Jaka jest najlepsza przyprawa do gulaszu?

gulasz
Przyprawy do gulaszu - jakie wybrać?
Źródło: rudisill/Getty Images
Gulasz to niezwykle w Polsce popularna węgierska potrawa narodowa, składająca się z mięsa, najczęściej wołowiny, papryki, pomidorów i cebuli. Jak przyprawić wołowinę na gulasz, żeby zachwyciła smakiem wszystkich domowników? Oto najlepsze przyprawy do gulaszu.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.

DD_20211206_Bosacka_REP
Jak dobrze przechowywać przyprawy, aby były świeże i aromatyczne?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Ciekawostką jest, że w języku starowęgierskim słowo "gulasz" oznacza "pasterza". Z czasem zaczęto tak określać również popularne wśród pasterzy z Wielkiej Niziny codzienne danie mięsne, tradycyjnie przygotowywane w kociołku nad paleniskiem. Ta węgierska potrawa od dawna jest też bardzo lubiana przez Polaków. Czym doprawić gulasz, żeby smakował jak najlepiej? Jakie są najlepsze przyprawy do gulaszu wołowego, a jakie do wieprzowego?

Przyprawy do gulaszu wołowego

Węgrzy wyróżniają kilka rodzajów gulaszu ze względu na rodzaj mięsa. Marhapörkölt to potrawa z wołowiny, borjúpörkölt – z cielęciny, a birkapörkölt – z baraniny. Można też przyrządzić wersję z kurczaka (csirkepörkölt) lub nawet z dzika (vaddisznópörkölt) czy sarny (őzpörkölt). Najczęściej spotykanym jest gulasz z wołowiny i według wielu smakoszy właśnie ta wersja smakuje najlepiej. W jaki sposób doprawić to danie? Odpowiednio dobrane przyprawy wzmacniają i podkreślają smak gulaszu. Najczęściej do gulaszu wołowego dodaje się liść laurowy, w proporcji 2 sztuki na litr potrawy. Innym podstawowym składnikiem jest zwykły pieprz czarny, którego kilka ziarenek najlepiej jest dodać podczas gotowania gulaszu. Węgrzy sięgają też chętnie po ziele angielskie, które wyśmienicie podkreśla smak mięsa. Inną popularną przyprawą jest papryka mielona – nadaje mięsu większego aromatu. W zależności od preferencji można wybrać ostrą lub słodką wersję tej przyprawy. Niektórzy chętnie dodają też paprykę wędzoną, jednak należy pamiętać, że ma ona bardzo intensywny aromat, który może łatwo zdominować smak potrawy.

Żeby wzmocnić smak gulaszu wołowego i sprawić, by był nieco pikantny, można dodać do niego kilka ząbków czosnku. Najlepiej sprawdza się świeży czosnek, ale jeśli nie ma go pod ręką, można też użyć wersji granulowanej. Smak wołowiny wzmacnia też seler dodany do garnka na początku gotowania. Wiele osób sięga też chętnie po natkę pietruszki, która znakomicie odświeża smak potrawy. Z kolei suszone grzyby nadają gulaszowi głębszego aromatu. Jeśli komuś zależy na tym, by podkreślić warzywny smak potrawy, powinien pod koniec gotowania dodać do niej szczyptę cukru.

Mniej standardowym, ale ciekawym dodatkiem do gulaszu może być też imbir – jego charakterystyczny mocny smak świetnie współgra z wołowiną. Inną przyprawą, która – choć niewykorzystywana w tradycyjnej wersji gulaszu – świetnie podkreśla największe walory potrawy, jest sos sojowy. Wystarczy dodać zaledwie kilka kropel, żeby uzyskać ciekawy efekt. Zamiennie można użyć sosu Maggie, który jest jednak bardziej słony.

Przypraw do gulaszu wołowego jest bardzo dużo. Można eksperymentować z proporcjami, żeby stworzyć danie idealne. Wielu miłośników gotowania chętnie sięga też po bardziej oryginalne i egzotyczne dodatki, dzięki czemu gulasz zyskuje zupełnie nowy smak.

Przyprawy do gulaszu z indyka

Jakie przyprawy sprawdzają się najlepiej, gdy przygotowuje się gulasz z indyka? Tak jak w przypadku wersji z wołowiną, warto sięgnąć po takie tradycyjne przyprawy, jak pieprz czarny, sól, papryka mielona czy ziele angielskie. Z daniami z indyka świetnie komponuje się ciemny sos sojowy. Żeby jeszcze bardziej wydobyć i podkreślić charakterystyczny smak indyka, do gulaszu można dodać aromatyczną kurkumę. Nie należy jednak przesadzać z jej ilością, ponieważ może za bardzo zdominować smak potrawy.

Jak doprawić gulasz wieprzowy?

Czym doprawić gulasz wieprzowy? W tym przypadku najlepiej sprawdzają się proste przyprawy, takie jak pieprz czarny, sól i ziele angielskie. Smak wieprzowiny znakomicie podkreśla też dodana na początku gotowania suszona włoszczyzna. Smak mięsa wieprzowego świetnie uzupełnia także kminek i kolendra. Jeśli chce się uzyskać bardziej pikantną potrawę, należy dodać do niej kilka ząbków świeżego czosnku. Żeby z kolei nadać gulaszowi wieprzowemu bardziej oryginalnego smaku, można dosypać nieco przyprawy curry, która idealnie komponuje się z wieprzowiną. Aromat mięsa podkreśla też świeżo starty imbir. Żeby nieco zagęścić potrawę i poprawić jej smak, można dodać kilka łyżeczek koncentratu pomidorowego.

Jakie zioła do gulaszu?

Jak doprawić gulasz ziołami? Z tradycyjnym węgierskim daniem najlepiej komponują się: tymianek, majeranek, oregano lub mieszanka tych trzech ziół. W wielu kuchniach świata są one używane do wydobycia i podkreślenia smaku mięsa w potrawach. Są to bardzo aromatyczne zioła, dlatego należy uważać z ich ilością. Zwłaszcza suszona wersja charakteryzuje się dużą intensywnością, ostrożność w proporcjach jest więc bardzo wskazana.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości