Styl życia

Kupili pałac w ruinie i dali mu drugie życie. "Odnawianie zabytku to walka na żywym organizmie"

Styl życia

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Piotr Wojtasik
Kupili pałac w ruinie i nadali mu nowe życie
Kupili pałac w ruinie i nadali mu nowe życieDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Po wielu latach zapomnienia Pałac Kamieniec odzyskał dawny blask. Jego właścicielami są Katarzyna i Wojciech Hutni. To dzięki nim zabytkowy budynek w sercu Kotliny Kłodzkiej znów tętni życiem. O długim remoncie i urządzaniu wnętrz opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

Pałac Kamieniec

Pałac Kamieniec to piękna rezydencja w malowniczym rejonie na południu Polski. Katarzyna i Wojciech Hutni podjęli się bardzo trudnego zadania - zmienili zabytkowy, ale bardzo zniszczony budynek, w miejsce, które przyciąga teraz turystów i urzeka bogatą historią.

- Pałac to była ruina totalna. Jak podjechaliśmy pod pałac, to ja zostałem w samochodzie - przyznał Wojciech Hutny.

- Dowiedzieliśmy się o historii tego pałacu dość późno, bo trzy lata od momentu rozpoczęcia remontu. Znalazłam przez Internet potomka ostatnich właścicieli, z którym jesteśmy w bardzo serdecznych kontaktach, i to on dostarczył nam informacji i zdjęć archiwalnych. To była arystokratyczna rodzina niemiecka von Seherr-Thosss. Oni kupili ten pałac w XIX wieku i byli tutaj do 1945 roku. A sam budynek został wybudowany w XVIII wieku - powiedziała Katarzyna Hutna.

Renowacja Pałacu Kamieniec

Po II wojnie światowej Pałac Kamieniec został przerobiony na Państwowe Gospodarstwo Rolne. - Klasyczna sytuacja. Dopóki był ten PGR, to jeszcze stan pałacu jakoś się utrzymywał. Lata 90., kiedy PGR-y przestały istnieć, stały się dla pałacu zabójcze - podkreślił właściciel.

Hutni kupując nieruchomość, liczyli się z tym, że będą musieli przeprowadzić generalny remont. Cały proces renowacji budynku z zewnątrz i wewnątrz potrwał aż 5 lat. - Odnawianie zabytku to walka na żywym organizmie - przyznał Wojciech Hutny.

Pałac po renowacji znów tętni życiem i cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Jak wygląda w środku? Zobacz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości