Styl życia

Czym charakteryzuje się syndrom Piotrusia Pana?

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Smutny mężczyzna

Syndrom Piotrusia Pana uważany jest za spory problem dzisiejszych czasów. Mężczyźni, dorośli ciałem, wciąż nie są dojrzali ani psychicznie, ani emocjonalnie. Ich zachowania są egoistyczne, uciekają oni przed odpowiedzialnością. Syndrom ten dotyka także kobiet, jednak częściej pojawia się u mężczyzn.

Piotruś Pan, bohater powieści Jamesa Matthew Barriego, uciekł do Nibylandii – świata fantastycznego i bajkowego. Właśnie od imienia tej postaci wzięła się nazwa syndromu Piotrusia Pana. Jakie są objawy syndromu Piotrusia Pana i jak wygląda terapia? Podpowiadamy.

Syndrom Piotrusia pana w psychologii

Syndrom Piotrusia Pana został wprowadzony do psychologii przez Dana Kiley’a w latach 80. XX wieku. Książka „Syndrom Piotrusia Pana, o nigdy nie dojrzewających mężczyznach” weszła do literatury powszechnej, a sam syndrom znany jest nie tylko naukowcom i badaczom. Wieczny chłopiec to także swego rodzaju archetyp z Jungowskiej koncepcji psychologicznej. Zdaniem psychologów objawy syndromu Piotrusia Pana można zaobserwować już w okresie nastoletnim. Część objawów związana jest z zachowaniem, część z emocjami. Można wyróżnić siedem cech psychologicznych charakterystycznych dla osób z tym syndromem:

 • ciągłe odwlekanie decyzji i tzw. prokrastynacja, czyli przesuwanie ważnych spraw „na jutro”,
 • niewydolność społeczna, związana głównie z brakiem przyjaciół, trudnością w tworzeniu stałych związków,
 • chęć odrzucenia wpływu matki, przy jednoczesnym poczuciu winy,
 • poczucie bycia odtrąconym przez ojca,
 • lęk przed odrzuceniem przez kobiety, który prowadzi do niewydolności seksualnej,
 • zapominanie o ważnych sprawach zawodowych lub rodzinnych

Zdaniem psychologów, wieczni chłopcy to mężczyźni, którzy nie przeszli w dzieciństwie symbolicznej separacji od matki. Dodatkowo, współczesna rzeczywistość sprawia, że syndrom Piotrusia Pana tylko się umacnia, ze względu na dostęp do wszelkich informacji z jednej strony, a problemy finansowe młodych ludzi (związane np. z posiadaniem własnego mieszkania) z drugiej strony. Mężczyźni z syndromem Piotrusia Pana zwykle zachowują się w charakterystyczny sposób. Badania dowodzą, że lubią oni narażanie życia na zasadzie poszukiwania kolejnej "Nibylandii". Alpiniści, osoby uprawiające sporty ekstremalne oraz mężczyźni popadający w nałogi (alkohol, narkotyki, hazard) poszukują swojej baśniowej krainy i właśnie w ten sposób unikają dojrzałości.

Syndrom Piotrusia Pana – objawy

Można wyróżnić następujące objawy syndromu:

 • unikanie obowiązków,
 • lekceważenie zobowiązań,
 • brak planów na przyszłość,
 • późne zakładanie rodziny,
 • niechęć do oświadczyn, małżeństwa, seksu,
 • duża ilość pomysłów na życie,
 • niemożność trzeźwej oceny sytuacji,
 • zazdrość o innych,
 • ucieczka przed rutyną, nudą, codziennymi obowiązkami, pracą,
 • dziecięce humory.

Zdarza się, że wieczni chłopcy pochodzą z rodzin, w których rodzice byli niedojrzali psychicznie i nie spełniali funkcji opiekunów.

Syndrom Piotrusia Pana u kobiet

U kobiet także występuje syndrom wiecznej dziewczynki, czyli osoby, która nie chce dorosnąć, ani stać się odpowiedzialną żoną i matką. Wiele dorosłych kobiet boi się wejścia w związek małżeński, urodzenia dzieci i poświęceń dla rodziny. Obawy te mogą być związane nie tylko z syndromem Piotrusia Pana u kobiet, ale także z nowym modelem rodziny, w którym kobiety robią karierę zawodową, a nie zajmują się tylko domem. W ten sposób płeć piękna może obawiać się zbyt dużej ilości obowiązków zrzuconych na swoje barki. Syndrom wiecznej dziewczynki wiąże się z egoizmem, brakiem kontroli emocji i zachowań.

Syndrom Piotrusia Pana – leczenie

Syndrom Piotrusia Pana nie jest uznawany za zaburzenie, w przeciwieństwie do ubytków osobowościowych, które są diagnozowane w dorosłości. Główną rolę związaną z pomocą pełni partnerka lub rodzice „wiecznego chłopca”. To właśnie te osoby mogą wyrobić inne nawyki, zmienić sposób myślenia Piotrusia Pana. Bardzo ważne jest, aby nie akceptować beztroskich zachowań i mówić jasno o swoich oczekiwaniach. Dan Kiley w swojej książce zaprezentował co prawda test do oceny syndromu Piotrusia Pana, jednak nie jest on kwestionariuszem psychologicznym i nie stosują go ani psychiatrzy, ani psychologowie. Za pomocą tego testu możliwa jest jednak autodiagnoza i podjęcie decyzji o terapii.

Syndrom Piotrusia Pana – terapia

Jak przezwyciężyć syndrom Piotrusia Pana ? Najlepiej zdecydować się na psychoterapię, np. w nurcie poznawczo-behawioralnym lub psychoanalitycznym. Inną możliwością jest terapia par, która pozwala na rozwiązanie problemów w związku, których przyczyną jest syndrom Piotrusia Pana. Poza terapią ważna jest wspólna praca partnerów nad związkiem, którą zaleci terapeuta. Zwykle psychologowie koncentrują się na zmianie zachowań i sposobu myślenia, czyli schematów i skryptów, które prezentuje osoba niedojrzała. Wyjście z krainy Nibylandii nie zawsze jest proste, jednak życiowe doświadczenia mogą zmienić umysł Piotrusia Pana i sprawić, że dojrzeje.

Zobacz wideo:

Czy istnieje syndrom siódmego roku w związku?
Czy istnieje syndrom siódmego roku w związku?
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości