Styl życia

"Płakałam razem z tym dzieckiem, wyłam". Aleksandra Karolina Wiśniewska o pomaganiu na wojnie

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Dorota Wellman
Inspirujące kobiety TVN Style

Aleksandra Karolina Wiśniewska to kolejna bohaterka programu "Inspirujące Kobiety". W rozmowie z Dorotą Wellman opowie o pomaganiu bezbronnym w warunkach, w których jej życie też jest zagrożone. Jak wygląda codzienność pracownika humanitarnego?

"Inspirujące kobiety"

W 6. odcinku programu "Inspirujące kobiety" Dorota Wellman odwiedzi Aleksandrę Karolinę Wiśniewską, która jest zawsze tam, gdzie człowiek potrzebuje pomocy. Nawet jeśli sama może być w niebezpieczeństwie. Jej przygoda z wolontariatem zaczęła się sześć lat temu. Wówczas pojawiła się w obozie dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos. Pracowała w Meksyku, na Morzu Egejskim, Turcji, Jordanii, Calais i Iraku, a przez ostatnie dwa lata szefowała Polskiej Akcji Humanitarnej w zawładniętym wojną domową Jemenie.

- Zamiast bawić się z rówieśnikami, jedzie na wojnę, zamiast zajmować sią sobą, zajmuje się potrzebującymi na całym świecie. Ma dopiero 27 lat, a przeżyła tyle, ile my wszyscy razem wzięci - podkreśliła Dorota Wellman.

Aleksandra Karolina Wiśniewska urodziła się w Łodzi w wielokulturowej rodzinie. Jej mama pochodzi z Tajlandii i z Chin, a ojciec z Polski. Z zawodu jest pracownikiem humanitarnym. Dwa miesiące temu wróciła z misji, aby się zregenerować.

- Powrót z takiego świata, który jest zupełnie inny, wywołuje we mnie przynajmniej, taką potrzebę wyciszenia, schowania. Pojawia się efekt trochę takiego matrixa, w którym zastanawiasz się, jak to jest możliwe, że te dwa światy ze sobą funkcjonują na tej samej planecie. Nawet nie potrafię znaleźć słów, żeby to opisać - wyznała.

Najbardziej traumatycznym wspomnieniem jest to, kiedy brała udział w próbie akcji ratunkowej w nocy. Płynęły pontony nieprzystosowane do żeglugi morskiej, a na nich była matka z dzieckiem. Kiedy ponton zaczął się zatapiać, zrozpaczona kobieta rzuciła ją z wody Aleksandrze.

- W momencie, w którym ono zaczęło oddychać i zaczęło płakać, to ja płakałam razem z tym dzieckiem. Ja wyłam, to było coś aż takiego zwierzęcego, z bezsilności, w związku z całą beznadzieją i chaosem tej sytuacji - wspominała Aleksandra Karolina Wiśniewska.

"Inspirujące kobiety" w TVN Style i w Dzień Dobry TVN Online

W programie "Inspirujące kobiety" Dorota Wellman przedstawia sylwetki pozornie zwykłych pań. Jej bohaterki są w różnym wieku, ale wszystkie robią niesamowite rzeczy i inspirują do działania. Kolejne odcinki można oglądać w każdą niedzielę o 17:15.

Jednak w TVN pojawi się znacznie więcej nieprzeciętnych sylwetek, bo również w serwisie dziendobry.tvn.pl będzie można oglądać "Inspirujące kobiety". W ramach współpracy z TVN Style Daria Pacańska przedstawia kobiety, które działają, odnoszą sukcesy, pomagają potrzebującym oraz podejmują się zajęć pozornie przeznaczonych tylko dla mężczyzn.

W pierwszym odcinku spotkała się z Agnieszką Sikorą, prezeską fundacji "Po Drugie", która porzuciła pracę w telewizji, aby ratować młodzież przed bezdomnością. W drugim z Olgą Legosz, która od lat wspiera kobiety, a teraz dołączyła jako prowadząca do programu "Miasto kobiet". W trzecim odcinku zobaczą państwo historię Angeliki Wątor - szablistki, żołnierza zawodowego i radnej.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Dorota Wellman

Źródło zdjęcia głównego: TVN Style

Pozostałe wiadomości