Już niedługo niskie temperatury i jesienne deszcze rozgoszczą się w naszym kraju na dobre. Co może nas wtedy skutecznie rozgrzać? Oczywiście pyszne i sycące dania na ciepło. Kilka z nich zaprezentowała w kuchni Dzień Dobry TVN Marieta Marecka. Wypróbuj jej przepisy. Cała twoja rodzina z pewnością pokocha te potrawy.
Kucharka przyrządziła zupę z soczewicy, foccacię z kiełbaskami, ratatouille, a także faszerowane bułeczki z szynką. Do zrobienia tych dań wykorzystała produkty JBB Bałdyga.
Zupa z soczewicy z gochujang i kiełbaskami bez osłonki JBB Bałdyga
Składniki:
- opakowanie Kiełbasek bez osłonki JBB Bałdyga,
- 2 szklanki czerwonej soczewicy,
- 2 ząbki czosnku,
- łyżka pasty gochujang,
- po 1/2 łyżeczki ziaren kolendry i kopru włoskiego,
- 1/2 łyżeczki garam masala,
- łyżeczka słodkiej papryki,
- marchew,
- oliwa,
- sól, pieprz,
- do podania: jogurt naturalny, świeża kolendra.
Przygotowanie:
Kiełbaski kroimy w ukośne plastry i przesmażamy je na rozgrzanej oliwie na rumiano. W tym czasie na osobnej patelni, bez dodatku tłuszczu, prażymy ziarna kolendry i fenkułu. Jak zaczną pachnieć, przekładamy je do moździerza i ucieramy. Rumiane kiełbaski ściągamy z tłuszczu i dodajemy do niego soczewicę, marchew pokrojoną w półplasterki, a potem dodajemy jeszcze przyprawy i czosnek pokrojony w plasterki. Przesmażamy chwilę i zalewamy wodą na wysokość ok. 1-2 cm ponad soczewicę. Gotujemy do czasu, aż soczewica i marchew będą miękkie. Doprawiamy solą i pieprzem, serwujemy z kleksem jogurtu, kiełbaskami bez osłonki i świeżą kolendrą.
Foccacia z Kiełbaskami bez osłonki mini z filetem JBB Bałdyga
Składniki:
- 650 g mąki pszennej do foccaci/pizzy,
- 550 g wody,
- 11 g świeżych drożdży,
- 14 g soli,
- 7 g miodu,
- oliwa,
- opakowanie Kiełbasek bez osłonki mini z filetem JBB,
- czubata łyżeczka rozmarynu,
- łyżeczka soli w płatkach.
Przygotowanie:
W misce łączymy drożdże z ok. 100 g wody, miodem i 2 łyżkami mąki. Odstawiamy pod przykryciem na ok. 20-30 minut, aż zaczyn zacznie pracować. Następnie do dzieży miksera dosypujemy pozostałą mąkę i sól, wlewamy resztę wody, zaczyn i 3-4 łyżki oliwy. Mieszamy krótko do połączenia, do czasu, aż nie będzie widoczna w cieście mąka. Przykrywamy i odstawiamy na 15 minut. Następnie mokrymi dłońmi naciągamy i składamy ciasto do środka z każdej strony. Ponownie przykrywamy i odstawiamy na 30 minut. Później znowu mokrymi dłońmi naciągamy i składamy. Na koniec ponownie przykrywamy i odstawiamy na kolejne 30 minut. Naciągamy i składamy ostatni raz i wstawiamy ciasto do lodówki na 12-36 godzin.
Następnie wyciągamy z lodówki, przekładamy do prostokątnej formy wyłożonej papierem do pieczenia i wysmarowanej oliwą. Odstawiamy na min. 2 godziny w temp. pokojowej. Piekarnik nagrzewamy do 240 stopni, a kiełbaski kroimy w mniejsze kawałki. Ciasto nagniatamy mokrymi dłońmi, dociskając do spodu formy, a następnie gęsto wciskamy pokrojone kiełbaski mini z filetem JBB. Obsypujemy całość rozmarynem, solą w płatkach i skrapiamy wierzch wodą. Wstawiamy do pieca na ok. 20-25 minut, aż się ładnie zrumieni i wypiecze. Kroimy w grube plastry po przestudzeniu.
Ratatouille z Kiełbasiakiem JBB Bałdyga
Składniki:
- 1,5 opakowania Kiełbasiaka JBB Bałdyga,
- 2 jędrne, duże pomidory,
- 2 średniej wielkości cukinie,
- 1/2 czerwonej cebuli,
- 2 wąskie bakłażany,
- 2 ząbki czosnku,
- puszka krojonych pomidorów,
- łyżeczka miodu,
- 2 łyżki octu balsamicznego,
- łyżeczka oregano,
- 1/2 łyżeczki płatków chili,
- łyżeczka tymianku,
- sól, pieprz,
- oliwa,
- ok. 100 g startego sera Gruyere.
Przygotowanie:
Przelewamy pomidory z puszki do wysokiego naczynia, dodajemy oregano, miód, ocet balsamiczny, czosnek, część płatków chili i doprawiamy solą oraz pieprzem, a następnie miksujemy blanderem. Naczynie do zapiekania smarujemy na dnie sosem. Warzywa i Kiełbasiak JBB Bałdyga kroimy w cienkie na ok. 3-4 mm plastry. Układamy naprzemiennie na zakładkę w naczyniu z sosem, zaczynając od brzegów naczynia. Posypujemy pokrojoną w cienkie paski cebulą, przyprawiamy tymiankiem, solą, pieprzem i resztą płatków chili. Na koniec skrapiamy oliwą i wstawiamy do pieca nagrzanego do 220 stopni na ok. 45 minut. Następnie obsypujemy startym serem i dopiekamy do rozpuszczenia się sera. Podajemy na ciepło lub zimno, jako osobne danie lub jako dodatek do dań.
Faszerowane bułeczki z Szynką na maśle JBB Bałdyga (jak za dawnych lat)
Składniki:
- 10 podłużnych bułek śniadaniowych,
- 200 g Szynki na maśle JBB Bałdyga,
- 700 g pieczarek,
- 150 g startego sera np. mozzarella,
- 2 jajka,
- 4-6 łyżek tłustej śmietanki 30-36%,
- cebula,
- łyżeczka ziół prowansalskich,
- natka pietruszki,
- ząbek czosnku,
- oliwa,
- 2 łyżki masła,
- sól, pieprz.
Przygotowanie:
Bułki przekrawamy na pół i wyciągamy miękisz, tak by pozostała ok. 6-7 mm grubości skórka. Pieczarki myjemy, kroimy w kostkę lub ścieramy na tarce na grubych oczkach. Cebulę kroimy w kosteczkę, a czosnek w paski. Szynkę natomiast kroimy w paseczki i przesmażamy krótko na rozgrzanej patelni. Na tej samej patelni rozgrzewamy masło, dolewamy łyżkę oliwy i przesmażamy cebulkę. Gdy się zeszkli, dorzucamy pieczarki i czosnek. Smażymy, aż pieczarki puszczą wodę i zaczną się lekko rumienić.
Potem doprawiamy solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi. Przestudzone pieczarki przerzucamy do miski, dodajemy szynkę, starty ser (część zostawiamy do obsypania wierzchu bułek), wbijamy jajka, poszatkowaną część natki pietruszki i dodajemy śmietankę. Mieszamy dokładnie i farszem nadziewamy przygotowane bułeczki. Wstawiamy do pieca nagrzanego do 200 stopni i wypiekamy, aż ser się rozpuści a bułeczki lekko zarumienią. Serwujemy posypane resztą natki pietruszki.
Zobacz także:
- Rozgrzewające dania wegetariańskie. Kulinarne inspiracje Karoliny i Macieja Szaciłłów z okazji Światowego Dnia Wegetarian
- Rozgrzewające dania z imbirem według przepisów Davida Gaboriauda
- Rozgrzewające dania kuchni meksykańskiej idealne na zimowe dni. Wypróbuj przepisy Adriana "Foxxa" Owsianika
Źródło: Marieta Marecka
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News