Czym jest autyzm? W Dzień Dobry TVN spotkaliśmy się z Dawidem Krakowiakiem i jego 5-letnim synkiem Nikodemem. Chłopczyk ma stwierdzony zespół Aspergera, który należy do spektrum autyzmu. Jak zdiagnozowano u niego to zaburzenie? Jak wygląda terapia?
Zespół Aspergera – jak się objawia?
Nikodem to 5-letni chłopiec, u którego bardzo szybko zdiagnozowano Aspergera. Rodziców zaniepokoiło zachowanie synka: wpadanie w furię, planowanie i nadwrażliwość na dźwięki. Jak przyznał tata, Nikodem od najmłodszych lat był ciężkim dzieckiem. - Trzeba było cały czas przy nim być i zwracać na niego dużo uwagi. Zabawa musiała być podporządkowana pod niego, nie było opcji, żeby przegrał, wpadał w furię. Takie zachowania skierowały nas na terapię do psychologa. Nikodem został zdiagnozowany w wieku 3,5 roku. Myśleliśmy, że to jest wymagające dziecko, ale jak urodził się drugi syn, zobaczyliśmy, jak wygląda dziecko spokojne - opowiadał Dawid Krakowiak w Dzień Dobry TVN.
Jak przyznał, idąc do psychologa, nie spodziewał się takiej diagnozy. Co więcej, specjaliści zasugerowali, że on sam prawdopodobnie ma niestwierdzony zespół Aspergera.
Ja nie jestem do końca zdiagnozowany, bo nie jest mi to potrzebne do życia. Jak jestem w terapii psychologicznej, to jeden i drugi psycholog mi o tym powiedział, że mam tendencje i prawdopodobnie jest to Asperger. Jako dziecko byłem dość wycofany, nie lubiłem głośnych dźwięków, tyle, że ja całe życie jestem w sporcie. Koncentracja na jednej rzeczy. Zawsze chciałem być w czymś najlepszym
Jak przebiega terapia przy zespole Aspergera? Terapia Tomatisa wykorzystuje stymulację układu nerwowego poprzez bodźce docierające do układu słuchowego. - Nikodem też nie lubi dźwięków, stara się wyłączyć, nie wszystko do niego dociera. Fokusuje się na jednej rzeczy – mówił tata chłopca.
Dodał, że zgodnie z twierdzeniem specjalistów zespół Aspergera rozwija się po 7. roku życia. Wczesne jego wykrycie u Nikodema daje rodzinie przewagę, gdyż już teraz mogą pracować nad psychiką dziecka. - On potrafi do mnie przyjść, przytulić się i powiedzieć, że mnie kocha. To są takie mały rzeczy, a cieszą - podkreślił Dawid Krakowiak.
Autyzm według Steve'a Silbermana
Steve Silberman to wielokrotnie nagradzany amerykański dziennikarz, piszący dla magazynu "Wire". Jego najbardziej znany książka to "Aututyzm. Historia geniuszy natury i różnorodności neurologicznej" opowiadająca o historii i odmianach tego zaburzenia.
- Obecnie o zaburzeniach autystycznych mówi jako o spektrum, ponieważ wyodrębniamy niewyobrażalnie szeroki zakres tych cech. Teraz gdy wiedza jest większa, nagle okazuje się, że tacy ludzie jak Steve Jobs czy Bill Gates wykazują cechy autyzmu. Wiele z tych osób ma niesamowitą pamięć. Są w stanie powiedzieć, jaka pogoda była 40 lat temu - mówił autor książki.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Czy można zaufać naszej pamięci? "Ma zdolność modyfikowania pewnych szczegółów"
- Jak rozpoznać psychopatę? "Jest człowiekiem zdrowym psychicznie - takim samym jak ja czy wy"
- Robert Lewandowski opowiedział o swoich córkach. "Dla mnie to wielka frajda i szczęście"
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Marcin Sawicki
Źródło zdjęcia głównego: Justyna Rojek/East News