Ptysie z kremem na bazie serka mascarpone mango-marakuja
Składniki na ciasto na ptysie:
- 100 ml wody,
- 100 ml mleka,
- 80 g masła,
- łyżka cukru,
- łyżka soli,
- 120 g mąki pszennej,
- 3-4 jajka.
Składniki na krem do nadziewania:
- 500 ml mleka,
- cytryna,
- 2 jajka,
- 120 g cukru,
- 10 g cukru waniliowego,
- 50 g mąki kukurydzianej,
- opakowanie serka mascarpone.
Sposób przygotowania:
W rondlu wymieszaj 100 ml wody, 100 ml mleka, 80 gramów masła, szczyptę soli i łyżeczkę cukru. Podgrzewaj, aż masło całkowicie się rozpuści. Do rondla dodaj 120 gramów mąki i gotuj na średnim ogniu przez 2 minuty, ciągle mieszając, aż ciasto zacznie odstawać od brzegów naczynia i utworzy gładką kulkę. Odstaw ciasto na 5 minut do ostygnięcia. Dodawaj jajka jedno po drugim, dokładnie mieszając po każdym dodaniu, aż ciasto będzie gładkie i będzie miało konsystencję, która powoli będzie odstawać od łyżki. W zależności od wielkości jajek możesz potrzebować 3-4 jajek. Rozgrzej piekarnik do 180°C (356°F).
Za pomocą rękawa cukierniczego lub łyżki ułóż małe kopczyki ciasta na natłuszczonej blasze do pieczenia. Piecz w nagrzanym piekarniku przez 30-35 minut lub do uzyskania złotego koloru i puszystości.
Podgrzej 0,5 litra mleka ze skórką z 1 cytryny, aż będzie ciepłe, ale nie gotuj. Pozostaw do ostygnięcia do temperatury pokojowej, aby mleko przeszło smakiem cytryny. W misce ubij trzepaczką 2 jajka, 120 gramów cukru i 10 gramów cukru waniliowego, aż do dokładnego połączenia. Dodaj 50 gramów mąki kukurydzianej do mieszanki jajecznej i mieszaj, aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Powoli dodawaj schłodzoną mieszankę mleka do mieszanki jajecznej, cały czas mieszając, aby zapobiec powstawaniu grudek.
Gotuj na średnio-wysokim ogniu, cały czas mieszając, aż mieszanka zgęstnieje. Po zgęstnieniu zdejmij z ognia i odstaw do ostygnięcia. Gdy masa ostygnie, dodaj do niej serek mascarpone i wymieszaj.
Ptysie przetnij na dwie części, nałóż krem do środka i przykryj, posypując cukrem pudrem.
Domowa szarlotka z kruszonką twarogową i miodem
Składniki na ciasto:
- 500 g mąki pszennej,
- mała łyżka proszku do pieczenia,
- 150g cukru,
- 400 g masła,
- szczypta soli,
- łyżka cynamonu.
Sładniki na masę:
- 5 jabłek,
- 100 g masła,
- sól,
- 30 g marynowanego, jasnego imbiru,
- opakowanie twarogu.
Sposób przygotowania:
Mąkę wymieszaj z proszkiem do pieczenia, solą, cynamonem i cukrem. Następnie do ciasta dodaj zimne, pokrojone w kostkę masło i całość razem zagnieć dłońmi tak, aby powstała kruszonka. Cześć kruszonki wysp na formę do pieczenia i wstaw do piekarnika na 20 minut do temperatury 185 st. C, aby ciasto się upiekło i zarumieniło. Drugą część ciasta zostaw na później.
Jabłka obierz ze skórki i pokrój w grubszą kostkę, wrzuć do rondelka razem z masłem i szczyptą soli (jeśli jabłka są bardzo kwaśne, dodaj cukier), duś, aż zmiękną i woda odparuje. Pod koniec gotowania do jabłek dodaj posiekany marynowany imbir i odstaw. Masę z prażonymi jabłkami nałóż do formy z wypieczonym kruchym spodem, na górę dodaj pozostałą wcześniej kruszonkę, do której dorzuć kawałki pokruszonego twarogu. Wszystko razem wstaw do piekarnika i piecz 45 minut w temp 175 st. C. Gotową szarlotkę podawaj z cukrem pudrem lub lodami.
Wytrawne kopytka z borowikami i twarogiem w sosie grzybowym
Grzyby:
- 400 g borowików,
- 50 g masła,
- łyżka czosnku w proszku,
- łyżka tymianku suszonego,
- łyżka rozmarynu suszonego,
- sól i pieprz do smaku.
Składniki na kopytka:
- 1 kg ziemniaków,
- 250 g smażonych borowików,
- 4 jajka,
- 250 g mąki pszennej,
- 200 g twarogu.
Składniki na sos:
- 600 g świeżych grzybów, różnych rodzajów,
- opakowanie jarmużu,
- cebula szalotka,
- pęczek natki pietruszki,
- 250 ml śmietanki 36%.
Sposób przygotowania:
Borowiki dokładnie wyczyść i potnij na kawałki, grzyby podsmaż na maśle z dodatkiem suchych przypraw. Po usmażeniu daj grzyby na sitko, aby się pozbyć nadmiary wody lub tłuszczu. Grzyby dokładnie posiekaj i dopraw do smaku solą oraz pieprzem. Ziemniaki ugotuj w posolonej wodzie, gdy będą miękkie, odcedź, ugnieć na puree i dodaj wcześniej przygotowane grzyby, jajka, twaróg i mąkę pszenną. Z powstałej masy ugnieć ciasto na kopytka, zwiń w rulon, a następnie potnij na rąby. Kopytka gotuj w posolonej wodzie, aż wypłyną i smaż je w garnku, aż będą mieć złoty kolor. Pod koniec smażenia do garnka dodaj mieszankę grzybów, liście jarmużu i szalotkę. Całość duś, aż grzyby zmiękną i nabiorą rumianego kolory. Pod koniec duszenia do garnka dodaj posiekaną natkę pietruszki i śmietankę 36%. Gotowe grzyby ułóż na talerzu, dodając świeże zioła do dekoracji.
Zobacz także:
- Serek mascarpone – przepisy. Do czego go wykorzystać i jak zrobić serek mascarpone we własnym domu?
- Jak zrobić domowy serek mascarpone?
- Idealnie kremowe dania z serkiem mascarpone na koniec karnawału. Poznaj propozycje Andrzeja Polana
Źródło: Sebastian Olma
Źródło zdjęcia głównego: mat. DDTVN