Co jedzą kierowcy najszybszych aut na świecie? W kuchni Dzień Dobry TVN gościmy kucharza F1 - Karola Marciszewskiego. Zdradził tajniki dań, które przygotowywał w trakcie Grand Prix F1. Wbrew pozorom to nie ciężkie steki czy burgery, a prawdziwie wykwintne dania. Poznajcie jego przepisy na stek z kalafiora, łódeczki z krewetkami, comber jagnięcy czy filet z łososia z chimichurri.
Stek z kalafiora
Składniki:
- duży kalafior,
- 200 ml mleka,
- 10 ml melasy z granatu,
- 10 g wędzonych migdałów,
- gałązka świeżego rozmarynu,
- 3 łyżki oliwy z oliwek,
- 5 ml oleju,
- 30 g masła,
- sól,
- pieprz,
- pędy groszku (do dekoracji),
- dojrzały granat (do dekoracji).
Sposób przygotowania:
Kalafior pozbaw liści i ugotuj w całości, aby był al dente. Następnie ugotowany kalafior wrzuć do wody z lodem. Ze środka kalafiora wykrój stek o grubości około 3-5 cm. Z jednej pozostałej części wykrój różyczki kalafiora, skrop olejem i piecz w piekarniku przez około 10-12 minut w 180 stopniach. Drugą pozostałą część kalafiora poszarp, a następnie włóż do garnka i zalej mlekiem. Tak przygotowany kalafior zblenduj na gładką masę i dopraw solą i pieprzem.
Aby zrobić dressing, do oliwy z oliwek dodaj melasę z granatu, drobno posiekany rozmaryn oraz pokruszone wędzone migdały i delikatnie wymieszaj. Rozgrzaną patelnię skrop olejem i połóż na niej stek. Smaż go po kilka minut z każdej strony, do uzyskania złotego koloru. Pod koniec smażenia dodaj masło. Na talerz wyłóż puree, na nie stek, a po bokach upieczone różyczki kalafiora. Całość polej dressingiem i udekoruj granatem oraz pędami groszku.
Łódeczki z krewetkami
Składniki:
- 500 g surowych krewetek,
- 4 łyżki majonezu japońskiego,
- 8 rzodkiewek,
- 1/2 cukini,
- sok z połowy limonki,
- 3 szalotki,
- 1/4 pęczka kolendry (bez łodyg),
- 3 sałaty rzymskie baby,
- 2 ząbki czosnku.
Do dekoracji:
- czarny prażony sezam,
- starta skórka z limonki,
- 1/4 pęczka drobnego szczypiorku.
Sposób przygotowania:
Oczyszczone, surowe krewetki posól, popieprz, dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę i skrop oliwą. Następnie umieść je na blasze i piecz w 180 stopniach przez 6-10 min. Cukinię i rzodkiewkę pokrój w plastry na mandolinie. Plasterki rzodkiewki pokrój w drobne słupki, a cukinię i szalotkę w drobną kostkę. Upieczone krewetki pokrój w drobną kostkę i połącz z przygotowanymi wcześniej warzywami. Dodaj do miksu majonez japoński, drobno posiekaną kolendrę, sok z limonki i posól w razie potrzeby.
Młodą sałatę rzymską podziel na liście, aby uzyskać "łódeczki". Na liście sałaty nałóż krewetkowy farsz. Wierzch każdej łódeczki posyp drobno posiekanym szczypiorkiem, prażonym czarnym sezamem i startą skórką z limonki.
Comber jagnięcy z puree z pieczonych batatów z młodym szpinakiem
Składniki:
- 450 g combra jagnięcego,
- 3 gałązki rozmarynu,
- świeży tymianek (bez łodyg),
- 30 ml oleju,
- 4 ząbki czosnku,
- pół kilograma batatów,
- 100 g masła,
- 300 g szpinaku baby,
- 2 szalotki,
- sól, pieprz.
Sposób przygotowania:
Bataty nakłuj widelcem i upiecz ze skórą w 180 stopniach do miękkości. Gotowe bataty obierz i zblenduj na puree, dodając połowę zimnego masła. Dodaj też do smaku sól i pieprz. Jagnięcinę zamarynuj w oleju, czosnku przeciśniętym przez praskę, posiekanym rozmarynie i tymianku. Następnie mięso posól i podsmaż na rozgrzanej patelni po 2-3 minuty z każdej strony. Na patelni roztop masło i podsmaż przeciśnięty przez praskę czosnek, a także drobno pokrojoną szalotkę. Dodaj szpinak i go usmaż. Dopraw solą i pieprzem.
Filet z łososia ze skórą, z chimichurri, puree z selera i sałatką z fenkułu oraz parmezanu
Składniki:
- filet z łososia ze skórą,
- seler,
- 1/2 litra mleka,
- 50 g masła,
- 1/2 pęczka natki pietruszki,
- 30 g świeżego oregano,
- 2 ząbki czosnku,
- papryczka chili,
- 10 ml octu jabłkowego,
- 50 ml oliwy z oliwek,
- duży fenkuł,
- sok z połowy cytryny,
- 5 g świeżego tymianku,
- 20 g parmezanu.
Sposób przygotowania:
Seler obierz, pokrój i zalej mlekiem oraz 1/2 litra wody, a następnie gotuj do miękkości. Ugotowany seler zblenduj na puree, stopniowo dodając zimne masło, pokrojone na małe kawałki i dopraw solą. Filet z łososia posól i popieprz z obu stron, a potem połóż na rozgrzaną patelnię skórą do dołu. Po 3-4 minutach rybę obróć i włóż do piekarnika na 8-10 minut w temperaturze 180 stopni.
Fenkuł pokrój na mandolinie na grubość papieru. Natkę pietruszki i listki tymianku posiekaj drobno i dodaj do fenkuła. Dodaj później oliwę z oliwek, świeżo wyciśnięty sok z cytryny, sól, pieprz i wymieszaj. Na koniec do sałatki dodaj płatki parmezanu (zrób je za pomocą obieraczki do warzyw). Aby zrobić chimichurri, posiekaj natkę pietruszki, listki oregano, czosnek i papryczkę chili. Dodaj oliwę z oliwek, ocet jabłkowy, sól i pieprz.
Zobacz także:
- Grillowe patenty uczestników programu "MasterChef Nastolatki". Będziecie zachwyceni
- Przepisy na cuda z kalafiora od Piotra Kucharskiego
- Rydze, piwna polewka i comber jeleni. Potrawy prosto z "Pana Tadeusza" gotuje Kasia Bosacka
Autor: Regina Łukasiewicz/Teofila Siewko
Źródło: Karol Marciszewski
Źródło zdjęcia głównego: Aleksandra Podedworna / Dzień Dobry TVN