Sushi już od dawna zdobywa kubki smakowe ludzi na całym świecie. Jest pyszne, zdrowe i niestety często bardzo drogie. Jest na to sposób - domowe sushi to nie tylko przyjemność jedzenia, ale również ogromna radość tworzenia. To jedno z tych dań, które angażuje wszystkich domowników czy gości i naprawdę każdy ma co robić. Odmierzanie ryżu, krojenie wszystkich składników, wymyślanie, co w danej rolce sushi się znajdzie, samo rolowanie, krojenie i dekorowanie, a wreszcie wspólna uczta. Jak przygotować sushi we własnym domu pokaże nam Konrad Budziński szef kuchni w HANAMI SUSHI w Zalesiu Górnym.
Przepisy Andrzeja Polana
Ryż do sushi - składniki i sposób przygotowania
- 500 g ryżu do sushi
- 150 ml octu ryżowego
- 6 łyżek cukru
- Przygotuj zalewę. Wlej ocet do miski, dodaj cukier i mieszaj do momentu dopóki cukier się rozpuści. Odstaw do momentu ugotowania ryżu.
- Na brzegu dużej, kolejnej głębokiej miski postaw sito. Wsyp ryż i zalej go zimną wodą, aż do przykrycia. Płucz go, obracając dłoń jakbyś wkręcał żarówkę. Wylej wodę. Wlej ponownie. Czynność powtórz, do momentu, aż woda w której płuczesz ryż będzie przejrzysta. Ta ilość ryżu pozwoli na przygotowanie 8 rolek dla 4 osób.
- Gotowanie w ryżowarze: do miski ryżowaru wsyp opłukany ryż w odmierzonych, za pomocą dołączonej miarki porcjach. Wlej tyle samo wody, ile wyszło Ci miarek ryżu (proporcja ryżu do wody 1:1). Zamknij ryżowar pokrywą i gotuj automatycznie, jak wskazuje producent urządzenia.
- Gotowanie w garnku: Do garnka wsyp opłukany ryż w odmierzonych, za pomocą naczynia (np. szklanki) porcjach. Wlej tyle samo wody, ile wyszło Ci szklanek ryżu (proporcja ryżu do wody 1:1). Zamknij garnek pokrywą i gotuj ryż przez 10 minut. Po tym czasie wyłącz kuchenkę i zostaw ryż pod przykryciem na 15 minut, do "zaparowania".
- Na ugotowany, gorący ryż wylej zalewę (ocet+cukier) i mieszaj łyżką tak, aby zalewa mogła dotrzeć do każdego ziarenka ryżu. Przerzucaj od dołu ku górze przez ok minutę.
- Przykryj wilgotną ściereczką i pozostaw na 2 min. Po tym czasie powtórz czynność i znów "przemieszaj" ryż. Ponownie przykryj ściereczką. Powtórz za kolejne 5 min i pozostaw. Po ok 30 min ryż będzie gotowy do przygotowania sushi.
Przygotowanie Sushi
Poniżej przepisy na różne typu sushi. Do przygotowania maki-sushi potrzebujemy liści nori, czyli prasowanych wodorostów, najczęściej sprzedawanych w formie prostokątnych lub kwadratowych, czarnych, cienkich, suchych plastrów.
Przepis na sushi - hoso maki z awokado
Potrzebujemy:
- arkusz nori
- ryż 75 gr
- sezam prażony (do smaku)
- awokado 35gr (paski)
Przepis na sushi - futo maki z łososiem, serkiem i awokado
Potrzebujemy:
- arkusz nori
- ryż 100 gr
- łosoś 45 gr
- awokado 20 gr (paski)
- serek 2 łyżeczki
- liść sałaty
Przepis na sushi - california maki z paluszkiem krabowym, majonezem i ogórkiem
Potrzebujemy:
- arkusz nori
- ryż 100gr
- 2 paluszki krabowe
- ogórek pokrojony w paski 10cm
- majonez 2 łyżeczki
- sezam do posypania rolki maki
Jak zrobić sushi - sposób przygotowania krok po kroku
- MAKI uchodzi za najpopularniejszy rodzaj sushi. Do zwijania sushi najlepiej sprawdzi się bambusowa mata. Przed zwijaniem możemy owinąć ją folią spożywczą aby ryż się nie przyklejał.
- Składniki sushi zawija się w płat nori. Ważną kwestię stanowi to, w którą stronę zawijać sushi. Ogólna zasada jest taka, aby rozłożyć na macie nori błyszczącą stroną do dołu. Następnie na środku płatu układa się cienką, około półcentymetrową warstwę ryżu.
- Płat nori nie może być na całej powierzchni pokryty ryżem. Należy pozostawić na końcu około 5 cm pas bez pokrycia. Przed nakładaniem warto zwilżyć dłonie, aby ugotowany ryż się do nich nie przyklejał.
- Następnie poleca się rozsmarować warstwę ryżu pastą wasabi lub majonezem, po czym można już kłaść na płacie nori dodatkowe składniki.
- Kolejno można już zwijać sushi w rulon. Powinno się to robić szybkimi i zdecydowanymi ruchami, wspomagając się matą oraz podtrzymując palcami znajdujące się w środku dodatki – dzięki temu nie wypadną. Sushi należy zwijać w rolkę tak długo, aż pozostanie tylko nieposmarowany ryżem pas nori. Trzeba zwilżyć go wodą, a następnie zlepić z utworzoną rolką. Na sam koniec można jeszcze zawinąć sushi w matę i delikatnie docisnąć, co pomoże w uzyskaniu odpowiedniego kształtu rolki.
Dodatki jakich można używać do sushi:
- Ogórek
- Awokado
- Oshinko-marynowana rzodkiew
- Sałata
- Por
- Kiełki
- Kanpyo-gotowana tykwa
- Grzyby shiitake-słodkie japońskie grzyby
- Kiełki
- Serek Filadelfia
- Majonez
- Pikantny sos
- Prażony sezam
- Liczne owoce i warzywa
Jak zrobić sushi? - wskazówki dotyczące ryb
- Nie wszystkie ryby możemy jeść na surowo.
- Używamy ryb morskich/oceanicznych, czyli słonowodnych.
- Bakterie i pasożyty nie tolerują słonej wody.
- Ryby kroimy w zależności od potrzeby użycia.
- Jeśli chcemy zrobić nigiri, to kroimy w cienkie plastry, jeśli używamy do zrobienia maki-sushi to w paski.
Zobacz także:
- Dziś robimy sushi. Sprawdź przepisy Daniela Brzezińskiego
- Czy sushi jest zdrowe? Czy można je jeść na diecie? Dla kogo jest niewskazane?
- Wegańskie sushi – jak je przygotować? Z jakich składników skorzystać?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: Konrad Budziński
Źródło zdjęcia głównego: Joanna Kruczek/Dzień Dobry TVN