Apatia – co to jest i jakie są skuteczne sposoby leczenia?

Autor:
Adrian
Adamczyk
Smutna kobieta

Apatia to problem psychologiczny występujący u osób w różnym wieku. To rodzaj stanu emocjonalnego, w którym rzadko odczuwa się pozytywny nastrój. Apatia wiąże się z rezygnacją i utratą chęci do życia. Jak ją leczyć?

U każdej osoby apatia może objawiać się w zupełnie inny sposób. Jedna część chorych może mieć problem z emocjami i snem, a inna z relacjami społecznymi. W jaki sposób leczy się apatię? Jak z nią walczyć, aby terapia była skuteczna?

Czym jest apatia?

Apatia to stan emocjonalny, w którym przejawia się utrata chęci do życia. Obejmuje ona wszystkie dziedziny, w tym także pracę czy relacje towarzyskie. Wszystkie aktywności są ograniczone. Osoby cierpiące na apatię nie potrafią się z niczego cieszyć. Rozrywka stanowi dla nich problem, a nie źródło przyjemności. W społeczeństwie czują się wycofani i odrzuceni. Unikają spotkań towarzyskich i niechętnie poznają nowych ludzi.

Osoby, które cierpią na apatię, mogą pracować i spotykać się z innymi ludźmi, jednak nie czerpią z tego żadnej przyjemności. Wszystkie aktywności są dla nich obowiązkiem, który trzeba wypełnić. Robią to bez chęci i odczuwania radości.

Nastrój osób z apatią jest bezrefleksyjny, a wszystkie czynności spowolnione. Obowiązki wykonywane są z minimalnym użyciem energii.

Apatia – jakie są objawy?

Objawy apatii mogą różnić się od siebie w zależności od chorego. Ich natężenie może być mniejsze lub większe, wszystko zależy też od osobowości.

Wśród objawów, które wpływają na funkcjonowanie osób z apatią, są pewne reakcje na bodźce fizyczne. Znacznie ograniczony jest pociąg seksualny. Następuje osłabienie odczuć takich jak głód czy pragnienie. Wszystko staje się nudnym obowiązkiem, który trzeba wykonać. Często występuje także obniżenie wrażliwości na ból. Wysiłek fizyczny jest bardzo rzadko podejmowany przez osoby z apatią. Żadna aktywność nie sprawia im radości.

Drugim obszarem, który wyraźnie zmienia się u osób z apatią, jest nastrój. Emocje, które występują u chorych, to smutek, przygnębienie, brak odczuwania radości. Zmianie ulega także jakość snu. U jednej grupy chorych następuje nadmierna senność, która wiąże się z utratą chęci do życia, a u drugiej grupy osób z apatią następuje bezsenność. To z kolei jest źródłem znużenia i zmęczenia na co dzień.

Osoby z apatią nie mają zdolności zawierania nowych znajomości, rezygnują często ze spotkań rodzinnych i towarzyskich. Większe wydarzenia są obowiązkiem, który trzeba spełnić.

Kolejnym obszarem, na który wpływa apatia, jest aktywność intelektualna oraz poznawcza. Cechami charakterystycznymi są niechęć do nauki i obniżony poziom zapamiętywania. Osoby z apatią mają problemy z koncentracją, a także ze zdolnością uczenia się.

Należy pamiętać, że objawy apatii u każdego mogą być różne. Zależy to od osobowości, źródła problemu, a także codziennego rytmu życia. Nie należy mylić z apatią spadku formy w ciągu dnia, który może wiązać się z niskim ciśnieniem czy stresem w pracy. Kilkudniowy brak nastroju nie musi od razu oznaczać problemu psychologicznego. Jednak jeśli objawy apatii występują przez dłuższy czas, trzeba zacząć ją leczyć.

Apatia – jakie są sposoby leczenia?

Jeśli stan apatii jest chwilowy, a jego objawy występują od krótkiego czasu, można poradzić sobie z tym problemem samemu. Ważne, aby zmienić dotychczasowy tryb życia, dużo odpoczywać, a także wprowadzić odpowiedni plan dnia. Więcej czasu trzeba poświęcić spotkaniom towarzyskim, a także odpoczynkowi. Warto znaleźć ulubioną formę spędzania czasu, aby odzyskać energię i pozytywne emocje.

W samodzielnym leczeniu problemu apatii może pomóc relaksacja, wprowadzenie odpowiedniej diety, a także wysiłek fizyczny. Doskonałym lekarstwem może okazać się trening na siłowni czy dwie godziny fitnessu w tygodniu. Trzeba znaleźć sposób, dzięki któremu samopoczucie się poprawi.

Jeśli apatia ma swoje podłoże w nieprzyjemnych doświadczeniach, takich jak urazy psychiczne czy trauma, należy wybrać się do specjalisty. To reakcja na stres, którą można wyleczyć. Apatia może także występować przez nieprawidłową dietę lub nadmiar obowiązków w pracy. Przewlekły stres, kłopoty finansowe czy trudności w rozwiązaniu problemów mogą okazać się nie do pokonania samodzielnie.

Do specjalisty trzeba wybrać się także, gdy stan apatii utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie. Nie można bagatelizować tego problemu. Konsultacja z lekarzem i przeprowadzenie krótkiego wywiadu to wprowadzenie do leczenia. Specjalista pomoże w dobraniu odpowiedniej terapii, która dopasowywana jest indywidualnie. Diagnoza problemu często wiąże się z wykonaniem dodatkowych badań, takich jak badania serca czy układu krążenia. W ten sposób lekarz oceni, czy istnieje medyczne podłoże problemu. Psycholog pomaga w odzyskaniu chęci do życia, a także motywuje do dalszego działania.

Nieleczona apatia może się nasilić i doprowadzić nawet do depresji czy schizofrenii. Rozwój apatii może się także wiązać z dolegliwościami zdrowotnymi dotyczącymi układu krążenia czy niedoczynności tarczycy. Nieleczona apatia może również doprowadzić do cukrzycy oraz zaburzeń pracy mózgu.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Katarzyna Miller: "Wygoda po jakimś czasie zaczyna być nudą, apatią i wycofaniem z życia"

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty