List motywacyjny - jak się pisze list motywacyjny?

Kobieta siedzi przed laptopem i notuje.
Fot. Hero Images / Getty Images
List motywacyjny coraz częściej jest wypierany na rzecz kilkuetapowej rekrutacji – testów czy formularzy. Mimo to, dobrze przygotowane listy motywacyjne zwiększają szansę na zatrudnienie i zaciekawienie osoby rekrutującej. Jak napisać list motywacyjny? Przede wszystkim należy unikać powielanych schematów.

List motywacyjny do pracy jest w pewnym sensie naszą wizytówką dopełniającą suche informacje zawarte w CV. To, jak przedstawimy w nim swoją sylwetkę, często wpływa na większe szanse w znalezieniu pracy. Krótki list motywacyjny może pokazać potencjalnemu pracodawcy, że jesteśmy kandydatem idealnym.

Jak napisać list motywacyjny?

List motywacyjny , jak sama nazwa wskazuje, powinien przedstawić motywacje, jakimi kierujemy się, podejmując udział w konkretnej rekrutacji. Ma być uzupełnieniem informacji o kandydacie, których nie dało się przekazać w CV. Zawarte w dokumencie wypowiedzi muszą być nieco bardziej rozbudowane, by przyszły pracodawca mógł zyskać pewność, że pasujemy do jego firmy. To wrażenie możemy wywołać właśnie przez list motywacyjny. Jak napisać go w interesujący sposób? Przydatne są tu zasady – kreatywnie, krótko, zwięźle i na temat. Powielane schematy najlepiej zastąpić bardziej oryginalną formą, która przyciągnie zainteresowanie osoby rekrutującej. Nierzadko też krótki list motywacyjny jest bardziej przekonujący niż długi i obszerny dokument zawierający mnóstwo niepotrzebnych informacji. CV i list motywacyjny powinny się nawzajem uzupełniać – w pierwszym wyliczamy doświadczenie i umiejętności, w drugim powinniśmy odnieść je do wymagań konkretnej firmy i stanowiska.

Dobry list motywacyjny nie powinien być nudny, dlatego zdecydowanie lepszą opcją są wersje spersonalizowane. Nawiązywanie w treści dokumentu do działalności firmy i tego, co możemy jej zaoferować będzie wpływać na pozytywną ocenę naszej kandydatury. List motywacyjny do pracy musi uzasadniać nasze zgłoszenie i podkreślać cechy lub umiejętności, które przydadzą się na stanowisku, na które aplikujemy.

Zobacz film: Kiedy pasja staje się drugą pracą. Źródło: Dzień Dobry TVN

List motywacyjny bez doświadczenia

Łatwo jest opisać odbyte staże i kwalifikacje zdobyte w tym czasie. Jednak jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia? Taki dokument też może być dla potencjalnego pracodawcy wartościowy. Pisząc go, trzeba podkreślić, że bardzo zależy nam na podjęciu stanowiska. Nie posiadając doświadczenia, powinno się bardziej rozbudować sekcje z edukacją i umiejętnościami, które zdobyliśmy bez pomocy stażu pracy. Takie listy motywacyjne opisują te cechy, kompetencje i zainteresowania, które najbardziej pasują do konkretnego stanowiska. Nie można zapominać też o kilku zdaniach odnoszących się do korzyści z naszego zatrudnienia – jak możemy pomóc firmie w rozwoju biznesu, zwiększeniu sprzedaży, lepszej organizacji czy promowaniu usług. Jeśli chodzi o list motywacyjny na praktyki czy staż, jego treść musi przekonać przyszłego pracodawcę, że wiążemy duże nadzieje z rozwojem swojej kariery i oferowanym stanowiskiem. Podobnie powinien wyglądać list motywacyjny studenta. Trzeba się w nim skupić na zaznaczeniu najmocniejszych zalet i umiejętności, które mimo braku doświadczenia będą idealnie pasować na stanowisko pracy z ogłoszenia.

Szablon listu motywacyjnego

Pisanie listu motywacyjnego opiera się na pewnym schemacie i odpowiednich zwrotach. Jak zacząć list motywacyjny? Lepiej unikać zwrotów typu: „Odpowiadając na Państwa ogłoszenie, chcę zgłosić swoją kandydaturę...”. Jest to zbyt znany i standardowy zwrot, którym z pewnością nie wyróżnimy się na tle innych dokumentów. Możemy być pewni, że taki list nie zainteresuje osoby rekrutującej. W pierwszych zadaniach musimy zaskoczyć taką osobę – najlepiej wymienić największy sukces w poprzedniej firmie, podkreślić umiejętność niezbędną do rozwoju potencjalnego pracodawcy czy wyróżnić największą korzyść z naszego zatrudnienia. Ważna jest też formuła zastosowana pod koniec dokumentu. Jak zakończyć list motywacyjny? Warto podziękować za poświęcony czas. Dobrze widziane będzie też wyrażenie chęci zaprezentowania swoich możliwości względem firmy na rozmowie kwalifikacyjnej. Pozytywnie zadziała na odbiór podkreślenie, że kandydat ma tę samą wizję i wartości, co firma.

Co powinien zawierać list motywacyjny?

Profesjonalny list motywacyjny opiera się na standardowych elementach tekstu, czyli wstępie, rozwinięciu i zakończeniu. Nie powinien wyłącznie wyliczać doświadczenia i umiejętności (tylko niepotrzebnie powielając informacje z CV), ale stworzyć spersonalizowany przekaz. Ogólny list motywacyjny do firmy, w której staramy się o wolne stanowisko, musi być pełen kreatywnych zwrotów i korzyści, dzięki którym można potwierdzić idealne dopasowanie kandydata akurat do tego konkretnego przedsiębiorstwa. Unikajmy ogólników, stosujmy liczne odwołania do profilu firmy, jej wizji czy potrzeb.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości