Sushi krok po kroku - przepisy mistrza Polski Adriana Kiersnowskiego

Adrian Kiersnowski, dzięki zdobyciu mistrzostwa Polski w robieniu sushi, pojechał do Japonii, gdzie mógł podglądać najlepszych sushi masterów z całego świata. Swoim doświadczeniem podzielił się z widzami Dzień Dobry TVN.

Sushi

Składniki:

  • 500 g ryżu do sushi (suchego)
    • 10 łyżek octu ryżowego (150 ml)
      • 4 łyżki cukru (60 g)
        • 1 łyżeczka soli (5 g)
          • 0,5 l wody niskozmineralizowanej niegazowanej
            • 6 listków nori
              • 400 g świeżego łososia ze skórą
                • 300 g tuńczyka
                  • 1 ogórek
                    • 1 mango
                      • 1 awokado
                        • 50 g serka śmietankowego
                          • 20 g wasabi
                            • 2 łyżeczki czarnego sezamu
                              • marynowany imbir

                                Przygotowanie ryżu

                                Ryż do sushi ugotować według instrukcji na opakowaniu. Ważne jest, aby przed ugotowaniem kilkakrotnie wypłukać ryż z nadmiaru skrobi. Do gotowania najlepiej użyć wodę miękka lub wodę mineralną niskozmineralizowaną. W osobnym naczyniu połączyć ocet ryżowy, cukier i sól, następnie uzyskany sos dodać do ciepłego ugotowanego ryżu i dokładnie, a zarazem delikatnie wymieszać. Całość przykryć wilgotną czystą ściereczką i wystudzić trzykrotnie mieszając.

                                Futomaki z łososiem, awokado, mango i ogórkiem

                                Przygotowanie:

                                Na macie ułożyć listek nori, błyszczącą stroną do maty, następnie zwilżonymi w zimnej wodzie dłońmi równo rozłożyć ryż do sushi, pozostawiając na końcu około 3 cm wolnej przestrzeni, co ułatwi sklejenie brzegów rolki. Krótszy bok z jednej strony posmarować serkiem śmietankowym. Na serek wyłożyć pokrojonego w paski grubości 2 cm łososia, mango oraz paski zielonego ogórka i awokado. Całość zwinąć za pomocą bambusowej maty tak, aby utworzyć wałek. Kroić co 4 cm.

                                Hosomaki ze świeżym tuńczykiem

                                Przygotowanie:

                                Na macie ułożyć listek nori, następnie zwilżonymi w zimnej wodzie dłońmi równo rozłożyć ryż do sushi, pozostawiając na końcu około 2 cm wolnej przestrzeni, co ułatwi sklejenie brzegów rolki. Dłuższy bok z jednej strony posmarować delikatnie wasabi. Na ryż wyłożyć pokrojonego w paski grubości 1 cm świeżego tuńczyka. Całość zwinąć za pomocą bambusowej maty tak, aby utworzyć wałek. Kroić co 3-4 cm. Surowego tuńczyka można zastąpić pieczonym.

                                Uramaki z czarnym sezamem

                                Przygotowanie:

                                Na macie ułożyć listek nori, następnie zwilżonymi w zimnej wodzie dłońmi równo rozłożyć ryż do sushi, pozostawiając na końcu około 2 cm wolnej przestrzeni, co ułatwi sklejenie brzegów rolki. Przykryć całość z góry folią spożywczą i odwrócić tak, aby ryż dotykał maty bambusowej. Aby ułatwić sobie pracę, możemy owinąć wcześniej matę folią spożywczą, aby składniki nie wchodziły pomiędzy szczebelki. Krótszy bok listka nori z jednej strony posmarować serkiem śmietankowym i delikatnie, równolegle wasabi. Na serek wyłożyć pokrojonego w paski grubości 1 cm wędzonego łososia, mango i paski zielonego ogórka. Całość zwinąć za pomocą bambusowej maty, tak aby utworzyć wałek. Obsypać sezamem. Kroić co 3-4 cm.

                                Nigiri z tuńczykiem/łososiem

                                Przygotowanie:

                                Z ryżu uformować namoczonymi w wodzie dłońmi wałek długości około 4 cm i wysokości około 1,5 cm. Każdy kawałek z góry posmarować delikatnie wasabi i wyłożyć na niego cienko plastry pokrojonego tuńczyka ok. 5 cm x2 cm x 3 mm tak, aby przykrył ryż z góry.

                                >>> Zobacz także:

                                Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

                                Autor: Iza Dorf

                                podziel się:

                                Pozostałe wiadomości