Niedawno zakończyły się XVII Letnie Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu. Polscy zawodnicy zdobyli aż 23 medale. Mimo ogromnego sukcesu, zawodnicy często spotykają się z nieprzyjemnymi komentarzami. Często zarzuca się im, że wcale nie wyglądają, jak osoby z niepełnosprawnościami i powinni konkurować ze zdrowymi sportowcami. Jak reagują na takie słowa? Jak wyglądają ich przygotowania do startów? Na jakie wsparcie mogą liczyć? O tym zawodnicy opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
"Jest zawodniczką ambitną, pracowitą, wytrwałą".
W tym roku potrwa ona od 28 sierpnia do 8 września.
Zdarza się, że to te z pozoru najbardziej tragiczne zdarzenia w biografii, stają się zarzewiem pozytywnych zmian w życiu danej osoby.
Miriam Dominikowska ma czterokończynowe porażenie dziecięce, jednak nie powstrzymuje jej to od spełniania swoich marzeń.
- Mówiono pradziadkom, że należy ją oddać - opowiada w studiu Dzień Dobry TVN Kathleen Shriver, wnuczka siostry Johna F. Jennedy'ego.
Bartłomiej Mróz to polski zawodnik parabadmintona, startujący w imprezach o randze międzynarodowej. W Dzień Dobry TVN poruszył temat równości i zaangażowania w sportowym świecie. Zdradził również, jak wyglądała jego droga na szczyt.
Polscy sportowcy na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio zdobyli 7 złotych medali. Jeden z nich, w rzucie dyskiem, wywalczył Piotr Kosewicz. O tym sukcesie utytułowany zawodnik i jego trenerka Małgorzata Niedźwiecka opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
Jeszcze niedawno Róża Kozakowska specjalizowała się w skoku w dal, ale postępująca choroba zmusiła ją do zmiany dyscypliny. Jak się okazało, jest tak wszechstronnie utalentowana, że podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio 2020 stanęła na podium w rzucie maczugą i pchnięciu kulą. Jakie towarzyszyły jej emocje?
Justyna Kozdryk to polska paraolimpijka, która na tegorocznych Igrzyskach w Tokio wywalczyła brązowy medal. To kolejny sukces w karierze utalentowanej sztangistki. W 2008 roku udało jej się zdobyć drugie miejsce w rywalizacji w Pekinie. Jak przygotowywała się do tegorocznych zawodów?
Polacy zdobyli pierwszy medal na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Marcin Polak i pilot Michał Ładosz wywalczyli brązowy krążek w kolarstwie torowym. Polacy ścigali się na dystansie 4000 metrów.
Martyna Wojciechowska opublikowała w mediach społecznościowych post, w którym przedstawiła sylwetki inspirujących kobiet. Każdego dnia udowadniają, że niemożliwe nie istnieje. "Jestem pewna, że ich historie zainspirują was i zmotywują do działania" – czytamy.
Martyna Wojciechowska zawsze jest blisko kobiet, wspiera je. Tym razem dziennikarka postanowiła dodać otuchy paraolimpijkom. Fundacja Unaweza wraz z biegaczką Corrine Klajdą będą wspierać sportsmenki stypendiami.
Kilka tygodni po zdobyciu brązowego medalu na Mistrzostwach Europy Sylwester Wilk uległ wypadkowi, w którym stracił nogę. Michał Majchrzak urodził się bez ręki, ale dzięki pasji i determinacji zdobywa medale i uznanie. Łączy ich pasja do sportu, który - jak zgodnie przyznają - daje im siłę do walki.
Można pomyśleć, że niepełnosprawność odbiera szansę na normalne funkcjonowanie. Szczególnie w świecie sportu wyczynowego. Jednak członkowie Polskiej Kadry Narodowej Paraolimpijczyków w narciarstwie alpejskim udowadniają, że tak nie jest. Poznajcie Zuzannę Karpiel, Andrzeja Szczęsnego i Igora Sikorskiego.
Gościem Dzień Dobry TVN był dziś Igor Sikorski, brązowy medalista Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich. "Cieszę się, że jeżdżę w kadrze, że mam orzełka na piersi i mogę rywalizować na najwyższym poziomie. Ten medal motywuje mnie do dalszej pracy. Będę walczyć o złoto na następnych igrzyskach".
Na igrzyskach paraolimpijskich w Pjongczangu medal dla Polski wywalczył 27-letni Igor Sikorski. Narciarz zdobył brązowy medal w slalomie. Jest to historyczny moment, ponieważ jeszcze żaden Polak nie zdobył w narciarstwie alpejskim olimpijskiego medalu. Co czuje trzymając w dłoni brązowy medal? Z Igorem rozmawiał Maciej Cnota.
9 marca rozpoczną się Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Pjongczangu. Polskę będą reprezentować między innymi narciarze zjazdowi: Maciej Krężel z przewodniczką Anną Ogarzyńską i Igor Sikorski. Ten pierwszy startuje w grupie niewidomych i niedowidzących, a drugi w grupie osób startujących na siedząco. Na czym zjeżdżają osoby z dysfunkcją kończyn dolnych? Jakie zadanie mają na stoku przewodnicy osób niedowidzących i niewidomych? Dlaczego zawodnicy niewidomi mają zaklejane gogle? Z reprezentantami Polski rozmawiał w Ustroniu reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.
Miłosz Bronisz urodził się z wadą kończyn tak jak jego idol, coach życiowy Nick Vujicic. W Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko rozmawiała z dwunastolatkiem i jego rodziną o licznych pasjach tego niezwykle aktywnego i pogodnego chłopca. Kiedy wystartuje na paraolimpiadzie?
Wczoraj do kraju wróciła nasza paraolimpijska reprezentacja z Rio. Sportowcy przywieźli aż 39 medali. Mamy 9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych krążków. Są więc powody do dumy :) Paraolimpijczyków przywitaliśmy na warszawskim lotnisku Chopina. Czy są zadowoleni z osiągniętych wyników? Jakie mają plany na najbliższą przyszłość? Czy myślą już o starcie w Tokio? Ze sportowcami rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Katarzyna Rogowiec, mistrzyni igrzysk paraolimpijskich, straciła obie ręce w wypadku, gdy miała trzy lata. Nigdy jednak się nie poddała. Teraz Katarzyna Rogowiec wzięła udział w światowej kampanii "Sport nie zna ograniczeń" Samsung Galaxy Team. Czy to prawda, że kończy ze sportem i wejdzie w skład Komitetu Paraolimpijskiego? Katarzyna Rogowiec była gościem Kingi Rusin i Bartosza Węglarczyka w Dzień Dobry TVN.