Hobby

Do czego służą tablety graficzne i jaki model wybrać dla początkujących?

Hobby

Aktualizacja:

Tablety graficzne to urządzenia, które skierowane są do konkretnych grup użytkowników. W wersji tradycyjnej tablety graficzne mają za zadanie zastąpić komputer z myszką i pomóc w lepszym tworzeniu grafiki i obrazów, a także w rysowaniu. Możemy spotkać także wersję nowoczesną, czyli tablety graficzne z wyświetlaczem.

Wybór tabletu graficznego zależy przede wszystkim od preferencji użytkownika i stopnia jego zaawansowania, a także od przeznaczonego budżetu.

Tablety graficzne: do czego służą?

Niektóre osoby zadają pytania o tablet graficzny: co to jest, do czego służy i jakie są jego główne funkcje? Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że nie są to typowe urządzenia mobilne, których główną funkcją jest rozrywka. Tablet graficzny w formie tradycyjnej to podkładka, która przypomina papier. Do tej podstawki producenci dołączają rysik, który może służyć jako długopis czy kredka. Tym samym podkładka staje się nowoczesną formą kartki papieru, na której można pisać i rysować. Korzystanie z tabletu graficznego nie jest trudnym zadaniem, ponieważ wystarczy wgrać odpowiednie oprogramowanie do komputera, a następnie przyłożyć rysik do podkładki i po prostu… zacząć rysować! Tablety graficzne są świetnym rozwiązaniem zarówno dla dzieci, jak i dla profesjonalistów, na przykład przedstawicieli wolnych zawodów. Tablety graficzne mogą służyć do projektowania, obróbki zdjęć, rysowania, tworzenia grafiki. Urządzenia te mogą być doskonałym rozwiązaniem dla fotografów, grafików, projektantów, architektów i inżynierów.

Tablety graficzne dla początkujących

Dla użytkowników początkujących dobrym wyborem mogą być tablety graficzne marki Wacom. Prostsze modele to tanie tablety graficzne , ponieważ ich cena wynosi około 300 złotych. Komfort pracy zwiększyć może fakt, że niektóre tablety marki Wacom odpowiadają także na dotyk, a nie tylko na nacisk rysika. Tego typu urządzenia łączą się z komputerem za pomocą kabla USB. Tablety graficzne w formie tradycyjnej mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem dla początkujących grafików czy fotografów, a także dla dzieci. Na rynku dostępne są także tablety graficzne LCD , z ekranem. Jest to sprzęt bardziej zaawansowany, ale także droższy, ponieważ efekty swojej pracy możemy zobaczyć od razu na ekranie dołączonym do tabletu, a nie na ekranie komputera. Tego typu rozwiązanie może być dobre dla osób, które mają bardzo małe zdolności graficzne, ponieważ rysowanie nie wymaga dużego zaangażowania i wprawy. W przypadku osób początkujących znaleźć możemy dobre, tanie tablety graficzne , których cena nie przekracza 500 złotych. Niestety osoby, którym zależy na tablecie z ekranem powinny być przygotowane na wydatek rzędu 1000–10000 złotych. Do samego tabletu należy zwykle dokupić oprogramowanie, które zwykle jest dodatkowo płatne, chociaż zdarzają się programy darmowe.

Profesjonalne tablety graficzne

Bardziej zaawansowani użytkownicy zwykle chętniej korzystają z tradycyjnych tabletów graficznych. Firma Wacom stworzyła modele o bardzo dużych możliwościach, które mają doskonałą rozdzielczość oraz dużą liczbę miejsc nacisku. W ten sposób użytkownik może stworzyć profesjonalny i precyzyjny obraz, czy grafikę. Osoby pracujące w biurach, czy w korporacjach, które odbywają wiele spotkań ze współpracownikami lub z klientami, na pewno wybiorą tablet graficzny z ekranem. Takie rozwiązanie pozwala na edytowanie zmian w czasie rzeczywistym i nanoszenie poprawek na oczach widzów. Tablet graficzny dla profesjonalisty powinien być bardzo wygodny i mobilny, dobrze przylegać do dłoni i posiadać dodatkowe schowki oraz wymienne rysiki. Warto pamiętać, że tablet graficzny to narzędzie pracy, dlatego w przypadku profesjonalistów lepiej zdecydować się na lepszy sprzęt, który będzie bardziej dopasowany do wymagań użytkownika.

Polecane tablety graficzne – porównanie

Dobre tablety graficzne to urządzenia, które pozwalają użytkownikom na działanie w sposób intuicyjny. W przypadku tradycyjnych tabletów graficznych, rozmiar podkładki nie musi być specjalnie duży, ponieważ użytkownik i tak patrzy na ekran komputera. Jednak jeśli decydujemy się na tablet graficzny z ekranem roboczym, to jego powierzchnia powinna być proporcjonalna do ekranu, którego używaliśmy do tej pory na co dzień. Dobrze wybrać urządzenie, które posiada dodatkowe funkcje i jest wrażliwe na dotyk palców. Najlepsze tablety graficzne mają ekran dotykowy typu LCD, co zdecydowanie ułatwia pracę. W internecie znajdziemy z łatwością strony, na których specjaliści polecają najlepsze modele. W wyszukiwarkę wystarczy wpisać “ tablety graficzne ranking ” .

Do polecanych tabletów graficznych można zakwalifikować przede wszystkim modele marki Wacom, które będą odpowiednie dla początkujących i dla zaawansowanych oraz tablety Huion, które zwykle wyposażone są w ekran.

Tablety graficzne to doskonałe urządzenia do pracy i do zabawy, ponieważ pozwalają na uzyskanie precyzyjnych obrazów i grafik. Szybkość i dokładność działania to cechy, które sprawią, że korzystanie z tabletu graficznego będzie czystą przyjemnością!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości