Finanse i Praca

Na prezenty wydamy ponad 500 złotych. Ile będą kosztować święta?

Finanse i Praca

Aktualizacja:

Każdego roku Polacy wydają znaczne sumy pieniędzy na przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Według danych, średnia tegorocznych wydatków świątecznych może wynieść ponad 1500 złotych. O tym, ile i na co wydamy w tym roku na Święta, opowiedziała goszcząca w studiu Dzień Dobry TVN Katarzyna Iwanoska – ekonomistka i autorka bloga „Finanse od kuchni”.

Za sprawą rosnących pensji, programów socjalnych takich, jak 500+ i 13. emerytura czy obniżki podatku, budżet statystycznego Polaka jest o kilkaset złotych większy, niż w latach poprzednich. W jaki sposób przekłada się to na tegoroczne wydatki świąteczne?

Badania pokazują, że Polacy starają się równoważyć swój bożonarodzeniowy budżet. 84% ankietowanych deklaruje, że w tym roku samodzielnie sfinansuje święta, 4% badanych wesprze się środkami socjalnymi, a 2% ma zamiar zasięgnąć pożyczki od rodziny albo z instytucji finansowej.

Planowane wydatki na święta wyniosą w tym roku:

  • 547 zł - prezenty,
  • 524 zł - jedzenie,
  • 324 zł - podróże,
  • 126 zł - spotkania towarzyskie,

Ogółem 1521 zł (o 5% więcej niż w ubiegłym roku)

Ceny i wydatki

W tym roku ceny żywności wzrosły o 7-8% i można się spodziewać, że przed świętami pójdą jeszcze bardziej w górę. Jak dotąd najbardziej zdrożały owoce i warzywa, na co częściowo wpłynęła tegoroczna susza. Jednak warto mieć to na uwadze, ponieważ to właśnie jedzenie pochłania znaczną część wydatków świątecznych.

Na żywność w tym roku na pewno wydamy więcej – stwierdziła Katarzyna Iwanoska. - Okazje trzeba łapać teraz, bo przed świętami zawsze wszystko drożeje. Kupując na ostatnią chwilę, szczególnie jeśli chodzi o jedzenie, trzeba się liczyć z tym, że zapłacimy więcej.

Zobacz też:

Ile trwa adwent – kiedy ma początek, a kiedy koniec? Z czym się wiąże i co oznacza?

100 ton polskiego złota wróciło do kraju

Zrób z nami własny kalendarz adwentowy

Autor: Anna Kobyłka

Pozostałe wiadomości