Hobby

Nauczycielka i mistrzyni świata we freedivingu. "Wstrzymanie oddechu jest kwestią treningu"

Hobby

Przeciętny człowiek wstrzymuje oddech na około 40 sekund do minuty z bardzo dużym dyskomfortem. Ona potrafi zrobić to na ponad 6 minut. Magdalena Solich-Talanda jest mistrzynią świata we freedivingu. Co to za dyscyplina?

Czym jest freediving?

Freediving to nurkowanie na wstrzymanym oddechu bez sprzętu oraz wspomagania. Wiadomo, że był powszechnie praktykowany już w... V-III w. p.n.e.! Obecnie jego popularność wynika z wynalezienia okularów nurkowych i stosowaniu ich przez łowców podwodnych. Freediving można podzielić na basenowy i głębokościowy.

Ja uprawiam freediving basenowy i moją koronną konkurencją jest pływanie na odległość na jednym wstrzymanym oddechu

- tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Magdalena Solich-Talanda.

Pierwszy oficjalny rekord głębokościowy we freedivingu ustanowił Raimondo Bucher w 1949 roku nurkując na 30 m . Następnie w 1961 roku Enzo Maiorca przekroczył 50 m , a w 1976 roku Jacques Mayol pokonał barierę 100 metrów . W 1999 roku na 150 m zanurkował Umberto Pelizzari, a rekord świata ustanowił w 2007 roku Austriak Herbert Nitsch, który pokonał 214 metrów .

Mój rekord życiowy we freedivingu to 200m. Jest to najdłuższa odległość przepłynięta przez kobietę na świecie bez płetw. Dzierżę również rekord świata w pływaniu w monopłetwie jest to 257 m

- zdradziła w programie nauczycielka i rekordzistka świata we freedivingu.

Niezwykłe zainteresowanie Magdaleny Solich-Talanda

Hobby Magdaleny miało swoje zalążki jeszcze w dzieciństwie. Lubiła wodę, a także rywalizację czy to z rodzeństwem, czy z koleżankami.

Lubiłam wodę od dziecka, ale nauczyłam się pływać, dopiero, kiedy miałam 16 lat. Ponieważ całkiem nieźle mi to wychodziło, zrobiłam kurs na ratownika i tak ta przygoda z wodą powoli się zaczęła. (...) Freediving poznałam dużo później - kiedy miałam 24 lata i kończyłam studia . Wtedy zaczęłam stawiać swoje pierwsze kroki

- mówiła Solich-Talanda.

Dziś trenuje 6/7 razy w tygodniu zarówno na basenie, jak i na siłowni. Trenerem jest jej mąż. Mimo wielkich sukcesów, Magdalena ma dosyć "przyziemny zawód", gdyż jest nauczycielką wychowania fizycznego . Może liczyć na wsparcie uczniów, którzy naprawdę mocno jej kibicują. Wiedzą, że nie każdego może uczyć mistrzyni świata.

Myślę, że jestem pewnego rodzaju też motywacją dla tych dzieci, żeby ćwiczyć, żeby dawać z siebie wszystko . (...) Uważam, że freediving nie jest sportem dla dzieci, ale jeżeli zasiejemy takie małe ziarenko, to może któryś z nich właśnie kiedyś zostanie freedivingerem

- dodała w Dzień Dobry TVN.

Mistrzyni pływania zimowego. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: B. Bandoła, E. Owczarek

Pozostałe wiadomości