Zdrowie

Czy można zaufać naszej pamięci? "Ma zdolność modyfikowania pewnych szczegółów"

Zdrowie

Autor:
Daria
Pacańska
Czy możemy zaufać naszej pamięci?

Nasza pamięć ma zdolności, które sprawiają, że możemy zapamiętywać pewne sytuacje w inny sposób. Wielokrotnie przywłaszczamy sobie wspomnienia, a nawet poddajemy je filtrom zgodnym z naszymi poglądami.

Pamięć ma zdolność modyfikowania wspomnień

Okazuje się, że nasza pamięć może zupełnie inaczej interpretować wydarzenia z przeszłości niż innych osób biorących w nich udział. Dostosowuje się ona do naszych poglądów, tego, jakimi chcemy być ludźmi.

- Faktycznie, nasza pamięć ma zdolność modyfikowania pewnych szczegółów i pewnych rzeczy. Jeśli dwie osoby będą brały udział w tej samej sytuacji, to może się okazać, że oni po paru latach zupełnie inaczej pamiętają tę sytuację. Mają nawet inne wspomnienia, co do rzeczy, które się tam wydarzyły - zaznaczył Łukasz Kaca, ekspert od wykrywania kłamstw.

Warto też wspomnieć, że pamięć poddawana jest różnym filtrom już na etapie ich budowania. Kluczowe może być także nasze nastawienie.

- Większość modyfikacji, które się wydarzają w naszej pamięci, odbywa się już w trakcie zapisywania wspomnień, a my, żeby zapisać jakieś wspomnienie, musimy mieć jakiś filtr. Jeśli jestem pesymistą, wyszukuję tych pesymistycznych rzeczy, jeśli jestem optymistą, to szukam tych raczej dobrych rzeczy w świecie - podkreślił Łukasz Kaca.

Im jesteśmy starsi, tym nasz umysł bardziej zapamiętuje te dobre wspomnienia. Pamięć potrafi wypierać także traumatyczne sytuacje.

Wspomnienia, które sobie przywłaszczamy

Okazuje się, że nasza pamięć potrafi przywłaszczać sobie wydarzenia nie tylko ze świata rzeczywistego, ale takie, które widzimy np. na ekranie.

- Wystarczy, że oglądałeś jakiś reportaż i wywarło to na tobie duże wrażenie, a z drugiej strony twój umysł uznał, że to będzie warte zapamiętania przez wiele lat, że w pewnym momencie zaimplementował to do twojej psychiki - wyjaśnił Łukasz Kaca.

Podobnie jest ze snami. Jeśli śni się nam coś realistycznego, to ciężko rozróżnić, co jest jawą, a co rzeczywistością. Możemy sobie przywłaszczyć sny i z biegiem czasu uznać, że to wydarzyło się naprawdę.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości