Burger śniadaniowy
Składniki:
- 2 bułki maślane (najlepiej typu brioche)
- 4 jajka
- 4 kiełbasy białe (koniecznie surowe)
- 6 plastrów boczku
- 250 g twarogu półtłustego
- pęczek rzodkiewek
- 4 łyżki majonezu
- 2 łyżeczki chrzanu
- pęczek koperku
- pęczek szczypiorku
- szczypta soli z młynka
- szczypta pieprzu z młynka
Sposób przygotowania:
Twarożek mieszamy ze startą rzodkiewką, majonezem, posiekanym koperkiem i szczypiorkiem, a następnie doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Na patelni kładziemy na płasko boczek, czekamy aż zrobi się złocisty, a następnie odsączamy go na ręczniku papierowym. Kiełbasę wyciągamy z osłonek, wrzucamy do miski, doprawiamy pieprzem i dobrze macerujemy. Później formujemy kotlety i smażymy je na tej samej patelni co boczek po 3 minuty z każdej strony. Następnie kotlety zdejmujemy do odpoczynku i na tej samej patelni smażymy jajka sadzone oraz tostujemy bułkę. Na końcu na spód bułki kładziemy twarożek, a następnie kotlet, boczek i jajko. Górę bułki smarujemy majonezem, kładziemy na całość i gotowe.
Polędwiczka wieprzowa w sosie pieprzowym
Składniki:
- polędwiczka wieprzowa (350 g lub 2 mniejsze)
- 2 szalotki
- 4 ząbki czosnku
- łyżka pieprzu młotkowanego czarnego
- łyżka pieprzu czerwonego
- słoiczek pieprzu zielonego marynowanego
- 500 ml śmietanki 30%
- 200 ml bulionu wołowego (może być z kostki)
- świeży rozmaryn
- pęczek pietruszki
- 3 łyżki oleju
- szczypta soli z młynka
- szczypta pieprzu z młynka
Sposób przygotowania:
Polędwiczkę oczyszczamy ze wszystkich białych elementów, odcinamy głowę i ogon, a następnie doprawiamy solą, pieprzem i papryką. Opcjonalnie przyprawioną polędwiczkę odstawiamy na 2 godziny. Rozgrzewamy olej i smażymy polędwiczkę z 4 stron do uzyskania złocistego koloru. Później przekładamy ją do naczynia żaroodpornego i pieczemy przez 12 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni z termoobiegiem. Po tym czasie wyciągamy polędwiczkę i zostawiamy ją do odpoczynku na 5 minut.
Na tę samą patelnię wrzucamy cebulę pokrojoną w kostkę oraz czosnek i czekamy, aż się zeszkli. Wszystkie rodzaje pieprzu miażdżymy w moździerzu i wsypujemy na patelnię. Smażymy do momentu, kiedy poczujemy piękny pieprzny aromat. Wtedy całość zalewamy śmietanką 30% i gotujemy do momentu, aż sos zgęstnieje. Całość doprawiamy solą do smaku.
Pieczone ziemniaczki z ziołami
Składniki:
- 300 g małych ziemniaków
- 6 ząbków czosnku
- 2 pęczki pietruszki
- chili
- limonka
- 150 ml oliwy z pierwszego tłoczenia
Sposób przygotowania: Ziemniaki w mundurkach gotujemy w osolonej wodzie. Gdy będą już miękkie, rozcinamy je na pół, skrapiamy oliwą i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 220 stopni z termoobiegiem, do momentu, aż będą złociste. Czosnek, pietruszkę oraz chili siekamy drobno i mieszamy z oliwą, a następnie całość dodajemy do upieczonych ziemniaczków.
Karmelizowana marchewka
Składniki:
- 3 marchewki
- łyżka miodu
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
- 100 g masła
Sposób przygotowania:
Marchewkę obieramy i kroimy w cienkie plastry, a następnie smażymy na maśle w niskiej temperaturze. Gdy zrobi się miękka, dodajemy miód, doprawiamy solą oraz pieprzem i gotowe.
Penne w sosie paprykowo-śmietanowym
Składniki:
- 400 g makaronu penne pszenicznego
- puszka pomidorów krojonych
- 3 łyżeczki koncentratu pomidorowego
- 2 papryki czerwone
- 2 sztuki mozzarelli 125 g
- opakowanie papryki wędzonej
- cebula biała
- 3 ząbki czosnku
- pęczek pietruszki
- 50 g masła
- garść rukoli
- szczypta soli z młynka
- szczypta pieprzu z młynka
- szczypta cukru
Sposób przygotowania:
Z papryk odcinamy górę, usuwamy gniazdo nasienne, a następnie kładziemy je w piekarniku spodem do góry. Pieczemy je w 220 stopniach z termoobiegiem, aż skórka zacznie robić się czarna, a potem obieramy ze skórki. Na patelni rozgrzewamy masło i smażymy na nim cebulę oraz czosnek do zeszklenia. Później dodajemy paprykę wędzoną oraz pieprz. Gdy poczujemy w powietrzu aromat, dodajemy koncentrat pomidorowy i smażymy 2 minuty, cały czas mieszając. Na sam koniec dodajemy pomidory z puszki.
Makaron gotujemy w osolonej wodzie, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. W międzyczasie paprykę i składniki z patelni przerzucamy do blendra, dodajemy pieczoną paprykę, jedną mozzarellę i trochę wody z gotowania makaronu. Wszystko blendujemy na jednolitą masę. Na patelni łączymy sos z makaronem i gotujemy do momentu aż składniki dobrze się połączą. Na końcu nakładamy jedną porcję na talerz, na górę kładziemy poszarpaną mozzarellę i garść świeżej rukoli.
Mus czekoladowy
Składniki:
- 2 białe czekolady dobrej jakości
- 250 g mascarpone
- 300 g wiśni mrożonych
- 150 ml bezalkoholowego syropu o smaku amaretto
- opakowanie kruchych ciasteczek czekoladowych
- opakowanie płatków migdałów
- 2/3 łyżki cukru
- szczawik czerwony i groszek czepny do dekoracji
Sposób przygotowania:
Rozpuszczamy czekoladę w kąpieli wodnej, czekamy kilka minut i mieszamy ją z mascarpone. Do musu dodajemy pokruszone ciasteczka oraz płatki migdałów. Mrożone wiśnie wsypujemy do rondelka, zasypujemy cukrem, dodajemy bezalkoholowy syrop o smaku amaretto i czekamy aż większość płynu odparuje. Na końcu mus przekładamy do pucharka, na górę kładziemy wiśnie i dekorujemy całość płatkami migdałów, a także szczawikiem czerwonym i groszkiem czepnym.
- Wszystkie twarze schabowego. Szymon Czerwiński prezentuje króla polskich stołów w różnych wariantach
- Propozycje Joanny Brodzik na weekendowy obiad i deser. Sprawdź jej wyjątkowe przepisy
- Smaki rodzinnej tradycji, czyli dania kuchni polskiej z przepisów Sylwii Gliwy i Mieczysława Hryniewicza
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: Michał Mirlak
Źródło zdjęcia głównego: Adam Burakowski/East News