Przepis na zrobienie tempury jest wbrew pozorom wyjątkowo prosty, a cała magia tego dania polega na zachowaniu odpowiednich proporcji mąki oraz smażeniu na rozgrzanym, głębokim tłuszczu. Tempura oryginalnie pochodzi z Portugalii. Do Japonii dotarła w XVI wieku za sprawą portugalskich jezuitów. Tam szybko zyskała aprobatę i stała się daniem narodowym. Potrawy w tempurze to oczywiście nie tylko sushi. Równie dobrze, choć inaczej, smakują: kurczak, warzywa (np. kalafior), a nawet owoce (ananas lub banan) w tempurze.
Tempura - co to jest i skąd pochodzi?
Kuchnia japońska słusznie kojarzy nam się przede wszystkim z oryginalnością potraw i bogactwem smaku. To właśnie tej kuchni zawdzięczamy tzw. piąty smak, czyli umami, posmak soli i tłuszczu. Czasami umami przypisywany jest glutaminianowi sodu, choć ten sam w sobie jest bezsmakowy.
Japońskie dania zaskakują zwłaszcza Europejczyków, którzy nie są przyzwyczajeni do ekstrawaganckich potraw przyrządzanych z surowej ryby. Jednym z fenomenów kuchni japońskiej jest także tempura. Co to jest? Tempura to popularne danie składające się z warzyw, owoców morza, ryb lub mięs obtoczonych w specjalnej panierce i smażonych na rozgrzanym, głębokim tłuszczu.
Rodowód tempury nie jest jednak stricte japoński. Zawitała ona do Kraju Kwitnącej Wiśni w XVI wieku - przygotowywali ją stacjonujący na misji chrześcijańskiej portugalscy jezuici. Nazwa "tempura" pochodzi od łacińskiego określania okresu kwartalnych dni postu (poniedziałek, środa i piątek), czyli tzw. suchego postu (łac. Quatuor Tempora). Z czasem jednak danie tak bardzo zasmakowało Japończykom, że postanowili oni wprowadzić je na stałe do własnej kuchni. Japończycy opanowali sztukę robienia tempury do perfekcji, dlatego współcześnie danie to słusznie przywodzi nam na myśl właśnie ten kraj, a nie Portugalię.
Jak zrobić tempurę? Przygotowanie krok po kroku
Jeśli zastanawiamy się, jak zrobić tempurę, to na początek mamy dobrą informację - jest to bardzo proste! Do jej przygotowania będziemy jednak potrzebowali kilku składników.
Tempura - składniki (ilości orientacyjne do przyrządzenia czterech porcji):
- 1 szklanka schłodzonej wody gazowanej,
- 1 jajko,
- ½ szklanki mąki kukurydzianej i pszennej.
- olej do smażenia,
- sól.
Oprócz powyższych składników, do ciasta na tempurę potrzebujemy jeszcze crème de la crème naszego dania, czyli głównych produktów. Możemy przygotować krewetki w tempurze, warzywa, sushi, zarówno poszczególne ryby do sushi, jak i całe nigiri lub maki, kurczaka lub nawet kalmary w tempurze. Wybór jest naprawdę prawie nieograniczony. Składnikami, których tradycyjnie nie umieszcza się w tempurze są cięższe mięsa - wołowina, wieprzowina, baranina, dziczyzna, itd. Nikt jednak nie zabrania nam prowadzenia kuchennych eksperymentów!
Przygotowując wersję wegetariańską, warto postawić na sprawdzone warzywa, które przepysznie smakują w kruchym, japońskim cieście. Wcześniej należy je delikatnie podgotować, ale maksymalnie do stopnia al dente lub nawet tak, by były w połowie surowe, ponieważ zmiękną jeszcze w trakcie smażenia. Doskonałymi propozycjami są cukinie i kalafiory. Co ciekawe, ciasto to świetnie nadaje się także do zrobienia deseru. Popularne w Dalekiej Azji są takie desery, jak ananasy lub banany w tempurze.
Szybka i łatwa w przygotowaniu tempura - przepis:
- Przygotuj poszczególne składniki do tempury - dokładnie obierz owoce morza (z krewetek usuń przewód pokarmowy, w którym znajdują się nieczystości), kurczaka pokrój w paski dowolnej grubości, warzywa, np. kalafior, możesz ułożyć w formie różyczek.
- Robienie panierki rozpocznij od przygotowania zimnej wody gazowanej. Wlej ją do miski.
- Do naczynia z wodą stopniowo wsyp mąki - pszenną i kukurydzianą. To, jaką mąkę do tempury wybierzesz, zależy od tego, jak chrupką pragniesz mieć tempurę. Im bardziej zwiększysz proporcje mąki kukurydzianej nad pszenną, tym lepiej ciasto będzie chrupało w trakcie jedzenia.
- Dodając mąki, cały czas mieszaj, aby nie powstały żadne grudki. Do mieszania najbardziej przytdatna będzie rózga kuchenna.
- Dodaj jedno jajko i cały czas mieszaj.
- W tym momencie rozgrzej olej w woku albo na głębokiej patelni. W czasie, gdy tłuszcz się rozgrzewa, obtocz następnie przygotowane wcześniej składniki w panierce. Jej warstwa powinna być gruba.
- Do rozgrzanego do temperatury co najmniej 175℃ tłuszczu, wrzuć obtoczone w tempurze składniki.
- Smaż do momentu, aż ciasto będzie chrupkie (zwykle wystarczy ok. 5 min). Tempurę z kurczakiem smażymy odrobinę dłużej - ok. 6-7 minut.
- Wyłóż wszystko na ręcznik papierowy i delikatnie odsącz z nadmiaru tłuszczu. Tempura jest już gotowa. Smacznego!
Zobacz także:
- Ryba fugu – śmiertelny przysmak
- Najdroższa konfitura świata. Jak powstaje i ile kosztuje?
- Trzy proste przepisy na jesienne przetwory z pomidorów
Zobacz wideo: Jak zrobić idealne sushi?
Autor: Adrian Adamski
Źródło zdjęcia głównego: Virojt Changyencham/Getty Images