Groch włoski – do czego dodawać? Najlepsze przepisy

Ciecierzyca
Groch włoski – do czego dodawać? Przepisy
Źródło: SimpleImages/Getty Images
Groch włoski to po prostu mniej popularna nazwa… ciecierzycy! Z pewnością niejednokrotnie spotkałeś się z daniami z ciecierzycą – od kilku lat bije ona w Polsce prawdziwe rekordy popularności.

Ciecierzyca, czyli groch włoski, to doskonała propozycja nie tylko dla wegetarian i wegan, ale też dla każdego, kto chce odżywiać się naprawdę zdrowo. Poznaj przepisy z wykorzystaniem ciecierzycy i jej najważniejsze właściwości zdrowotne.

Groch włoski, czyli ciecierzyca

Groch włoski, zwany także ciecierzycą, to gatunek rośliny jednorocznej, należącej do rodziny bobowatych. Pochodzi z Zachodniej Azji i nie rośnie dziko. Groch włoski występuje jedynie w formie rośliny uprawnej. Ciekawostką jest fakt, że groch włoski stanowił jeden z podstawowych i najważniejszych produktów spożywczych w diecie starożytnych Greków i Rzymian. Groch włoski nazywany jest także ciecierzycą – pod tą nazwa zdecydowanie jest o wiele bardziej znany. Niektórzy nazywają go cieciorką.

Właściwości zdrowotne grochu włoskiego są niezwykle liczne. Sto gramów grochu włoskiego zawiera aż 25 gramów białka i mnóstwo aminokwasów – również egzogennych, które nie są samodzielnie wytwarzane przez nasz organizm. Oprócz tego groch włoski uważany jest za bardzo silny afrodyzjak. Groch włoski może również pozytywnie wpływać na układ krążenia i cały układ sercowo-naczyniowy, obniżać ciśnienie i poziom cholesterolu.

Przepisy Andrzeja Polana

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kulinarna podróż z Polanem
Kulinarna podróż z Polanem
Szparagowy zawrót głowy
Szparagowy zawrót głowy
Popisowe domowe zupy Andrzeja Polana
Popisowe domowe zupy Andrzeja Polana
Wigilijne potrawy Polana
Wigilijne potrawy Polana
Pizza a la Polan
Pizza a la Polan
Kuchnia winogronowa
Kuchnia winogronowa

Dodatkowo dzięki zawartości witamin z grupy B groch włoski pozytywnie wpływa na układ nerwowy, łagodzi napięcie oraz niweluje problemy z bezsennością. Co ważne, groch włoski może wspomagać pamięć i koncentrację – z tego powodu warto sięgać po niego w okresie wzmożonego wysiłku intelektualnego, na przykład podczas sesji na studiach czy w trakcie trwania ważnego projektu w firmie. Może on również wspierać układ trawienia, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w diecie osób, które cierpią na różnego rodzaju dolegliwości żołądkowe.. Dzięki wysokim wartościom odżywczym, przede wszystkim zawartości białka, groch włoski stanowi jeden z podstawowych produktów w diecie wegan i wegetarian. Jest on doskonałym zamiennikiem dla mięsa – nie tylko dla osób, które stosują dietę roślinną, ale też dla każdego, kto planuje wprowadzić do swojej diety zdrowe modyfikacje.

Hummus – przepis

Przepis na pyszny hummus z grochu włoskiego na cztery porcje Składniki:

  • 100 ugotowanej ciecierzycy (może być z puszki),
    • dwie łyżki oliwy z oliwek,
      • sok z 1/2 cytryny,
        • łyżka pasty tahini,
          • przyprawy, na przykład papryka wędzona.

            Przygotowanie:

            Groch włoski utrzyj lub zblenduj. Dodaj do niego pozostałe składniki i dokładnie wymieszaj – powinien mieć bardzo gęstą konsystencję, typową dla hummusu. Gotowy hummus możesz wykorzystać jako pastę do pieczywa, dodatek do chlebka naan lub do innych typów pieczywa. Sprawdzi się również w połączeniu ze świeżymi, chrupiącymi warzywami – na przykład z ogórkiem, papryką, selerem lub kalarepą.

            Inne ciekawe dodatki do hummusu, czyli pasty z grochu włoskiego, to oliwki, cebula, czosnek lub aromatyczne przyprawy.

            Przepis na falafel

            Falafel to bardzo popularne i cenione na całym świecie kotleciki z grochu włoskiego. Można je znaleźć w niemal każdej restauracji tureckiej. Warto od czasu do czasu zastąpić mięso kotlecikami z falafela, aby poznawać nowe, wspaniałe smaki i rozwijać się kulinarnie.

            Aby przygotować kotleciki, potrzebujesz:

            • dwóch puszek grochu włoskiego, czyli ciecierzycy białej,
              • trzech ząbków czosnku,
                • dużej cebuli,
                  • przypraw do smaku (anyż, kmin rzymski, papryka wędzona, sól, pieprz),
                    • jajka lub w wersji wegańskiej – banana,
                      • oleju.

                        Przygotowanie:

                        Utrzyj lub zblenduj ciecierzycę. Dodaj do niej drobno posiekany czosnek i cebulę, a także przyprawy. Zanim dodasz anyż i kmin upewnij się, że te przyprawy odpowiadają Twoim kubkom smakowym.

                        Kiedy wymieszasz wszystkie składniki, dodaj do nich jajko i dokładnie wymieszaj. Zamiast niego możesz dodać pół banana – także doskonale połączy składniki.

                        Następnie uformuj niewielkie kotleciki i smaż je przez chwilę, aż będą miały apetyczny, brązowy kolor. Falafel możesz dodać do obiadu zamiast elementu mięsnego, do domowego kebaba czy wrapa, a także do sałatek. Doskonale sprawdzi się również na grilla czy jako samodzielna przekąska. Wielbiciele grochu włoskiego uwielbiają jadać falafel z hummusem – smaki te dobrze się łączą, jeśli przyprawy są do nich umiejętnie dodane. Takie danie jest nie tylko bardzo zdrowe, ale też sycące, a jednocześnie nie szkodzi zdrowiu i sylwetce.

                        Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                        Zobacz także:

                        Autor: Adrian Adamczyk

                        Źródło zdjęcia głównego: SimpleImages/Getty Images

                        podziel się:

                        Pozostałe wiadomości

                        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                        Materiał promocyjny

                        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana