Osoby biorące udział w organizowanej przez Dzień Dobry TVN sondzie ulicznej wyznały, że w snach najczęściej znajdują nawiązania do relacji miłosnych, problemów szkolnych czy obejrzanych filmów. A co śniło się ludziom wieki temu? - Senniki zaczęły być czytane jako literatura klas niższych - tłumaczy profesor Anna Nasiłowska.
Senniki sprzed 100 lat - jak wyglądały, co zawierały?
W sennikach sprzed 100 lat próżno szukać wzmianek o symbolice obiektów, które są odzwierciedleniem obecnych, przesiąkniętych nowinkami technologicznymi czasów. Dawno, dawno temu ludzki mózg był stymulowany innymi bodźcami, dlatego też we śnie pojawiały się wyłącznie te przedmioty, z którymi nasi przodkowie mieli na co dzień styczność. Mowa głównie o jedzeniu.
- Kartofle śnić to zwycięstwo nad nieprzyjacielem i obfite korzyści mieć. Czekoladę pić to zdrowie, a czosnek jeść to kłótnie w małżeństwie - czytamy w starym notatniku z zapisanymi znaczeniami snów.
- Rozkwit senników jako książek to jest wiek XIX/XX. Senniki zaczęły być czytane jako literatura klas niższych, jako książka pożyteczna. Po to, żeby samodzielnie odgadywać przyszłość - tłumaczy prof. Anna Nasiłowska, pisarka, poetka z Instytutu Badań Literackich.
Czy warto sprawdzać znaczenie snu?
Sen jest czynnością naturalną, która dotyczy każdego człowieka. Od setek lat szukamy w snach jakiegoś głębszego sensu, w czym mają pomóc nam senniki. Jak zaznacza astrolog Merkurja, ta wiedza może być przydatna, aczkolwiek powinna być odrębnie filtrowana.
- W sennikach jest ziarenko prawdy. Każdy sen należy interpretować indywidualnie. Dlaczego? Dlatego, że każdy z nas ma inną podświadomość i inny język, który operuje symbolami przynależnymi tylko do nas - tłumaczy ekspertka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Bezsenność masowym problemem Polek. Jak sobie z nim radzić? "Ratowanie się ziołami jest tylko czasowe"
- Jak wybrać idealną kołdrę na zimę? Ekspertka wymienia najważniejsze parametry
- Nie tylko skowronki i sowy, czyli poznaj swój chronotyp. Jak długo powinniśmy spać?
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Katarzyna Abramowicz
Źródło zdjęcia głównego: John Fedele/Getty Images