Styl życia

Darmowy Rower Małomiasteczkowy. "Bez aplikacji, kosztów i stacji"

Styl życia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Radosław Męczykalski
Darmowy Rower Małomiasteczkowy
Darmowy Rower Małomiasteczkowy Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Darmowy Rower Miasteczkowy to inicjatywa, która powstała w miejscowości Mosina. Mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych przejazdów, a nawet oddać swój stary pojazd, by posłużył innym. O szczegółach projektu opowiedział jego inicjator, Marcin Niemczewski.

Darmowy rower w Mosinie

W Mosinie ruszył Darmowy Rower Małomiasteczkowy. - Jest to mniej więcej rower miejski, taki jak spotykamy w dużych miastach, tyle że bez aplikacji, opłat, kosztów i stacji, w których te rowery funkcjonują - wyjaśnia inicjator projektu Marcin Niemczewski. - Każdy, kto spotyka rower w przestrzeni miejskiej, może wsiąść na niego, przejechać się w dowolne miejsce i zostawić dla następnej osoby - dodaje.

Skąd pomysł na tego typu inicjatywę? - Zaczęło się od takiego starego roweru, kupionego dawno temu za 100 złotych, z którym po 20 latach postanowiłem coś zrobić. Wziąłem matowy sprej i nie zdejmując niczego, pomalowałem go na czarno - wyjaśnia Marcin, który postanowił udostępnić swój pojazd zupełnie za darmo, by mógł być wykorzystywany przez społeczność w przestrzeni miejskiej.

Bezpłatne rowery miejskie

Inicjatywa Marcina spodobała się również jego znajomym, którzy postanowili wesprzeć go w jej realizacji. Jest to projekt społeczny, za który uczestnicy nie otrzymują żadnego wynagrodzenia, a ich działalność jest wyrazem zaangażowania się w życie mieszkańców miejscowości.

- My jako społecznicy robimy coś dla lokalnej społeczności, ale też z lokalną społecznością, bo ludzie, przekazując nam te rowery widzą, że ich pojazdy funkcjonują jako wspólne i mają z tego dużą satysfakcję - podkreśla pomysłodawca.

Mieszkańcy Mosina są zachwyceni bezpłatnymi przejazdami. Do tej pory na ulicach pojawiło się 38 darmowych rowerów. Co o projekcie sądzą mieszkańcy Mosina?

- To jest idealny pomysł. Chcąc przemieścić się dwa kilometry usiadłabym na rower i pojechała - komentuje jedna z mieszkanek miasta. - Moje dzieci wracają nimi ze szkoły - dodaje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Radosław Męczykalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości