Przepisy i dania z kuchni Dzień Dobry TVN
Rosół - klasyka polskiego stołu
Rosół jest zdecydowanie królem polskiego stołu i liderem wśród zup. To później na jego bazie gotujemy pomidorową czy jarzynową. Choć każdy kucharz ma swój sposób na esencjonalny wywar, to okazuje się, że najbardziej sporną kwestią jest wybór mięsa. Dla jednych najlepszy jest kura. Inni z kolei powiedzą, że w zupie obowiązkowo musi znaleźć się szponder wołowy. Natomiast zdaniem szefów kuchni najlepszy jest rosół przygotowany z kilku gatunków mięs. W zależności od tego, na jakie mięso się zdecydujemy, uzyskamy różny smak i aromat.
Jakie jest najlepsze mięso do rosołu?
Ze względu na łatwość dostępu mięsa najpopularniejszy jest rosół z kury. Kucharze niekiedy wykorzystują też inne ptaki, np. gęsi, indyki, perliczki, bażanty, kaczki, a nawet gołębie. Klasyczny rosół drobiowy jest dość delikatny i nie trzeba gotować go godzinami. Natomiast, aby wywar stał się bardziej aromatyczny zalecamy połączyć drób z mięsem wołowym lub cielęcym. W ten sposób nadamy mu pełniejszy i mocniejszy smak. Do ugotowania rosołu można też wykorzystać mięso z królika.
Mięso na rosół:
- Rosół z kury - najlepiej ugotować kurę w całości,
- rosół z kurczaka - przygotowujemy z całego kurczaka lub połówki,
- rosół wołowy - przygotowujemy z łaty wołowej, szpondru, giczy wołowej,
- rosół drobiowy – mieszamy różne rodzaje. Przygotowujemy ze skrzydeł lub udek kurczaka, kaczki, gęsi, indyka.
- rosół wołowo-drobiowy – kawałek mięsa wołowego i udko z kurczaka lub skrzydełko z indyka,
- rosół z przepiórek – dodaje się kilka przepiórek ok. 4-6.
Wybór mięsa zależy od naszych preferencji. Następnie musimy podjąć decyzję, czy gotujemy rosół w zimne wodzie, aby był bardziej esencjonalny czy wrzucamy mięso do wrzątku, by zachować jego smak i soczystość. Pamiętajmy, że do przygotowania rosołu wykorzystujemy świeże mięso, które musimy dokładnie umyć. Eksperymentujcie i przygotowujcie rosół z różnych rodzajów mięs, a każdy domownik znajdzie coś dla siebie.
Zobacz też:
- Serowa kuchnia Piotra Kucharskiego. Przepisy na sałatkę, bułki i maślane rogale
- Rozgrzewające dania z imbirem według przepisów Davida Gaboriauda
- Włoski comfort food według Cristiny Catese
- Jakie przyprawy dodać do rosołu? Wskazówki dotyczące gotowania
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: marcinm111/Getty Iamges