Wielki sukces polskich sportowców na paralimpiadzie. Jak odbierany jest ich triumf?

Wielki sukces polskich paralimpijczyków
Jesteśmy z Was dumni
Źródło: Dzień Dobry TVN
Niedawno zakończyły się XVII Letnie Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu. Polscy zawodnicy zdobyli aż 23 medale. Mimo ogromnego sukcesu, zawodnicy często spotykają się z nieprzyjemnymi komentarzami. Często zarzuca się im, że wcale nie wyglądają, jak osoby z niepełnosprawnościami i powinni konkurować ze zdrowymi sportowcami. Jak reagują na takie słowa? Jak wyglądają ich przygotowania do startów? Na jakie wsparcie mogą liczyć? O tym zawodnicy opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

Zawodnicy o udziale medale w XVII Letnich Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu

Niektórzy sportowcy, którzy startowali w XVII Letnich Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu, słyszeli, że nie wyglądają, jak osoby z niepełnosprawnością. Tym samym nie powinni startować w takich zawodach. - W moim przypadku ta moja niepełnosprawność, jeśli się przyjrzymy, na pierwszy rzut oka jest niewidoczna, do momentu jak ściągnę skarpetki, obuwie, to wtedy widać, że ta moja stopa jest dosyć mocno zniszczona. Ja na takie komentarze, ja ich nie czytam, one do mnie nie dochodzą i w żaden sposób do mnie nie trafiają. My jesteśmy sportowcami niepełnosprawnymi, ale jesteśmy sportowcami. Wydaje mi się, że większość sportowców niepełnosprawnych jest sprawniejsza, mimo wszystko, niż osoby pełnosprawne. Robimy niesamowite rzeczy, będąc ludźmi niepełnosprawnymi - powiedział w Dzień Dobry TVN Patryk Chojnowski, paratenis stołowy, podwójny złoty medalista igrzysk paralimpijskich w Paryżu.

Warto dodać, że zawodnicy i sport paralimpijski przez lata był spychany na margines. Na szczęście od pewnego czasu to zaczyna się zmieniać. - Na pewno momentem takim przełomowym były igrzyska paralimpijskie, które odbyły się w Londynie w 2012 roku. To był taki przełom, że sport w Polsce zaczął się pojawiać w telewizji, troszeczkę w internecie i to się rozrastało. Myślę, że to, co pokazaliśmy teraz na tych igrzyskach w Paryżu, to wszystko ewoluowało do góry, było coraz lepiej. Dalej myślę, że jesteśmy trochę do tytułu, jeśli chodzi o państwa takie bardziej rozwinięte, typowo zachodnioeuropejskie, ale to się zmienia na lepsze. Jest jeszcze dużo do zrobienia - stwierdził Rafał Czuper, paratenis stołowy, złoty medal igrzysk paralimpijskich w paratenisie stołowym.

Zawodnik jest zdania, że sport poszedł tak do przodu i osoby, które chcą osiągać bardzo dobre wyniki, powinny poświęcić się trenowaniu w całości. Kinga Dróżdż, paraszermierka, srebrna medalistka igrzysk paralimpijskich w Paryżu nie zgadza się z tym stwierdzeniem i uważa, że uprawianie sportu można połączyć z pełnoetatową pracą. - Daje sobie radę z łączeniem tych dwóch swoich pasji i nie wyobrażam sobie na ten moment rezygnacji z życia zawodowego i zostanie tylko przy sporcie. Ten sport się kiedyś skończy i to zaplecze chciałbym sobie budować - stwierdziła.

Czy parasport to ostatni bastion uczciwej rywalizacji?

Często pojawiają się głosy, że sport zawodowy, uprawiany przez pełnosprawnych zawodników jest już skażony przed doping, przez komercję, przez mnóstwo rzeczy, które zaprzeczają takiej sportowej czystej rywalizacji. - Ja mogę się tutaj odnieść tylko do naszej dyscypliny, u nas to się nie zdarza i tak samo w tenisie osób pełnosprawnych, raczej te nieczystości nie są, nikt tego nie praktykuje, u nas nie jest to żaden dodatek, żadne wspomaganie - dodał Patryk Chojnowski.

- W szermierce też nie jest to popularne, są nieliczne przypadki, ale to bardziej z głupoty - dodała Kinga Dróżdż. - W strzelectwie nie mamy jak barć dopingu. Ciężko jest coś zrobić, bo to jest sport, gdzie jesteśmy my, nasz sprzęt i tarcza - tłumaczył Marek Dobrowolski, parastrzelectwo sportowe, brązowy medalista.

Z czym przede wszystkim walczą zawodnicy - z własną dysfunkcją w ciele czy przede wszystkim o wynik? Co ma większe znaczenie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości