Pałac Schönbrunn w Wiedniu i jego atrakcje – co warto zobaczyć w zabytkowym kompleksie?

Pałac Schönbrunn, Wiedeń
Fot. Sborisov/ Getty Images
Pałac Schönbrunn to jedna z największych atrakcji zlokalizowanych w stolicy Austrii. Zabytek słynie z ciekawej historii, pięknej, barokowej architektury, a także wyjątkowo urokliwego otoczenia. Na co warto zwrócić uwagę podczas wizyty w wiedeńskim Schönbrunn?

Pałacowy kompleks Schönbrunn w Wiedniu uznawany jest za jeden z najwspanialszych zabytków epoki baroku w Europie. Obiekt przez długi czas pełnił rolę letniej rezydencji dynastii Habsburgów, a także stanowił centralny punkt życia towarzyskiego ówczesnych elit. Biorąc pod uwagę jego historyczne znaczenie, w 1996 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pałac Schönbrunn wraz z okalającym go parkiem stanowi też miejsce chętnie odwiedzane przez turystów i każdego roku przyciąga tłumy miłośników architektury i sztuki.

Historia pałacowego kompleksu Schönbrunn

Początki Schönbrunn w Wiedniu sięgają XVI wieku, kiedy to cesarz Maksymilian II Habsburg wszedł w posiadanie terenów zalewowych rzeki Wiedenki, na obszarze których wzniesiono dwór Katerburg, a także stworzono obszary łowieckie. W kolejnym stuleciu przebywała tam chętnie wdowa po Franciszku II, Eleonora Gonzaga, dla której wybudowano niewielki pałac. Wtedy też posiadłość Katerburg zaczęto nazywać Schönbrunn. Zakłada się, że nowa nazwa pochodziła od odkrytej na tych terenach studni artezyjskiej.

Stworzeniem wystawnego pałacu Schönbrunn zainteresował się cesarz Leopold I, który zlecił jego wykonanie architektowi Johannowi Bernhardowi Fischerowi von Erlach. Ostatecznie jednak, pierwotny projekt nigdy nie został zrealizowany. Zmiany przyniósł dopiero XVIII wiek. Wtedy to Maria Teresa doprowadziła do rozbudowy Schönbrunn , za którą odpowiedzialny był architekt Nicolo Pacassi. Dzięki działaniom cesarzowej obiekt stał się ulubioną letnią rezydencją dynastii Habsburgów.

>>> Zobacz też: Zamek Krzyżtopór w Ujeździe – co skrywają ruiny najwspanialszego pałacu w Polsce?

W kolejnych latach w Schönbrunn często przebywał Franciszek Józef wraz z żoną Elżbietą. Po upadku monarchii Habsburgów, pałacowy kompleks stał się własnością państwa, a obecnie znajduje się w nim muzeum. Ze względu na bogatą historię i ciekawą architekturę tego miejsca, zwiedzanie Schönbrunn stanowi dziś ogromną atrakcję.

Pałac Schönbrunn i jego atrakcje

Wiedeński pałac Schönbrunn jest niezwykle malowniczym i imponującym zabytkiem. Budynek ma aż 175 m długości i 55 m szerokości, co czyni z niego prawdziwego kolosa. We wnętrzach Schönbrunn znajduje się 1441 pomieszczeń, które wykończone są w stylu rokoko. Dla turystów udostępnionych zostało 40 komnat.

Na zwiedzanie pałacu Schönbrunn warto zarezerwować odpowiednią ilość czasu. Powierzchnia budynku jest ogromna, a pomieszczenia przykuwają uwagę wieloma różnorodnymi detalami. Warto przy tym wiedzieć, że turyści mogą wybrać dwie główne opcje zwiedzania Schönbrunn – tańsza obejmuje odwiedzenie 18 komnat, natomiast droższa aż 40.

W Schönbrunn każde z pomieszczeń przyciąga swoim niezwykłym charakterem. Podczas wizyty warto jednak zwrócić uwagę zwłaszcza na kilka z nich. Do najważniejszych komnat pałacu Schönbrunn należą:

  • Wielka Galeria – 40-metrowe pomieszczenie, w którym odbywało się wiele wytwornych bali, a także obrady kongresu wiedeńskiego,
  • Sala Lustrzana – miejsce prywatnych audiencji Marii Teresy oraz komnata, w której koncerty dawał młody Mozart,
  • Pokój Milionowy – udekorowany miniaturami z Indii i Persji, uznawany za jedną z najwspanialszych komnat w stylu rokoko,
  • Chiński Gabinet Owalny – miejsce potajemnych konferencji,
  • pokoje należące do Franciszka Józefa i Elżbiety – prywatne komnaty cesarskiej pary, w tym gabinety i sypialnie.

W Schönbrunn zadbano także o atrakcje dla najmłodszych. W tym celu przygotowano osobne muzeum, czyli Kindermuseum Schloss Schönbrunn . Dzieci mogą tam, m.in. przebrać się w dawne stroje i tym samym poczuć klimat czasów dynastii Habsburgów. Dzięki temu zwiedzanie wiedeńskiego pałacu Schönbrunn jest atrakcyjne dla osób w każdym wieku.

>>> Zobacz: Jakie korzyści przynosi podróżowanie? 

Wspaniałe ogrody Schönbrunn

W skład pałacowo-ogrodowego kompleksu wchodzi także rozległy park Schönbrunn . Miejsce to jest równie atrakcyjne, co sam pałac i zachwyca atmosferą ciszy i spokoju.

Park w Schönbrunn jest bardzo zadbany – żywopłoty są precyzyjne podcięte, a kwiaty tworzą piękne, wielobarwne kobierce. Na terenie otaczającym pałac można też znaleźć wiele interesujących rzeźb, pomników i fontann. Wyjątkowo ważnym punktem jest Glorieta, czyli budowla z czasów baroku, która przywodzi na myśl łuk triumfalny powiększony o dwa dodatkowe skrzydła. Taras widokowy na jej szczycie umożliwia podziwianie panoramy Wiednia.

Częścią kompleksu są także ogrody Schönbrunn . Warto zwrócić uwagę, m.in. Tajny Ogród ( Kronprinzengarte n), ogrody Oranżerii i sieć labiryntów z żywopłotu ( Irrgarten & Labirynth ). Na terenie wiedeńskich ogrodów Schönbrunn znajduje się także najstarsze zoo na świecie ( Tiergarten Schönbrunn ), palmiarnia z ponad 4000 roślin oraz tzw. cieplarnia ( Wüstenhaus ), gdzie znajduje się bogata kolekcja kaktusów i innych pustynnych roślin.

>>> Zobacz też: 

Zobacz film: Martyna Wojciechowska o kulisach swoich podróży

Zobacz film: Martyna Wojciechowska o kulisach swoich podróży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!