Świat

Tanzania – pomysł na wielką, egzotyczną przygodę, której długo nie zapomnisz

Świat

Aktualizacja:
Tanzania podróże

Piaszczyste plaże, dzikie zwierzęta i bogactwo egzotycznej roślinności – Tanzania przypomina raj na ziemi i chyba istotnie nim jest! Klimat podrównikowy to gwarancja ciepłej, słonecznej pogody, jaką zawsze może się poszczycić Afryka. Tanzania to także świetna baza wypadowa do innych ciekawych miejsc na Czarnym Kontynencie, jak np. wyspa Zanzibar, Zambia czy Mozambik. Tanzania i jej mieszkańcy zarażą Cię pozytywną energią, której nigdy im nie brakuje.

W dobie tak wielkiej popularności, jaką od lat cieszy się wśród turystów Czarny Kontynent, nikt już raczej nie zapyta: „gdzie jest Tanzania?”. Dla formalności jednak przypomnijmy, że kraj kraj, o którym mowa, to jedno z najpiękniejszych państw we wschodniej Afryce. Nigdzie indziej nie zobaczysz tak wielu dzikich gatunków zwierząt, tropikalnych roślin, rajskich plaż i zachwycających krajobrazów. Tym właśnie szczyci się Tanzania. Położenie geograficzne to dodatkowa gratka dla spragnionych atrakcji podróżników – znajdziesz tu piaszczyste wybrzeża i malownicze góry, z których najsłynniejszym szczytem jest oczywiście góra Kilimandżaro.

Tanzania – co warto zobaczyć?

Bogactwo przyrody, zachwycające plaże i wiele gatunków dzikich zwierząt to tylko nieliczne z wielu atrakcji, jakie oferuje turystom Tanzania. Parki narodowe to obowiązkowy punkt programu każdego podróżnika. Najbardziej oblegany przez turystów jest Park Narodowy Serengeti. Ten wielki rezerwat to raj na afrykańskiej ziemi – tylko tu zobaczysz tak wiele wolno żyjących gatunków dzikich zwierząt. Jeżeli marzysz, by zobaczyć słynną Wielką Piątkę Afryki (lwa, lamparta, słonia sawannowego, nosorożca i bawoła), w Serengeti to jak najbardziej możliwe! Warto odwiedzić także Narodowy Park Manyara – królestwo hipopotamów nilowych i majestatycznych żyraf.

Nie przegap również słynnej góry-wulkanu, jakim szczyci się Tanzania, czyli Kilimandżaro. Jej wyjątkowość polega na tym, że tkwi w otoczeniu zielonych równin zupełnie samotna. Spacer na sam szczyt przez malownicze pastwiska i tętniące dzika roślinnością lasy tropikalne będzie z pewnością niezapomnianym przeżyciem. Koszt wycieczki na Kilimandżaro to ok. 4000 zł.

Co powinieneś wiedzieć, zanim odwiedzisz Tanzanię?

Jeżeli kochasz słoneczną pogodę, doskonałym kierunkiem na wakacyjny wypad będzie Tanzania. Kiedy jechać? Najlepiej między grudniem a marcem – temperatura jest wtedy najwyższa, a na plażach nie jest tłoczno. Na płaskowyżu panuje klimat podrównikowy suchy, a na wybrzeżu i w górach klimat podrównikowy wilgotny. W Tanzanii pora deszczowa trwa od grudnia do maja. Lepiej nie planować w tym czasie urlopu, jeżeli nie pociąga Cię zalana deszczem Tanzania. Temperatura na wybrzeżu osiąga zwykle 28 st. C. Paszport ważny minimum 6 miesięcy i pisemne zezwolenie na pobyt to nieodzowne formalności, jakie musisz załatwić, jeżeli celem Twojego wyjazdu jest Tanzania. Wiza jest niezbędna podczas podróży do każdego z krajów Afryki. Wyrobisz ją w ambasadzie Tanzanii w Berlinie albo na większych przejściach granicznych. Na stronie MSZ sprawdzisz, jakie formalności należy załatwić przed wylotem do egzotycznego kraju, jakim jest Tanzania. Waluta obowiązująca na terenie kraju to szyling tanzański.

Języki narodowe Tanzanii to suahili i angielski. Po angielsku mówi tam prawie każdy, a to z kolei ma duży wpływ na rozwój turystyki, z której w dużej mierze żyje Tanzania. Ambasada RP znajduje się w Dar es Salaam – tu także mieści się siedziba rządu i państwowych instytucji Tanzanii. Stolica kraju to Dodoma.

Jeżeli wybierasz się do Tanzanii, szczepienia musisz wykonać najpóźniej 4–6 tygodni przed wylotem z Polski. Groźne choroby, na które trzeba się zaszczepić, to: żółta febra, malaria, cholera i dżuma endemiczna. Warto pamiętać, że Tanzania i Zanzibar to miejsca, w których występuje ogromne ryzyko zakażenia AIDS.

W przypadku Tanzanii bezpieczeństwo to ważny aspekt, na który musisz zwrócić uwagę, planując podróż w tamte rejony. W Tanzanii bowiem, tak jak w pozostałych państwach Czarnego Kontynentu, bardzo łatwo paść ofiarą napadów rabunkowych. Nie noś na widoku cennych przedmiotów, a dokumenty i duże kwoty pieniędzy zostaw w bezpiecznym miejscu w pokoju hotelowym.

Przygotuj wcześniej plan kosztów, jakie pochłonie urlop w tak rajskim miejscu, jak Tanzania. Ceny w kraju nie są zbyt wygórowane, ale nie brakuje tam oszustów i naciągaczy, którzy za pralnię, wycieczki turystyczne, czy usługi transportowe liczą sobie nawet trzykrotność obowiązującej kwoty. Bardzo przystępne ceny mają tanzańskie lokale gastronomiczne. Za obiad w restauracji zapłacisz od 16 do 24 zł. Cappuccino kosztuje ok. 7 zł, a 0,5 l lokalnego piwa 5 zł.

Piękne krajobrazy, dzikie zwierzęta i egzotyczna roślinność to nie wszystko, co oferuje Tanzania. Ludzie, którzy zamieszkują tutejsze ziemie, to zarażający dobrą energią, wieczni optymiści – ich pozytywne nastawienie do świata zachwyca chyba nawet bardziej niż uroda kraju, w którym żyją.

Obejrzyjcie materiał o Kabuli - nastolatce z Tanzanii, która została adoptowaną córką Martyny Wojciechowskiej.

>>> Zobacz także:

Dawid zjechał Afrykę… ciężarówką! Czy była to wyprawa jego życia?

Zanzibar szczepienia – jakie należy wykonać?

Seniorzy wyruszyli kamperem przez świat!

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości