Zupa cebulowa zapiekana pod serem żółtym
Składniki:
- 500-600 g żółtej cebuli,
- ok. 100 g sera gruyere (lub polskiego pleśniowego),
- ok. 150 ml białego wytrawnego wina,
- bagietka,
- świeży tymianek,
- 3-4 ząbki czosnku,
- bulion wołowy w słoiczku,
- masło,
- oliwa z oliwek,
- sól,
- świeżo mielony pieprz,
- miseczki na zupę do zapiekania.
Przygotowanie:
Cebulę obierz ze skóry i pokrój w piórka. W głębokim garnku z nieprzywierającą powłoką rozgrzej masło z oliwą i dodaj posiekaną cebulę. Duś na małej lub średniej mocy palnika, tak, by cebula się lekko gotowała i karmelizowała, a nie przypaliła. W międzyczasie dodaj sól i cały czas duś cebulę. Pod koniec duszenia dodaj 150-200 ml białego wytrawnego wina i duś do momentu, aż wino wyparuje do 3/4 objętości. Całość zalej bulionem i gotuj pod przykryciem przez ok. 30-40 minut. Pod koniec gotowania dopraw solą i pieprzem. Gotową zupę przelej do miseczek do zapiekania do 3-4 wysokości. Zrób grzanki z bagietki, a następnie natrzyj czosnkiem i ułóż na zupie. Całość przykryj startym serem i zapiecz w piekarniku nagrzanym do 170-180 stopni do czasu, aż ser się ładnie rozpuści i stworzy skorupkę na zupie.
Udka z kurczaka w kremowym sosie ze szpinakiem i dynią
Składniki:
- 8 udek z kurczaka ze skórą (mogą być bez kości, ale ważne, by były ze skórą),
- opakowanie świeżego szpinaku,
- 1/2 małej dyni hokkaido,
- 350 ml słodkiej śmietanki 30%,
- kawałek sera parmezan lub grana padano,
- 3 ząbki czosnku,
- masło,
- słodka mielona papryka,
- gałka muszkatołowa,
- szklanka mocno gazowanej wody,
- mała maślanka,
- sól i pieprz.
Przygotowanie:
Przygotuj marynatę do udek: w misce połącz wodę gazowaną z maślanką, z przyprawami i zanurz w marynacie udka. Najlepiej odstawić na noc. Następnego dnia w głębokiej patelni obsmaż z obu stron udka i przełóż je do naczynia żaroodpornego. W patelni po udkach dokładnie połącz śmietankę z 500 ml bulionu i zacznij delikatnie podgrzewać. Do sosu wrzuć pokrojoną w 1,5 cm kostkę dynię, wrzuć szpinak, poszatkowany na drobnych oczkach ser, pokrojony w plastry czosnek, a na koniec dopraw solą, pieprzem, gałką i zalej przygotowane w brytfance udka. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 190-200 stopni na ok 50 minut.
Kopytka ziemniaczane podsmażane na maśle z ziołami
Składniki:
- kilogram ziemniaków,
- 200 g mąki,
- jajko,
- sól,
- masło,
- oliwa,
- świeży tymianek,
- 2-3 ząbki czosnku,
- szałwia świeża.
Przygotowanie:
Ziemniaki ugotuj i 2 razy przeciśnij przez praskę. Kiedy wystygną, dodaj mąkę, jajko oraz sól i dobrze połącz masę. Gotuj w osolonej wrzącej wodzie, aż kopytka wypłyną. Wystudź. W głębokiej patelni rozgrzej masło z oliwą, dodaj świeże zioła i rozgnieciony czosnek, a potem daj ziołom ok minuty, by puściły aromat. Następnie w tak przygotowanym maśle smaż kopytka z obu stron na złoty kolor.
Pieczone jabłka z chałwą i orzechami, z sosem kawowo-waniliowym
Składniki:
- 4 jabłka średniej wielkości,
- 2 łyżki masła,
- garść płatków migdałowych,
- opakowanie dobrej tureckiej chałwy,
- orzechy włoskie,
- szklanka tłustego mleka,
- laska wanilii,
- 3 żółtka,
- 2 łyżki cukru,
- 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej.
Przygotowanie:
Jabłka umyj i wydrąż środek tak, by przez jabłko powstał tunel bez szypułki. W miseczce dobrze rozgnieć chałwę, wsyp posiekane orzechy i wymieszaj. Gotową masą chałwową nadziej jabłka, a następnie posmaruj je masłem i obtocz w migdałach. Gotowe owoce wstaw do nagrzanego na 180 stopni piekarnika i piecz przez około 25 minut - do momentu, aż nie zaczną pękać.
Sos kawowo-waniliowy: Wanilię rozkrój na pół i wydrąż z niej nasionka. Do rondelka wlej mleko, wsyp kawę i dodaj miąższ z wanilii, razem z wydrążoną laską. Zagotuj i wyjmij laskę wanilii. W oddzielnej miseczce utrzyj żółtka z cukrem, do uzyskania jasnej, puszystej masy. Kiedy masa z żółtek będzie gotowa, przelej do niej 1/3 zagotowanego mleka waniliowego i cały czas miksuj. Następnie zahartowane żółtka przełóż do rondelka z mlekiem, dobrze wymieszaj i zagotuj do temperatury ok. 80 stopni, cały czas mieszając. Uważaj, by nie osiągnąć zbyt wysokiej temperatury i nie zważyć sosu. Kiedy sos lekko zgęstnieje, zdejmij rondelek z kuchenki. Do głębszego naczynia wlej sos waniliowy i wyłóż na niego upieczone jabłka.
Zobacz także:
- Rozgrzewające dania idealne na jesień, dzięki którym nie zmarnujesz żywności
- Z tymi daniami chłodny dzień nam niestraszny. Poznaj rozgrzewające przepisy Mariety Mareckiej
- Jak wzbogacić jesienne potrawy, aby były rozgrzewające i aromatyczne? Poznajcie sposoby Grześka Zawieruchy
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: Aleksandra Juszkiewicz
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News