Gorące tematy

Jerzy Hubka – górnik, który spotkał się z Gretą Thunberg. „Widać było zrozumienie w jej twarzy”

Gorące tematy

Jerzy Hubka – górnik, który spotkał się z Gretą Thunberg. „Widać było zrozumienie w jej twarzy”

Polscy górnicy mają świadomość tego, że modernizacja górnictwa jest niezbędna- powiedziała Greta Thunberg podczas wystąpienia na Światowym Forum Ekonomicznym w  Davos. 17-letnia Szwedka nawiązała do spotkania, jakie kilka dni wcześniej odbyła w naszym kraju. Z młodą aktywistką rozmawiał m.in. Jerzy Hubka ze Związku Zawodowego Górników. 

Spotkanie Grety Thunberg z polskimi górnikami

Podczas wizyty w naszym kraju Thunberg spotkała się z polskimi górnikami. Jednym z nich był Jerzy Hubka, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników z likwidowanej kopalni Makoszowy. Rozmawiał on z młodą aktywistką o potrzebie modernizacji tej branży oraz oprowadził po zabytkowej kopalni „Guido”.

Do spotkania doszło w siedzibie Związku przy kopalni Makoszowy. Greta była szczególnie zainteresowana życiem i pracą górników. Chciała również wiedzieć, jak się czują po likwidacji zakładu. 

Nie było mowy o likwidowaniu jakiejkolwiek innej kopalni. Wręcz przeciwnie. Przekazałem Grecie, że my się nie godzimy na brutalne zamykanie kopalń, ale możemy rozmawiać o przekształceniach i zastosowaniu nowych technologii. Twardo i wyraźnie powiedzieliśmy, jak to wygląda. O dziwo, gdy rozmawialiśmy z Gretą, widać było zrozumienie w jej twarzy. Ja wychodzę z prostego założenia, że trzeba rozmawiać. Rozmowa jest podstawą – powiedział Jerzy Hubka.

Greta Thunberg w Polsce

Szwedzka aktywistka Greta Thunberg zwróciła się do Polskiej Grupy Energetycznej o zgodę na wejście na teren zakładu kopalni w Bełchatowie. Jako że jej prośba została odrzucona, Szwedka postanowiła nagrać film z tarasu widokowego w gminie Kleszczów, z którego można zobaczyć bełchatowską elektrownię. Dziewczynie towarzyszyła ekipa filmowa.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Tajemnicza wizyta Grety Thunberg w Polsce. Aktywistka nie dostała zgody na wejście do Elektrowni Bełchatów

"Boję się. Nasza planeta to jedyny dom jaki mamy". Gwiazdy angażują się w pomoc dla Australii

Nastolatka człowiekiem roku tygodnika "Time"

Co sądzisz o tym artykule?
92
11
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0