Styl życia

Jest prekursorem parabadmintona w Polsce. "Na korcie wszyscy jesteśmy równi"

Styl życia

Autor:
Adam
Barabasz

Bartłomiej Mróz to polski zawodnik parabadmintona, startujący w imprezach o randze międzynarodowej. W Dzień Dobry TVN poruszył temat równości i zaangażowania w sportowym świecie. Zdradził również, jak wyglądała jego droga na szczyt.

Bartłomiej Mróz – prekursor parabadmintona w Polsce
Bartłomiej Mróz – prekursor parabadmintona w Polsce Źródło: Dzień Dobry TVN

Sportowa kariera Barłomieja Mroza

Bartłomiej Mróz wiele razy stawał na podium mistrzostw Europy. Dwukrotnie sięgnął po brązowe medale na mistrzostwach świata. W Tokio 2020 miał zaszczyt być chorążym podczas ceremonii zamknięcia igrzysk paraolimpijskich. Niedawno zmienił również stan cywilny. Czy ślub był bardziej stresujący od zawodów w Japonii?

- Wydaje mi się, że to są pozytywne wydarzenia i w każdym towarzyszyło mi trochę stresu - powiedział Bartłomiej Mróz. - Każdym staram się cieszyć w pełni i chłonąć emocje, które towarzyszyły tym wydarzeniom. Oba były bardzo ważne i dawały mi dużo radości - stwierdził.

Grę w badmintona zna w zasadzie każde dziecko. Ale to nie tylko sposób na spędzenie letniego popołudnia, ale również profesjonalna dyscyplina olimpijska.

- Ten sport dawał mi dużo wolności. Czuję się fantastycznie na korcie, grając, cały czas rywalizując - wyjaśnił Bartłomiej. - To już jest chyba u mnie we krwi zaszczepione. Zacząłem w wieku dziesięciu lat, podobno to już trochę późniejszy wiek, ale starałem się nadrobić zaległości. Trenowałem od poniedziałku do niedzieli włącznie na początku mojej kariery - zdradził.

Sport okazał się być sposobem na przepracowanie własnych ograniczeń.

- Na korcie jesteśmy równi, gramy jako równi sobie przeciwnicy, niezależnie, czy mamy dwie nogi i dwie ręce, mamy jedną nogę, czy jedną rękę - wyjaśnił. - Staramy się rywalizować niezależnie od tego, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną, osobą starszą czy młodszą. Ten sport daje równość - zaznaczył.

Fundacja Barłomieja Mroza

Fundacja powstała w lutym 2018 roku w Warszawie. Jej głównym celem jest rozwój parabadmintona w Polsce oraz promowanie aktywności sportowej wśród osób niepełnosprawnych. Parabadminton to dyscyplina, której uprawianie może być jednocześnie rehabilitacją, ale również doskonałą okazją do integracji.

- Jestem prekursorem tej dyscypliny. Nikt przede mną jej nie uprawiał i nie rozwijał na terenie naszego kraju - powiedział Bartłomiej Mróz. - Wiele szans dostałem w życiu i wiele pomocy. Dzięki moim kontaktom i osiągnięciom, chcę pomóc innym w starcie w tej dyscyplinie - podsumował.

Zdradził również, że wśród jego podopiecznych, są dwaj potencjalni kandydaci do udziału w medalowych imprezach.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości