Bezpieczne słodycze – czekolada bezglutenowa

Czekolada w słoiku i kawałki czekolady
Victoria Stoeva / EyeEm / Getty Images
Źródło: EyeEm
Osoby cierpiące na celiakię muszą zrezygnować ze spożywania produktów zawierających gluten. Przejście na dietę bezglutenową nie jest łatwe i często staje się dużym obciążeniem. Istotne jest zdobycie wiedzy, które produkty są dozwolone, a których należy się wystrzegać. Słodycze, w tym czekolady, należą do grupy produktów, które mogą zawierać gluten.

Gluten to białko naturalnie występujące w zbożach. Może się jednak pojawiać w żywności przetworzonej, jako dodatkowy składnik będący doskonałym nośnikiem dla aromatów i przypraw, czy poprawiający jakość wypieków. Z tego powodu osoby cierpiące na nietolerancję glutenu powinny sprawdzać wszystkie produkty, także czekoladę. Na rynku istnieje czekolada bezglutenowa, która stanowi alternatywę dla tradycyjnych słodyczy.

Czekolada bezglutenowa

Osoby chore na celiakię muszą ze szczególną uwagą śledzić spis składników na etykietach produktów żywnościowych. Także w przypadku słodyczy, takich jak czekolady, czekoladki, pralinki. Informacją, która wyklucza możliwość spożycia danej czekolady, jest zawartość słodu jęczmiennego, jak również wiadomość o śladowych ilościach pszenicy, Tego rodzaju informacje wskazują jasno, że wyroby zawierają gluten, a więc są niedozwolone dla osób z nietolerancją. Niebezpieczne bywają też czekolady nadziewane, gdyż często są to przetworzone masy. Osoby na diecie bezglutenowej powinny szukać na opakowaniu informacji o tym, że dany produkt to właśnie czekolada bezglutenowa. Producenci mają obowiązek wykazania alergenów, które powinny zostać odpowiednio zaznaczone: pogrubione, podkreślone. Również informacja, że dany produkt jest bezglutenowy powinna znaleźć się na etykiecie, zazwyczaj jest to symbol przekreślonego kłosa lub napis, że dany artykuł nie zawiera glutenu. Osoby z nietolerancją glutenu, chorobą trzewną, powinny unikać także produktów, gdy na etykiecie znajduje się informacja, że dany produkt może zawierać śladowe ilości glutenu. Na polskim rynku istnieje sporo czekolad bezglutenowych. Jednak to, że producent wprowadził czekoladę bezglutenową, nie oznacza, że wszystkie smaki będą bezpieczne. Wciąż należy zwracać baczną uwagę na etykiety. Najbezpieczniejsze są czekolady mleczne i gorzkie, ale można znaleźć czekoladę bezglutenową pistacjową czy toffi.

Czekolada bezglutenowa – skład i wartości odżywcze

Czekolada bezglutenowa mleczna zawsze powinna mieć na etykiecie adnotację o tym, że jest produktem bezglutenowym. Bezpieczny skład jednej z takich czekolad polskiego producenta to: cukier, mleko pełne w proszku, miazga kakaowa, tłuszcz kakaowy, mleko w proszku odtłuszczone, emulgatory i aromaty. 100 g produktu to 530 kcal, wartości odżywcze kształtują się następująco:

  • węglowodany – 56 g (w tym cukry – 55 g),
  • białko – 8 g,
  • tłuszcz – 30 g (w tym kwasy nasycone – 18 g),
  • sól – 0,20 g.

Biała czekolada bezglutenowa to 565 kcal na 100 g produktu. Bezpieczna dla chorych na celiakię i alergików jest czekolada biała bezglutenowa i bez laktozy. W swym składzie zawiera cukier trzcinowy, mleko ryżowe i tłuszcz kakaowy. Biała czekolada dostępna jest również w wersjach smakowych, np. truskawkowym. Bez dodatku cukru, słodzona słodzikiem, ma mniej kalorii i tłuszczu. Wartość odżywcza 100 g produktu to 463 kcal. W składzie możemy znaleźć słodzik maltitol, tłuszcz kakaowy, mleko pełne w proszku, inulinę, liofilizowane truskawki, emulgator i aromaty naturalne. Osoby z nietolerancją glutenu mogą szukać zdrowej czekolady wśród żywności wege. Dostępna jest biała czekolada bez glutenu wyprodukowana jedynie z naturalnych składników: masła kakaowego, orzechów nerkowca, cukru brzozowego, mleka kokosowego, pistacji, liofilizowanych truskawek, waniliny. Jest to czekolada bezglutenowa odpowiednia dla osób na diecie, dbających o zdrowie. Nie zawiera laktozy, jajek, soi, cukru, glutenu czy konserwantów.

Czekolada bezglutenowa – przepis

Czekoladę bezglutenową można przygotować samodzielnie w domu. Daje to możliwość doboru ulubionych dodatków i stworzenia własnej, zdrowej i bezpiecznej czekolady.

Składniki na 1 tabliczkę o wymiarach 20x15 cm:

  • 100 g oleju kokosowego,
  • 40 g karobu w proszku (wegański zamiennik kakao),
  • 30 ml syropu klonowego,
  • 10 g liofilizowanych truskawek.

Przygotowanie:

  1. Do nagrzanego rondelka włóż olej kokosowy i podgrzej do uzyskania płynnej konsystencji.
  2. Karob przesiej do ciepłej miseczki, wlej olej i wymieszaj do uzyskania płynnej czekolady.
  3. Wlej syrop klonowy i jeszcze raz wymieszaj, delikatnie podgrzewając.
  4. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia i wlej przygotowaną masę.
  5. Na wierzchu ułóż truskawki, lekko wciskając ją do środka.
  6. Odstaw czekoladę do zastygnięcia, a następnie połam i schowaj do lodówki.

Składniki na formę 20x15 cm:

  • ½ szklanki płynnego oleju kokosowego,
  • ¼ szklanki kakao,
  • 3 łyżki syropu klonowego,
  • 2 łyżeczki wiórków kokosowych,
  • 15 orzechów laskowych,
  • szczypta soli.

Przygotowanie:

  1. Do miski wlej olej, syrop klonowy, wsyp kakao, wiórki kokosowe.
  2. Wszystkie składniki wymieszaj, aż dokładnie się połączą.
  3. Na koniec dodaj orzechy.
  4. Wyłóż blachę papierem do pieczenia i przelej masę.
  5. Włóż do zamrażalnika na 30 minut, aż masa zastygnie.

W ten sposób możesz również przygotować czekoladki bezglutenowe. Musisz jedynie zaopatrzyć się w specjalne foremki do pralinek. Użyj tego samego przepisu, z którego robisz tabliczkę czekolady.

Cukiernia wykorzystuje specyficzny czas. Zbierają cykady i sprzedają je… w czekoladzie

Zobacz także:

Tort malinowy z mascarpone i czekoladą. Pomysł na aromatyczny deser

Przepisy na ciasto bananowe z czekoladą

Przepisy na puszysty sernik z białą czekoladą

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości