Styl życia

Trwa elongacja Merkurego. Niezwykłe zjawisko można oglądać 24 czerwca

Styl życia

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24/Astronet
Księżyc po zachodzie słońca

Trwa elongacja Merkurego. W tym czasie można zobaczyć tę planetę na niebie, co nie jest codziennym widokiem. Oprócz Merkurego będzie możliwość obserwowania jeszcze czterech innych planet. Czym jest elongacja, kiedy i gdzie oglądać to zjawisko?

Co to jest elongacja Merkurego

Elongacja w astronomii nazywana jest również dygresją ciała niebieskiego bądź odchyleniem. Jest to kąt między Słońcem a daną planetą na sferze niebieskiej. Maksymalną elongacją dla Merkurego, jako planety dolnej (znajdującej się za Słońcem), wynosi 29 stopni. Kiedy Księżyc znajduje się w swojej maksymalnej elongacji, która wynosi 180 stopni, na niebie widzimy pełnię. Podczas tego zjawiska wszystkie ciała niebieskie są widzialne z Ziemi, co więcej, są wtedy najjaśniejsze, dzięki czemu można je z łatwością obserwować.

Astrologia i ezoteryka

Magia w różnych kulturach
Magia w różnych kulturachDzień Dobry TVN
wideo 2/10

Podczas elongacji Merkurego planeta jest najjaśniejszym ciałem niebieskim, które można zaobserwować na niebie. Czerwcowa elongacja Merkurego będzie wynosiła 21 stopni.

Gdzie i kiedy można zobaczyć elongację Merkurego

Elongację Merkurego można było obserwować na niebie 16 czerwca (czwartek). Będzie to tak zwana elongacja zachodnia, oznacza to więc, że planeta będzie się znajdować 15 stopni na zachód od Słońca. 24 czerwca na niebie wciąż widoczny jest Merkury, tego dnia można podziwiać na niebie aż 5 planet.

Kiedy najlepiej oglądać elongację na niebie? Najlepiej to robić tuż przed wschodem słońca lub chwilę po nim. To wtedy Merkury będzie najbardziej widoczną planetą na niebie.

Zjawisko to nie jest wybitnie rzadkie, ponieważ kolejne elongacje będzie można obserwować jeszcze w sierpniu, październiku i grudniu tego roku.

Jakie planety można zobaczyć podczas elongacji Merkurego

Oprócz Merkurego w elongacji będzie można także obserwować Saturna, Jowisza, Wenus i Marsa. To najjaśniejsze gwiazdy na niebie, które można zobaczyć przez większość dni w roku. Zjawisko pięciu planet na niebie warto oglądać 24 czerwca. Na niebie będą układać się w kolejności: Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24/Astronet

Źródło zdjęcia głównego: Lindsay Binkley/Getty Images

Pozostałe wiadomości