Świat

Jakie ciekawostki i atrakcje w Finlandii. Sprawdź, co zwiedzić w Finlandii!

Świat

Aktualizacja:
Zorza polarna

Finlandia to kraj znany z bujnych lasów, tysięcy jezior, parków narodowych, zorzy polarnej, św. Mikołaja i Muminków. Co i kiedy zwiedzić w Finlandii?

Krajobrazy Finlandii są godne podziwiania zarówno latem, jak i zimą. Kiedy najlepiej zwiedzać turystyczne atrakcje Finlandii?

Finlandia - podstawowe informacje

Waluta w Finlandii to euro. Języki urzędowe to fiński i szwedzki. Turyści nie powinni mieć problemu z dogadaniem się po angielsku, szczególnie w miejscach popularnych do zwiedzania.

Ceny w Finlandii są dość wysokie, ale i tak niższe niż w innych krajach skandynawskich.

Na południu klimat Finlandii jest umiarkowany chłodny, na północy zaś - okołobiegunowy subpolarny. Na północy można doświadczyć nocy polarnych i białych nocy, a także zaobserwować zorzę polarną.

Do Helsinek lub Turku można lecieć samolotem bezpośrednio z Warszawy lub Gdańska. Do tych miast kursują również promy.

Finlandia - jeziora

Największe jezioro w Finlandii to Saimaa o powierzchni 1377 km2. Cała sieć jezior o tej nazwie ma aż 4400 km2. Ma najdłuższą na świecie linię brzegową i tysiące zalesionych wysp. Inne duże jezioro w Finlandii to Päijänne z 1080 km2 powierzchni. Jest ono także najdłuższe i najgłębsze. Na południu założono Park Narodowy Päijänne. Region przyciąga turystów.

Stolica Finlandii i inne miasta

Stolicą Finlandii są Helsinki. Działa tam główne lotnisko Finlandii, Helsinki-Vantaa, jest także port nad Zatoką Fińską. Helsinki są największym węzłem transportowym kraju.

Ważnym miastem Finlandii jest także Turku, dawna stolica Finlandii i członek związku miast hanzeatyckich. Najważniejszym zabytkiem Turku jest zamek z 1280 roku, najstarszy zabytek tego typu w Finlandii.

Co warto zobaczyć w Finlandii?

Jedną z atrakcji dla dzieci jest wioska świętego Mikołaja. Finlandia, a konkretnie Laponia na północy kraju, to podobno jego ojczyzna i stamtąd wyrusza, aby roznieść prezenty dzieciom na całym świecie. Wioska Świętego Mikołaja pod Rovaniemi to ciekawy, wyjątkowy i magiczny park rozrywki dla dzieci. Można spotkać Rudolfa, elfy odpisujące na listy dzieci oraz samego Mikołaja. Niedaleko znajduje się również Santa Park, z kolejnymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Działa przez cały rok z wyjątkiem świąt.

Dolina Muminków w Finlandii, czyli park rozrywki Muumimaailma w Naantali na wyspie Kailo, to jedna z największych atrakcji Finlandii, nie tylko dla dzieci. Znajduje się niedaleko wspomnianego Turku. Zbudowano tam most znany z bajki, domek Muminków, namiot Włóczykija, ogródek Paszczaka...

W lecie po muminkowym parku rozrywki spacerują postaci z bajek Tove Jansson, w zimie można z nimi pojeździć na łyżwach. Są tam organizowane przedstawienia teatralne i inne atrakcje.

Za wstęp zapłacimy 30 lub 28 euro, jeśli płacimy online. Nie są to najniższe ceny w Finlandii, ale w końcu jesteśmy w jedynej prawdziwej Dolinie Muminków.

Finlandia - zabytki

Zabytki Finlandii wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO:

· Cmentarzysko epoki brązu Sammallahdenmäki sprzed 3 tys. lat. Jest związane z kultem słońca.

· Kościół drewniany Petäjävesi.

· Twierdza Suomenlinna w Helsinkach.

· Vanha Rauma, czyli zabytkowa dzielnica Raumy, jednego z najstarszych miast Finlandii. Pochodzi z 1442 roku. Budynki, które przetrwały są z XVIII wieku.

· Fabryka ścieru i tektury w Verla z końca XIX wieku. Muzeum jest zamknięte zimą. Jeśli już tam jesteśmy, to warto wybrać się na wschód od fabryki. Znajdują się tam prehistoryczne malowidła naskalne.

Tak naprawdę to, z czego słynie Finlandia , to nie zabytki, choć i one potrafią zachwycić. Zwiedzanie Finlandii to jednak najczęściej wycieczki przez gęste lasy, parki narodowe, jeziora, atrakcje związane ze sportem i dziką, niczym nieskażoną przyrodą.

Finlandia zimą czy latem?

Latem w Finlandii można uprawiać turystykę pieszą czy rowerową, a także wędkowanie. Szczególnie polecane są rejony Pojezierza Fińskiego, gdzie można wynająć domek nad jeziorem. To także dobra pora roku na zwiedzanie miast.

Zimą w Finlandii można obserwować zorzę polarną, zjeżdżać na nartach czy jeździć saniami ciągniętymi przez renifery czy psy husky. Zorzę można obserwować w bezchmurne noce września, października, oraz lutego i marca.

Ciekawostki o Finlandii

W Finlandii jest ponad 2 mln saun, niemal w każdym domu lub budynku. A odrzucenie propozycji pójścia do jednej z nich jest uznawane za nietakt.

Według World Happiness Report Finlandia to najszczęśliwszy kraj na świecie.

Istnieje teoria spiskowa mówiąca, że Finlandia nie istnieje. To podobno spisek Rosjan i Japończyków... Warto to sprawdzić.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości