Co oznaczają kartofle lub czosnek we śnie? Odpowiedź znajdziesz w sennikach sprzed 100 lat

Źródło: Dzień Dobry TVN
Co Ci się śniło?
Co Ci się śniło?
Horoskop - ogólny
Horoskop - ogólny
Horoskop numerologiczny na 2024
Horoskop numerologiczny na 2024
Magia w różnych kulturach
Magia w różnych kulturach
Losy świata ukryte w przepowiedniach
Losy świata ukryte w przepowiedniach
Astrolog Merkurja radzi, co zrobić, gdy horoskop zapowiada nieszczęście. "To jest prognoza"
Astrolog Merkurja radzi, co zrobić, gdy horoskop zapowiada nieszczęście. "To jest prognoza"
Astrolog Merkurja zdradza, czy mężczyźni czytają horoskopy. " Kobiety generalnie są istotami bardziej otwartymi na duchowość"
Astrolog Merkurja zdradza, czy mężczyźni czytają horoskopy. " Kobiety generalnie są istotami bardziej otwartymi na duchowość"
Co mówi o tobie twoje imię?
Co mówi o tobie twoje imię?
Co mówi o tobie twoje imię? (cz. II)
Co mówi o tobie twoje imię? (cz. II)
Numerologiczne tajemnice
Numerologiczne tajemnice
Osoby biorące udział w organizowanej przez Dzień Dobry TVN sondzie ulicznej wyznały, że w snach najczęściej znajdują nawiązania do relacji miłosnych, problemów szkolnych czy obejrzanych filmów. A co śniło się ludziom wieki temu? - Senniki zaczęły być czytane jako literatura klas niższych - tłumaczy profesor Anna Nasiłowska.

Senniki sprzed 100 lat - jak wyglądały, co zawierały?

W sennikach sprzed 100 lat próżno szukać wzmianek o symbolice obiektów, które są odzwierciedleniem obecnych, przesiąkniętych nowinkami technologicznymi czasów. Dawno, dawno temu ludzki mózg był stymulowany innymi bodźcami, dlatego też we śnie pojawiały się wyłącznie te przedmioty, z którymi nasi przodkowie mieli na co dzień styczność. Mowa głównie o jedzeniu.

- Kartofle śnić to zwycięstwo nad nieprzyjacielem i obfite korzyści mieć. Czekoladę pić to zdrowie, a czosnek jeść to kłótnie w małżeństwie - czytamy w starym notatniku z zapisanymi znaczeniami snów.

- Rozkwit senników jako książek to jest wiek XIX/XX. Senniki zaczęły być czytane jako literatura klas niższych, jako książka pożyteczna. Po to, żeby samodzielnie odgadywać przyszłość - tłumaczy prof. Anna Nasiłowska, pisarka, poetka z Instytutu Badań Literackich.

Czy warto sprawdzać znaczenie snu?

Sen jest czynnością naturalną, która dotyczy każdego człowieka. Od setek lat szukamy w snach jakiegoś głębszego sensu, w czym mają pomóc nam senniki. Jak zaznacza astrolog Merkurja, ta wiedza może być przydatna, aczkolwiek powinna być odrębnie filtrowana.

- W sennikach jest ziarenko prawdy. Każdy sen należy interpretować indywidualnie. Dlaczego? Dlatego, że każdy z nas ma inną podświadomość i inny język, który operuje symbolami przynależnymi tylko do nas - tłumaczy ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Reporter: Katarzyna Abramowicz

Źródło zdjęcia głównego: John Fedele/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości