Skąd pochodzą pałeczki?
Geneza wykorzystywania w kuchni pałeczek jest trudna do określenia. Daniel Gajewski, podróżnik, kucharz, socjolog i propagator kultury japońskiej, wyjaśnił dlaczego.
- Głównie pałeczki są i były wykonywane z drewna. Rozkładały się w ziemi i ciężko było znaleźć, kiedy po raz pierwszy w Azji ich się używało. Najstarsze znalezione pałeczki to jest tuż XI wiek p. n. e. w ruinach chińskiego zamku Yin - powiedział Daniel.
Wyróżnia się pałeczki chińskie, japońskie i koreańskie. Jak je rozpoznać?
- Najważniejsza różnica to jest długość tych pałeczek. Chińskie są najdłuższe i okrągłe. Najtrudniej spożywać pokarmy koreańskimi, ponieważ są dość płaskie i stalowe. Japońskie są bardziej spłaszczone ku końcowi i łatwiej jest wtedy złapać posiłki - stwierdził Gajewski.
Jak nauczyć się jeść pałeczkami?
Choć dla wielu osób jedzenie pałeczkami wydaje się być niezwykle trudne, to jednak jeśli raz opanuje się tę sztukę, później nie ma większego problemu z chwytaniem różnych potraw, nie tylko sushi.
- Co jest najważniejsze, to ta dolna pałeczka musi się znaleźć między naszym kciukiem a palcem środkowym, żeby ją przytrzymać. Ta pałeczka jest nieruchoma. Przy górnej pałeczce palec wskazujący pomaga nam tworzyć trapez. Co istotne, nie łapiemy pałeczek na środku, bo będzie nam ciężej. Im dalej złapiemy, tym będzie nam prościej - wyjaśnił ekspert.
- Oczywiście, wiem, ze cudzoziemcy nie muszą płynnie posługiwać się pałeczkami, więc nie ma problemu, żeby jeść potrawy sztućcami czy np. sushi chwytać dłonią - dodała Yumiko.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polak mistrzem świata w zawodowym windsurfingu. Jak wyglądała jego droga na szczyt?
- Kot może używać ponad 100 różnych dźwięków. Ekspertka: "Są one przeznaczone dla człowieka"
- W tej sukni Polka zawalczy o tytuł Miss Universe 2022. "Tkanina przyleciała z Francji i jest ręcznie zdobiona"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News