonych. Porzuciła więc swoje dotychczasowe zajęcie, spakowała walizkę i wyjechała. - Gdy rzucałam korpo, nie pomyślałam, że kiedyś będę cyfrowym nomadką - podkreśliła.
Wyjazd ten przewartościował priorytety rodziny. Docenili wspólnie spędzony czas i po powrocie do Polski zastanawiali się, co zrobić, by zawsze tak było.
- Najpierw zaczęłam prowadzić bloga o podróżach, później wydałam książkę o podróżowaniu i cyfrowym nomadyzmie. W tym czasie uczyłam się marketingu. Znalazłam swoich klientów, których obsługuję zdalnie, a cztery tygodnie temu z koleżanką, która jest podróżniczką, otworzyłyśmy sklep online, gdzie sprzedajemy rękodzieło z całego świata - opowiadała nasza rozmówczyni.
Obecnie wraz z rodziną spędza ok. 6 miesięcy w podróży.
- Znaleźliśmy taką szkołę, gdzie dyrektor i nauczyciele nas wpierają. Jak chcemy jechać, to mówią: droga wolna. W tym czasie wiemy, jaki jest materiał, więc zrobienie tego nie robi problemu. Jest to prawda, że podróże kształcą - zaznaczyła Sylwia Kołpuć.
Życie cyfrowej nomadki
Joanna Horanin od prawie 20 lat mieszka za granicą. Najpierw pracowała w Wielkiej Brytanii, a później postanowiła otworzyć własną firmę. I tak została cyfrową nomadką. Przyznała, że początki pracy online były dość stresujące, ale to już przeszłość.
- Wcześniej podróżowałam i pracowałam w zasadzie przez cały czas. Przenosiłam się z miejsca na miejsce. Obecnie jestem w Portugalii. Tutaj kupiłam już mieszkanie, więc to jest moja baza. Natomiast na zimę jeżdżę do Tajlandii i mam też krótsze wyjazdy: dwutygodniowe, tygodniowe, weekendowe na tzw. workation, czyli do pracy i podróżowania - wyjaśniła.
Jak wygląda życie towarzyskie nomadek? Czy tęsknią za domem? Posłuchaj całej rozmowy z naszymi gośćmi w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Kalabria – nieodkryta perła Włoch
- Ameryka otwiera się na turystów. Jakie warunki trzeba spełnić, aby wjechać do USA?
- Boka Kotorska – skarb Czarnogóry. Dlaczego warto odwiedzić to jedno z najpiękniejszych miejsc na Bałkanach?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News