Zastosowanie fusów z kawy
Monika Kudelska i Marcin Koziorowski wykorzystują kawowe fusy do tworzenia produktów eco, wśród których są brykiet, kubki wielorazowego użytku, a nawet płytki do łazienki czy kuchni. - Chodzi o to, żeby jak najbardziej wykorzystać odpad, czyli wyciągnąć wszystko, co możemy z fusów. Są to i cukry i lignina. Jeśli chodzi o cukry, to dzięki nim możemy pozyskać kwas mlekowy, który może być dodatkiem do kosmetyków, do wszelakiego rodzaju chemii. Możemy też uzyskać olej kawowy, który może być dodatkiem do biodiesela, ekstrakt antyoksydantów oraz przy okazji hodowli mikrobiologicznej uzyskujemy dodatki białkowe i wapniowe do paszy - powiedziała Monika Kudelska.
Pozyskiwanie fusów i ich przetwarzanie
Fusy trzeba zbierać szybko i często, ponieważ szybko pleśnieją. Twórcy wykorzystują do tego specjalne pojemniki, które dostarczają m.in. do kawiarni czy restauracji.
- W Warszawie dziennie generujemy 50 ton fusów, a rocznie wytwarzamy 235 tysięcy ton w całej Polsce. To są po prostu góry fusów, które można wykorzystać i dać im drugie życie - powiedział Marcin Koziorowski.
Goście programu podkreślali, że w przyszłości chcą umożliwić innym oddawanie fusów. Dążą także do stworzenia fabryki, w której będą wytwarzane na ogromną skalę różnego rodzaju produkty.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Od 16 lat fotografuje psy. "Kundelek też może być świetnym modelem. Nie ma znaczenia wielkość czy rasa"
- Afrykańskie plemiona i ich obrzędy. "Po pierwszej miesiączce dziewczynce rozcina się dolną wargę, wybija dolne zęby"
- Metamorfoza uśmiechu pana Sławomira. Jak zabieg odmienił jego życie?
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News