Świat

Po 27 latach pracy w kopalni zmienił swoje życie i wyruszył w egzotyczną podróż. "Spakowałem się w plecak podręczny i kupiłem bilet w jedną stronę"

Świat

Aktualizacja:

Dariusz Jajor to 50-letni emerytowany górnik, który po 27 latach spędzonych w kopalni miedzi postanowił odmienić swoje życie i wyjechał w ciepłe kraje. Tak znalazł się na Filipinach, gdzie rozpoczął nowy rozdział. Co robi teraz i jak sobie radzi? O tym opowiedział naszemu reporterowi.

Polski górnik na Filipinach

Dariusz Jajor od 3,5 roku mieszka na słonecznych Filipinach. Pochodzący z Głogowa mężczyzna do tej pory pracował w kopalni miedzi, jednak marzenia i sytuacja życiowa zmotywowały go do wyjazdu. Tak Polak kupił bilet i wyruszył w nieznane.

Zawsze marzyłem, żeby na emeryturze wyjechać w ciepłe kraje. Okoliczność sprawiły, że zrobiłem to wcześniej, niż planowałem. Spakowałem się w plecak podręczny, kupiłem bilet w jedną stronę, a sprzęt nurkowy wysłałem pocztą

– powiedział emerytowany górnik.

Życie na Filipinach - jak wygląda?

Dariusz przyznał, że życie bywa przewrotne. Wcześniej pracował pod ziemią, teraz pod wodą. Obecnie jest przewodnikiem nurkowym w jedynej polskiej bazie nurkowej na Filipinach. Niestety ze względu na pandemię jego działalność została zwieszona. W związku z tym mężczyzna udał się do jednego z resortów, gdzie pomaga swojemu koledze rozkręcić biznes.

- Nie da się żyć w hamaku dłużej niż rok, co pokazała mi pandemia. Po roku byłem w kiepskim stanie – wspominał nasz rozmówca.

Jak dodał, życie na Filipinach wcale nie jest tańsze od tego w Polsce. Często produkty mają znacznie wyższe ceny niż na rynku europejskim.

- Wiele produktów jest zdecydowanie droższych. Przeciętny Filipińczyk musi tu przeżyć za równowartość naszych 1000 złotych - wyjaśnił.

Marcin Sawicki zapytał również o największe różnice kulturowe między Filipinami a Polską. Jak się okazuje, tamtejsi mieszkańcy w odróżnieniu od Polaków są zawsze uśmiechnięci, szczęśliwi i pozytywnie nastawieni do życia.

- Oni nie szukają problemów, czasem też nie szukają rozwiązania. Mają luźne podejście do życia. Ale nam się tu dobrze żyje, kiedy nie musimy martwić się, że ktoś chce nas okraść, zrobić krzywdę. Tutaj jest wręcz przeciwnie, każdy chce ci pomóc - opowiadał Dariusz Jajor.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Śląsk bez górników. Kopalnie w Polsce zostaną zamknięte

Jerzy Hubka – górnik, który spotkał się z Gretą Thunberg. „Widać było zrozumienie w jej twarzy”

Ruda Śląska. Pożar w kopalni Bielszowice. Ewakuowano górników

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Marcin Sawicki

Pozostałe wiadomości