Hobby

Aparat podwodny - świetny sposób na poszerzenie horyzontów. Porównanie potrzeb użytkowników i modeli aparatów wodoszczelnych

Hobby

Aktualizacja:
mezczyzna nurkujacy pod woda i robiacy zdjecia aparatem wodoszczelnym

Aparat do zdjęć podwodnych pozwala wkroczyć fotografowi na wyższy poziom. Na rynku są różnego rodzaju aparaty do tego typu fotografii. W zależności od planowanej aktywności optymalny sprzęt do wykonania sesji będzie się od siebie nieco różnił.

Częstym zjawiskiem wśród fotografów jest pogoń za najnowszym sprzętem. Każdy chce mieć najnowszy aparat, najlepiej od razu po premierze. W owczym pędzie nie ma czasu na pytania - czy naprawdę potrzebuję tego sprzętu? Czy nie można lepiej spożytkować tych pieniędzy, np. na inne akcesoria fotograficzne? W wielu przypadkach warto zamiast dodatkowych kilku megapikseli i nowego wyglądu zainwestować w sprzęt, który poszerzy warsztat pracy. Takim urządzeniem może być aparat fotograficzny wodoszczelny . Fotografie z zupełnie innego punktu widzenia w ciekawy sposób poszerzą portfolio. Dla amatorów natomiast aparat fotograficzny do zdjęć podwodnych będzie narzędziem do utrwalania niesamowitych wspomnień.

Jaki aparat wodoszczelny?

Wszystko zależy od tego, do czego ma nam służyć. Wbrew pozorom, aparat fotograficzny podwodny wcale nie musi być drogi. Kluczową sprawą jest jego przeznaczenie. Inny model wystarczy do sporadycznego użytku wakacyjnego, a inny będzie konieczny do zaawansowanych podwodnych sesji. Aparatów wodoszczelnych na rynku jest całkiem sporo, więc czynniki, jakie powinny wpływać na wybór modelu, to: jakość zdjęć, parametry techniczne, wytrzymałość, wygląd i oczywiście cena. Poniżej znajdują się opisy aparatów podwodnych z różnych półek cenowych i na różne okazje.

Aparat podwodny jednorazowy

Jego największą zaletą jest to, że to naprawdę tani aparat podwodny - można go kupić już za kilkadziesiąt złotych. Idealny na pierwsze kroki z tym rodzajem fotografii. Sprzęt jest jednorazowy, ponieważ to aparat analogowy. Trzeba się liczyć z tym, że po wykonaniu wszystkich zdjęć (jednej kliszy) trzeba będzie oddać negatyw do wywołania. Niska cena wpływa także na to, że korzysta się z niego bez psychologicznej bariery obawy o sprzęt. Z racji, że aparat jest lekki i prosty w obsłudze, dobrze sprawdzi się jako aparat wodoszczelny dla dzieci . Konstrukcja ta naturalnie ma również swoje niedoskonałości. Aparat jest bardzo prosty i nie ma rozbudowanej optyki, dlatego zdjęcia będą kiepskiej jakości. Pod wodą często jest ciemno, więc część zdjęć może zupełnie nie wyjść. Dodatkowo, jest to aparat jednorazowy, można nim wykonać tylko trzydzieści sześć zdjęć. Podsumowując, aparat jednorazowy wodoszczelny będzie dobrym rozwiązaniem np. na wakacyjny wyjazd dla osób o ograniczonym budżecie. Należy się liczyć z tym, że zdjęcia nie będą najlepszej jakości. Firmą, która produkuje takie aparaty jest np. Kodak.

Aparat cyfrowy wodoszczelny

Trochę droższym, ale za to bardzo ciekawym rozwiązaniem jest aparat kompaktowy wodoszczelny . W jego przypadku przewagą nad aparatem wodoszczelnym jednorazowym jest możliwość wykonania bardzo dużej liczby zdjęć. Jest niedużej wielkości i prosty w użytkowaniu. Posiada ekran LCD, na którym można oglądać wykonane zdjęcia. Można kupić go za kilkaset złotych. Przykładowym modelem z tego segmentu jest Fujifilm FinePix XP130 lub Nikon W100, który także może się dobrze sprawdzić jako aparat fotograficzny wodoszczelny dla dzieci . Występuje w wielokolorowych wersjach.

Wodoszczelny aparat fotograficzny - zaawansowany

Ten aparat to nie tylko wodoszczelny aparat cyfrowy , to coś więcej. Świetnie nada się w fotografii podwodnej, ale także w fotografii podróżniczej. To kompakt, ale z zaawansowanymi funkcjami, między innymi ze stabilizacją, trybem manualnym, półautomatycznym i automatycznym oraz z szerokim zakresem ogniskowych. Będzie to dobry aparat podwodny cyfrowy dla tych, którzy wymagają od sprzętu bardzo dobrej jakości zdjęć i mają większe możliwości finansowe. Ceny aparatów wahają się w okolicach tysiąca siedmiuset złotych. Przykładowe modele to Nikon Coolpix W300 i Olympus Tough TG-5.

Pokrowiec wodoszczelny na aparat

Dzięki niemu Twój codzienny aparat może zmienić się w aparat do fotografii podwodnej . Ma to duże plusy, bo nie trzeba kupować dodatkowego aparatu. Jakość będzie, w przypadku lustrzanki lub bezlusterkowca, na pewno lepsza niż w kompaktowych aparatach wodoszczelnych. W przypadku profesjonalnej obudowy dedykowanej jest to duży wydatek, w granicach kilku tysięcy złotych. Za to jakość zdjęć będzie profesjonalna. Duży wybór tego rodzaju akcesoriów podwodnych do swoich aparatów posiada Olympus.

Namiastką takiej obudowy jest worek wodoszczelny na aparat , który jest o wiele tańszy. Jednak nie jest on tak dobrze dopasowany do aparatu, co może sprawiać pewne problemy w użytkowaniu. Dodatkowo jest mało wytrzymały i nie nadaje się do wszystkich aparatów.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości