Parówki w cieście drożdżowym - przepis

Źródło: Dzień Dobry TVN
Małżeńskie gotowanie
Małżeńskie gotowanie
Serwujemy przysmaki z Małopolski
Serwujemy przysmaki z Małopolski
Cała prawda o czosnku
Cała prawda o czosnku
Kaszuby na stole
Kaszuby na stole
Robimy zakwas z buraka
Robimy zakwas z buraka
Rodzinne przepisy Ewy Drzyzgi
Rodzinne przepisy Ewy Drzyzgi
Międzypokoleniowe przepisy
Międzypokoleniowe przepisy
Kuchnia babci Celinki i Janiny
Kuchnia babci Celinki i Janiny
Babcine przepisy od Cristiny Catese
Babcine przepisy od Cristiny Catese
W marcu jak w garncu – dziś gotujemy z przepisów naszych babć
W marcu jak w garncu – dziś gotujemy z przepisów naszych babć
Parówki to bardzo znany i lubiany przez dzieci produkt. Najczęściej podawane są gotowane w wodzie lub grillowane, jednak można je przyrządzić również zawinięte w ciasto. Parówki w cieście drożdżowym to ciekawy pomysł na wykorzystanie tego mięsnego produktu.

Parówki w cieście drożdżowym z serem 

Parówki są niedrogie i powszechnie dostępne. Uważa się, że mogą być niezdrowe, jednak odpowiednio wybrane nie szkodzą zdrowiu - wystarczy sięgnąć po produkt o jak najwyższej zawartości mięsa w parówce oraz niewielkiej ilości dodatkowych składników (konserwantów i dodanych tłuszczy). Największą zaletą parówek jest szybki czas ich przygotowania, dlatego są chętnie wybierane na śniadania lub kolacje. Można je przygotować również w nieco odmienionej wersji - zawinięte w ciasto drożdżowe. Parówki w cieście drożdżowym z serem i pieczarkami są łatwe do przyrządzenia, nawet jeśli samodzielnie przygotowujemy roztwór z drożdży. Przepis na parówki w cieście drożdżowym można swobodnie modyfikować dodając różne warzywa lub sosy. Nieodłącznym dodatkiem jest ketchup, który pasuje również do parówek upieczonych w cieście drożdżowym. 

Przygotowanie parówek w cieście drożdżowym z dodatkiem sera jest proste, a składniki są powszechnie dostępne. Warto wybrać dobrej jakości parówki oraz ser (najlepiej gouda lub nieco ostrzejszy ser tylżycki). Do przyrządzenia 12 porcji parówek w cieście drożdżowym potrzebne będzie:

  • 12 parówek, 500 g mąki, 50 g drożdży, 1 szklanka mleka, 5 łyżek oleju, 3 łyżki cukru, 1 jajko, 12 plasterków sera żółtego, ketchup, papryka mielona, sól

    Najpierw należy przyrządzić rozczyn drożdży. W tym celu do ciepłego mleka należy dodać drożdże, cukier i 3 łyżki mąki. Mieszankę należy przykryć ścierką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. W osobnym naczyniu należy roztrzepać jajko i dodać do niego olej. Do miski wsypać mąkę, dodać sól, rozmącone jajko i rozczyn drożdży. Ciasto dokładnie wyrobić i rozwałkować na cienką warstwę, następnie pokroić w paski. Na każdym z pasków położyć plasterek sera oraz parówkę i zawinąć ciasto dookoła. Można posypać z wierzchu mieloną papryką. Piec około 25 minut w temperaturze 180 stopni. Parówki w cieście drożdżowym najlepiej podawać z dodatkiem ketchupu. Przepis ten można łatwo zmodyfikować, dodając pieczarki i tworząc parówki w cieście drożdżowym z serem i pieczarkami. Wystarczy pokroić drobno 400 g pieczarek i podsmażyć na oleju z dodatkiem cebulki, soli i pieprzu. Kiedy zmiękną, odstawić do przestudzenia. Następnie na pokrojone w paski ciasto nałożyć plaster sera żółtego, pieczarki i parówkę. Piec tak samo jak w przepisie bez pieczarek, około 25 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.

    Parówki w cieście drożdżowym ze szpinakiem

    Parówki w cieście drożdżowym można podawać również z dodatkiem szpinaku. Może to być dobry sposób na przemycenie nielubianego warzywa dzieciom. Najlepiej użyć mrożonego rozdrobnionego szpinaku, który znaleźć można w formie mrożonej tafli w większości sklepów spożywczych. Szpinak doskonale komponuje się z czosnkiem, należy jednak upewnić się, że dzieci, którym podajemy potrawę, lubią aromat czosnku. Przygotowując tę potrawę, należy wybrać parówki o wysokiej zawartości mięsa. Do przygotowania 10 porcji potrzebne będzie:

    • 10 parówek, 500 g mąki, 50 g drożdży, 1 szklanka mleka, 7 łyżek oleju, 3 łyżki cukru, 1 jajko, 1 opakowanie mrożonego rozdrobnionego szpinaku, 2 ząbki czosnku,
      • ketchup, sól

        Przygotowanie przepisu zaczyna się od przyrządzenia rozczynu z drożdży. Należy zmieszać ciepłe mleko, drożdże, cukier oraz 3 łyżki mąki. Taka mieszanka powinna zostać odstawiona pod przykryciem z lnianej ściereczki w ciepłe miejsce, aż drożdże zaczną pracować. Następnie należy rozmieszać jajko, dodać do niego olej, następnie zmieszać mąkę, sól, jajko oraz rozczyn drożdży i dobrze wyrobić ciasto. Odstawić pod przykryciem w ciepłe miejsce na około 30 minut, aż nieco wyrośnie. Na patelni należy rozgrzać 2 łyżki oleju, na to wysypać mrożony szpinak, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, sól i pieprz. Dusić szpinak do momentu, gdy odparuje z niego woda i stanie się gęsty. Odstawić wówczas do lekkiego przestudzenia. Ciasto należy rozwałkować i pokroić w szerokie paski. Na paski wyłożyć szpinak i umieścić na nim parówkę. Zawinąć ciasto wokół parówki i włożyć do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na około 25 minut. Podawać z dodatkiem sosu czosnkowego lub ketchupu.

        Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

        Zobacz także:

        Autor: Adrian Adamczyk

        Źródło zdjęcia głównego: Michael Barrow Photography/ Getty Images

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości

        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
        Materiał promocyjny

        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana