Czym są hyceany? Astronomowie szukają życia na nowo odkrytych planetach

Autor:
Justyna
Piąsta
Hyceany – wodne światy, na których może istnieć życie

Hyceany to światy pokryte oceanami, a ich atmosfery są bogate w wodór. Astronomowie z Cambridge dokonali ciekawego odkrycia i zidentyfikowali nową klasę planet, na których mogłoby rozwijać się życie. Czy uda nam się tam polecieć i zobaczyć je na własne oczy?

Hyceany - tajemnicze planety

Nazwa "hyceany" pochodzi od angielskich słów hydrogen (wodór) i ocean. W świecie astronomów mówi się, że odkrycie ich otwiera zupełnie nową drogę w poszukiwaniach życia pozaziemskiego. Opowiedział o tym Jerzy Rafalski, astronom z planetarium w Toruniu.

- Mamy jakieś planety, na której jest atmosfera wodorowa i dużo, dużo wody, czyli ocean. A gdzie narodziło się życie na naszej planecie? W oceanach! Życie potrzebuje wody. Astronomowie mówią, że mają całe mnóstwo odkrytych planet, gdzie wody jest bardzo dużo. Od razu nasza wyobraźnia pracuje, bo jeżeli tam jest woda, minęło parę miliardów lat, to być może w tej wodzie wyewoluowało życie - twierdzi Rafalski.

Jak się okazuje, nie uda nam się polecieć, by zobaczyć hyceany na własne oczy i zbadać je. - To jest bardzo daleko. Kilkaset lat świetlnych od Ziemi, więc nawet gdyby nasz statek kosmiczny mógł osiągnąć prędkość światła, to potrzebowalibyśmy na taką podróż kilkaset lat. Nikt się tam nie wybiera - powiedział astronom.

Czy istnieje życie poza Ziemią?

Naukowcy badający kosmos marzą, by wreszcie odnaleźć planetę, na której byłby ślad innej cywilizacji. Może w przyszłości uda się tego dokonać na hyceanach.

- Czy tam jest życie? Wszyscy zadają to pytanie, ale my jeszcze tego nie wiemy. W przyszłym roku powinniśmy mieć bardzo ważne informacje, co znajduje się w tamtejszych atmosferach. Mamy anteny, radioteleskopy i nasłuchujemy, szukamy sztucznych sygnałów płynących z kosmosu i ciągle cisza. To jedna z większych zagadek astronomicznych. Gdzie oni są? Wszyscy są przekonani, że jest wiele cywilizacji wyższych i niższych. Jeżeli oni gdzieś są, to powinni promieniować sztucznymi sygnałami, a my ciągle ich nie słyszymy - podkreślił Jerzy Rafalski.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości