Jak powstaje najdroższa konfitura świata?
Receptura wyjątkowego przetworu opracowana została już w XIV wieku we francuskiej miejscowości Bar-le-Duc. Szybko zyskał miano wyrobu ekskluzywnego, o niespotykanej dotąd jakości. Przyczyną jest nie tylko smak, ale też sposób, w jaki jest uzyskiwany. Słynna konfitura powstaje z porzeczek. Na początku używano wyłącznie czerwonych, obecnie stosowane są również białe. Dokładna receptura jest tajemnicą konkretnej firmy - Maison Dutriez, która zajmuje się produkcją konfitury do dziś.
Powszechnie znany jest jednak zasługujący na szczególna uwagę element procesu produkcji - porzeczki są drylowane. Może się to wydawać niemożliwe, w końcu to bardzo małe owoce, a ich pesteczki są ledwo wyczuwalne. Okazuje się, że każde drobne ziarenko wyciągane jest z owoców pojedynczo, a służy do tego ostra końcówka gęsiego pióra. Ze względu na precyzję tego zadania, wykonywane jest w całości ręcznie. Nie powstała żadna maszyna, która mogłaby zrobić to tak dokładnie. Osoby zatrudnione przy produkcji konfitury muszą więc wykazywać się wyjątkową dokładnością.
Taki sposób drylowania porzeczek i przygotowywania z niej pysznej konfitury przetrwał 7 wieków i ma swoich miłośników do dziś. Istnieje anegdota, która głosi, że Alfred Hitchcock był właśnie jednym z nich. Podobno tak bardzo lubił ten przysmak, że w trakcie kręcenia swoich filmów zatrzymywał się tylko w tych hotelach, w których można było go dostać. Poza tym zjadał jeden słoiczek w całości.
Ile kosztuje "kawior z porzeczki"?
Za jeden słoiczek tradycyjnej konfitury o wadze 85 g trzeba zapłacić ponad 80 złotych. W przeliczeniu na kilogram to ponad 4500 zł. Za konfiturę tylko z białej porzeczki trzeba zapłacić około 100 zł za mały słoiczek. Smak, misterne wykonanie i cena tego produktu powodują, że bywa on określany mianem kawioru z porzeczki.
Zobacz także:
- Konfitura z cebuli. Idealna do kanapek, burgerów i serów
- Przetwory z gruszek – jesienne przepisy, które warto wypróbować
- Dżem morelowy. Idealny dodatek do pieczywa, ciasta, a nawet do mięs, np. jagnięciny. Jak go przygotować?
Zobacz wideo: Porzeczkowa kuchnia Darii Ładochy
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images