Międzynarodowy Dzień Sushi. Czy wiesz wszystko na temat tego dania?

Jak zrobić idealne sushi?
Jak zrobić idealne sushi?
Dla zdrowego brzuszka - oregano, bazylia i pietruszka
Dla zdrowego brzuszka - oregano, bazylia i pietruszka
Złe i dobrze dobrane duety spożywcze
Złe i dobrze dobrane duety spożywcze
Kasza czy ziemniaki?
Kasza czy ziemniaki?
Co to jest zdrowa przekąska?
Co to jest zdrowa przekąska?
Co nam mówią symbole na opakowaniach?
Co nam mówią symbole na opakowaniach?
Zdrowe grillowanie
Zdrowe grillowanie
Jakie ryby warto jeść?
Jakie ryby warto jeść?
Jak dobrze przechowywać przyprawy, aby były świeże i aromatyczne?
Jak dobrze przechowywać przyprawy, aby były świeże i aromatyczne?
Jak mądrze kupować?
Jak mądrze kupować?
Zdrowe śniadanie
Zdrowe śniadanie
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Sushi i kuchnia japońska stają się coraz popularniejsze. Chętnie jemy nie tylko popularne w Polsce rolki z ryżem i dodatkami, ale również nigiri, czyli kuleczki z ryżem i surową rybą. Czy wiesz co cieszy się większą popularnością z dań sushi w Japonii i jak poprawnie je jeść? Sprawdź swoją wiedzę z okazji Międzynarodowego Dnia Sushi i poznaj najlepsze przepisy z portalu Dzień Dobry TVN.

Międzynarodowy Dzień Sushi

18 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sushi. Pierwsza pisemna wzmianka o tym daniu, zamieszczona w kodeksie praw zwanym Yōrō-ritsuryō, pochodzi z 718 roku. Miejsce powstania sushi jest po dziś dzień wyjaśniane w różny sposób. Według jednej z nich stara metoda utrzymania świeżości ryb, która później przerodziła się w "sushi" dotarła do Japonii prawdopodobnie w okresie Yayoi, czyli między 300 r. p.n.e. a 300 r. n.e. Polegała ona na umieszczaniu oczyszczonych ryb na gotowanym ryżu, ten fermentował i stawał się kwaśny. Wyrzucano go przed spożyciem mięsa, a cały proces pozwalał na dłuższe utrzymanie świeżości pokarmu bez konieczności jego schładzania. 

Sushi - co to za danie?

W Polsce najbardziej popularne są tzw. "maki-zushi", czyli rolki ryżu z dodatkami zawinięte w algę. Równie popularne są uramaki - gdzie alga znajduje się wewnątrz, a ryż na zewnątrz, jednak ta forma nie jest znana w Japonii. Jednym z najpopularniejszych smaków jest "California maki", czyli sushi, które powstało w Kalifornii w wyniku miksowania się kuchni japońskich imigrantów i ludności Ameryki Północnej. W Polsce, ze względu na dużą liczbę składników wkładanych do sushi, może ono przypominać znacznie bardziej koreańską wersję tego dania - kimbap.

W Japonii najpopularniejszym rodzajem sushi jest nigiri, czyli kulka ryżu, na której znajduje się ryba. Jest także znacznie większa dostępność smaków ze względu na bogactwo tamtejszych wód w kręgowce i bezkręgowce.

Jak jeść sushi? Poznaj podstawowe zasady

Sushi można jeść pałeczkami lub... palcami (jeśli ktoś chciałby się nauczyć posługiwania pałeczkami, polecamy nasz poradnik: Nauka jedzenia pałeczkami krok po kroku. Którym rodzajem najłatwiej chwycić jedzenie?). Zdecydowanie odradza się używania widelca i noża. Nie należy też wbijać pałeczek w ryż - taką technikę stosuje się tylko wtedy, gdy w ofierze przynosi się pokarm zmarłym. Wykonanie takiego gestu będzie szczególnie źle odebrane w Japonii.

Przygotowując samodzielnie sushi, trzeba pamiętać o poprawnym przygotowaniu ryżu. Ten jest tak samo ważny w kulturze Azji, jak chleb w Polsce. Zanim zaczniemy go gotować (absolutnie nie w plastikowych woreczkach), należy go odpowiednio wypłukać. W jaki sposób? Tego dowiesz się stąd: Jaki jest prawdziwy powód płukania ryżu? Ciekawostki o białym zbożu.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, na temat zasad jedzenia sushi, sprawdź nasz artykuł: Jak się je sushi – wskazówki i porady.

Najlepsze przepisy na sushi

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Autor: Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Murat Coskun/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana