Tajemnica kolarskich skarpet, czyli dlaczego są tak ważne?

Skarpety i rower
Skarpety i rower
Źródło: German Conejo / EyeEm/Getty Images
Podstawowe akcesoria kolarskie to także dobrze dobrane skarpety. Jak wybrać te najodpowiedniejsze? Pierwszym kryterium jest oczywiście rozmiar, dopiero później wszystkie inne parametry. Skarpety kolarskie powinny mieć odpowiednią długość, a jak się okazuje często również kolor.

Skarpety kolarskie mają zapewnić komfort jazdy, bezpieczeństwo stóp, dlatego powinny być dobrane równie starannie co pozostałe elementy stroju. Skarpety mają chronić przed urazami, chłonąć pot, zapobiegać obrzękom, a nawet poprawiać przepływ krwi i regenerować mięśnie. Jak wybrać najlepsze skarpety kolarskie?

Do czego potrzebne są skarpety kolarskie?

Skarpety kolarskie są elementem stroju kolarza i nie mogą być traktowane po macoszemu, spełniają bowiem ważną rolę podczas jazdy na rowerze. Przede wszystkim chronią nogę przed otarciami czy obiciami, dlatego im dłuższa skarpeta, tym lepsza ochrona. Skarpety mają też absorbować spływający po łydkach pot, dzięki czemu nie dostaje się on do butów. I znów, im dłuższa skarpeta, tym większa powierzchnia, która może chłonąć pot. Dobrze dobrane skarpetki kolarskie zapewniają więc komfort podczas jazdy. Niebagatelne znaczenie ma też kolor skarpet, im bardziej jaskrawe i barwne, tym lepiej przyciągają uwagę kierowców, poprawiając znacznie bezpieczeństwo rowerzysty. Skarpety na rower możemy podzielić na kilka rodzajów:

  • skarpety krótkie – głównie zapobiegają obrzękom i odprowadzają pot,
  • wysokie skarpety kolarskie – odprowadzają pot i zapobiegają obrzękom, ale na większej powierzchni niż skarpety krótkie,
  • skarpety kompresyjne – sięgają zazwyczaj pod kolana, poprawiają przepływ krwi, zwiększają wydajność oraz szybkość regeneracji mięśni.

Wiele skarpet na rower posiada właściwości antybakteryjne, co pomaga zachować świeżość stóp i niwelować nieprzyjemne zapachy. Możemy wybierać wśród skarpet rowerowych na zimę, na lato, damskich i męskich. Dobre skarpetki kolarskie zapewniają bardzo dobrą wentylację latem, chronią przed zimnem w chłodniejsze dni i amortyzują stopy.

Jaka długość skarpet kolarskich jest najlepsza?

Choć długość skarpet kolarskich powinna być kwestią indywidualną, istnieją pewne niepisane zasady, co do wyboru idealnej długości skarpet dla kolarzy. Na ten temat wypowiedziała się Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI), która określiła, że maksymalna wysokość skarpety rowerowej powinna sięgać połowy kości piszczelowej. Taka skarpeta ma lepiej chronić nogę przed otarciami i obiciami, a także lepiej absorbować pot. Klasyczne skarpety kolarskie występują w trzech wariantach:

  • mid cuff – 6 cm,
  • race cuff – 10 cm,
  • extra tall – 15 cm.

Zanim zdecydujemy się na wysokie skarpety kolarskie, dobrze jest wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw i wybrać długość najbardziej nam odpowiadającą. Jak się bowiem okazuje, temat długości skarpet kolarskich od dłuższego już czasu budzi kontrowersje i wywołuje gorące dyskusje.

Na co zwrócić uwagę kupując skarpety kolarskie?

Kompletując strój kolarski, stajemy także przed wyborem najlepszych dla nas skarpet kolarskich. Oczywiście, jak zawsze, wybór jest kwestią jak najbardziej indywidualną, warto jednak brać pod uwagę kilka elementów. Przede wszystkim materiał, który powinien być oddychający i szybkoschnący. Skarpety powinny ściśle przylegać do stopy, a ściągacz powinien być na tyle luźny, aby nie powodował ucisku. Często skarpety kolarskie, zwłaszcza te przeznaczone do kolarstwa szosowego, mają płaskie łączenie palców, co ma zapobiegać wszelkim otarciom. Oczywiście kwestią drugorzędną jest kolorystyka i wzornictwo, choć i te detale bywają ważne. Jak wspomniano wcześniej, im bardziej kolorowe skarpety, tym lepiej widoczny kolarz. Gdy zapada zmrok i robi się szaro, każdy wyraźny element stroju ma istotne znaczenie. Inną kwestią są ochraniacze na buty kolarskie, które potocznie również nazywane są skarpetami. Generalnie skarpety na buty kolarskie zapobiegają wychładzaniu się stopy. Istnieje kilka rodzajów ochraniaczy na buty:

  • ochraniacze na sam czubek palców, które poleca się używać w okresie od wiosny do jesieni,
  • letnie ochraniacze na wietrzną pogodę sięgające za kostkę – są wiatroszczelne i zapewniają dobrą wentylację,
  • przeciwdeszczowe ochraniacze kolarskie – nieprzemakalne, z podlepianymi szwami,
  • ochraniacze zimowe chronią stopę nawet w czasie najostrzejszego mrozu.

Jak widzimy, kwestia wyboru skarpet kolarskich wcale nie jest prosta i także temu elementowi stroju kolarskiego trzeba poświęcić choć trochę uwagi.

Zobacz video: Historyczny sukces Polski w kolarstwie szosowym

Kasia Niewiadoma
Historyczny sukces Polski w kolarstwie szosowym
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości